annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kortnæbbet Delfin Nørresundby
Hvem er online?
0 registrerede 10 gæster og 142 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 10 af 10 < 1 2 ... 8 9 10
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#45144 - 19/06/2025 11:17 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3487
Sted: Nørresundby
Citat:
Arne:

Hanskrist, du forsøger at gøre dig til dommer over, hvad der er ret forståelse, og hvad der er misforståelse af kristendommen.
Det var jo netop dét, europæiske kristne gjorde under 30-årskrigen: Snæversyn og intolerance.


"Det var jo netop dét, europæiske kristne gjorde under 30-årskrigen: Snæversyn og intolerance."

Det er jo direkte løgn hvad du skriver.

Prøv nu saglig debat mand!

Du forstår simpelthen ikke EKSISTENTIEL kristen TROsLIV og dets SPIRITUALITET. Hvilket kommer til udtryk når du får Jesus til at repræsentere det stik modsatte af hvad han stod for og bragte i spil i verden og modigt turde ofre sit liv for. Her må alle, om det er mig eller andre, selvfølgelig på en offentlig debat bryde ind og kritisere og udstille alle dine misforståelser kristendommen.

Dette betyder ikke at du ikke må tro og mene som du gør - blot skal dine misforståelser og forvanskninger kristendommen ikke stå uimodsagt - så folk der læser med her ikke får et klogt og indsigtsfuld nuanceret avanceret forståelse kristendommens TROsLIV og dets SPIRITUALITET - som jeg bidrager til - hvorigennem jeg højne debatten.

Og et menneske der ingen SPIRITUEL INTELLIGENS er i besiddelse af burde måske stikke piben ind.

Du har tydeligvis ingen sans for SPIRITUALITET - du har kun de politiske korrekte meninger fra en avis du disker op med.

Du skriver også sort på hvidt du ingen spirituelle erfaringer har.

Og når du ingen religiøse åndelige spirituelle erfaringer har er du prisgivet til at digte og opdigte om kristendommen og det gør du så med meget tvivlsom succes selv om jo også en blind høne indimellem kan finde et guldkorn på Internettet og Wikipedia som det også hænder for dig en sjælden gang.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#45145 - 19/06/2025 11:57 Re: Troens frihed [Re: Tikka]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3487
Sted: Nørresundby
Citat:
Tikka:

Hvordan kan de forstås som virkelige, når udgangspunktet er mytestof.

Og hvordan passer det sammen med forestillingen om en mytegud hvis ånd svævede over vandene?


For det første, se nærmere om Myte'stof her (1)*. Se nederst.

Nej udgangspunktet er ikke "mytestof".

Udgangspunktet er de eksistentielle religiøse spirituelle åndelige erfaringer mennesker til alle tider har haft med at komme i kontakt med usædvanlige stærke SJÆLSKRÆFTER. At blive fyldt med ÅND = EKSTATISK BEGEJSTRING og ENTUSIASME og INSPIRATION - JUBEL og GLÆDE af en anden verden - og erfaringer af Kosmisk Totalitet og Enhed og Harmoni med Skaberværket Naturen.

Og Myten er menneskets kollektive fortællinger om hvordan vi kan forsøge at forstå vores eksistentielle religiøse spirituelle åndelige erfaringer der stammer fra vores nedarvede medfødte arketyper i vores kollektive sjæl/psyke.

Den religiøse dimension er en biologisk nedarvet virkelighed vi mennesker har med os ind i livet og stammer ikke fra trosforestillinger på uforståeligt mytestof som du skriver. Og stammer ej heller fra Skrifterne.

Altså al religiøsitet og spiritualitet er bygget op omkring de Ekstatiske affektive eksistentielle erfaringer mennesker har af:

1):

Ekstatisk Begejstring og Engagement og Jubel og Glæde og Musikalitet (udtrykt gennem sang dans og musik). Paulus beskrivelse af Helligånden.

2):

ENTUSIASME = "i Gud Væren"

3):

Trance og Dagdrømmerier hvor vi Transcenderer hverdagslivets trivialiteter og prosaiske banaliteter og erfarer en guddommelig paradisisk fuldkommen tilstand af harmoni og kosmisk totalitet og enhed med universet skaberværket naturen.

4):

Ekstatisk Begejstring og Inspiration

5):

Erfaringer af Guds Nærvær i ens liv (særligt udtalt i Paulinsk "i Kristus Spiritualitet).

Etc etc etc 6) 7) 8) etc

Som er hvad er kristendommens og al religiøsitets kilde.

Det er ikke Mytestof og Skrifterne der er kilden - men Mytestof og Skrifterne er sekundære og afledte af menneskets primære unikke eksistentielle religiøse spirituelle åndelige erfaringer.



Kvaliteten af en debat portal har selvfølgelig at gøre med de enkelte debattørers ekspertise og dygtighed.

Dernæst om man virkelig debatterer og lytter indbyrdes til hinanden hvorved spændende debat opstår.

Men som Gerth sagde boycotter Tikka og Arne bevidst HansKrist.

Tikka vil gerne debattere med Arne om det samme år efter år og så bliver det kedeligt når der ingen udvikling finder sted - udvikling gennem dybere og dybere og mere nuanceret og avanceret forståelse på SPIRITUALITET.

Men som sagt Tikka og Arne nægter og boycotter som Gerth opdagede enhver seriøs debat med HansKrist.

Hvis jeg ikke var blevet sådan boycottet konsekvent af Arne og Tikka ville Trosfrihed have udviklet sig i en meget mere aktuel og spændende interessant retning og moderne videnskab til forståelse af det religiøse spirituelle åndelige ville være blevet inddraget.


Jeg bliver så træt af at se hvordan I to, Arne og Tikka, slet ingen forståelse har af menneskets iboende eksistentielle religiøse spirituelle åndelige erfaringer.

Tænk at Tikka i fuld alvor kan skrive at kilden til menneskets religiøsitet er Myter og Skrifterne.

Hvordan kan man have kendt HansKrist og skrive og hævde som Tikka gør - jo ved ikke at tage hvad HansKrist skriver seriøst - måske ikke engang læse hvad han skriver.

I den forstand jeg savner gamle dage hvor dygtige debattører bemærkede hvad andre skrev hvis det var bemærkelsesværdigt altså værd at lytte til og blive klogere af.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist


PS:

Jeg nægter at give op selv om jeg bevidst bliver ignoreret.


(1)*:

Edgar Morin taler om Logos og Mythos (se (1)*) taler Paul Tillich om Fornuft og Ekstatisk Fornuft og Jung om det personlige ubevidste og det kollektive ubevidste.


Myten er uadskillelig fra sproget, og ligesom Logos betyder Mythos oprindeligt ord eller tale.
Sproget føder Logos og Mythos som tvillinger, men efter fødslen går de hver til sit (lateraliseringen: højre venstre hjernehalvdels arbejdsdeling og differentiering via den kulturelle sproglige skoling og opdragelse næste generation); Logos bliver den rationelle tale kommende fra en logisk objektiv ånd, der forestiller sig verden uden for sig selv; Mythos konstituerer den subjektive, enestående og konkrete diskurs ved en ånd, som er vokset sammen med verden og oplever den som sit indre. Senere blev Mythos og Logos modsætninger idet Mythos forekom Logos at være som en fabel, en legende blottet for sandhed, og Logos syntes for Mythos at være kødløs abstraktion, noget ydre i forhold til de dybere realiteter. Edgar Morin (parentesen er dog min).

Arkeånden.
De to tankegange, den rationelle og den mythologiske, der er tæt forbundet i de arkaiske civilisationer, udvikles sideløbende i de historiske civilisationer og kan indgå i en forbavsende symbiose i vores moderne civilisation. Først og fremmest har den rationelle og den mythologiske tankegang fælles oprindelse; dermed mener jeg ikke blot ånd/hjerne i almindelighed, men de grundlæggende principper, der styrer åndens/hjernens operationer.
Mythologien er menneskelig. Dyrene er i deres beregninger uvidende om myten,og kan derfor forekomme mere logiske end vi med vores erkendelse. Man har længe troet, at myten var en primitiv illusion, født af en naiv anvendelse af sproget. Man må imidlertid forstå, at myten afslører en stadig levende Arketanke og ikke så meget en arkaisk forældet tanke. Myten stammer fra det, man kan kalde Arkeånden, som ikke er nogen tilbagestående ånd, men en Bagvedliggende Ånd, som i overensstemmelse med den stærke betydning af ordet Arke hænger sammen med de oprindelige kræfter og former i forbindelse med de hjernemæssige-spirituelle aktiviteters principielle og grundlæggende aktiviteter dér, hvor de to tanker endnu ikke er adskilt.

1. Den bagvedliggende Ånd er en gordisk hjerne-spirituel knude, hvor ikke blot de tankegange endnu er forenede, men hvor også:
- det subjektive og det objektive endnu ikke er adskilt
- repræsentationen smelter sammen med den repræsenterede ting (som det er en oversættelse af);

- sproget endnu ikke har adskilt det påpegende og det påkaldende, det prosaiske og det poetiske. Edgar Morin.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#45146 - 19/06/2025 17:38 Re: Troens frihed [Re: Hanskrist]
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5494
Sted: Sydsjælland
Ja, hvordan kan det være, at der ikke er debattører her på Trosfrihed, der har den samme tro, som Hanskrist har?
Jeg kender ikke svaret - kan kun sige at jeg fandt Hanskrist's "paulinske kristendom" - hvis man kan kalde den dét - meget spændende.
Men jo mere jeg søgte at fatte den, jo mere klart blev det for mig, at det er ikke dér, jeg hører til.

Min opfattelse af tro er, at det egentlig ikke er noget, man personligt vælger.
Mange følger blot den tro, der er dominerende i det samfund, de lever i.
Men er man mere seriøst og fordomsfrit interesseret i tro, så er der dem, der afviser al religiøs tro, dem der følger en bestemt tro, og dem der følger en egen tro.
Er det noget, man selv bestemmer?
Det tror jeg ikke!
Det ligger vel i psyken (generne) om "æbler smager bedre end pærer" - eller omvendt, og det er vel lidt det samme, om man "falder for" den ene religion eller den anden - eller slet ikke - eller danner sig sin egen religion.
Jeg tror ikke det er noget, man har en fri vilje til at bestemme.

For mig har det ført til, at jeg er blevet "multireligiøs".
Kristendommens guddommelige kærlighed kan jeg fornemme, men ikke nedgøre til ord.
Sufismens menneskelige ydmyghed overfor det guddommelige griber mig.
Buddhismens vej til indre harmoni ligeså - for nu blot at nævne nogle der er vigtige for mig.
Men i ingen af dem er det mig muligt "at købe hele pakken" blinker

Arne heart smiler
Top Svar Citer
annonce
Side 10 af 10 < 1 2 ... 8 9 10


Moderator:  Arne Thomsen 
Seneste indlæg
Troens frihed
af Arne Thomsen
19/06/2025 17:38
Misforståelsen
af somo
12/06/2025 09:09
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Zelenskyj besøger ruinerne efter dødel..
19/06/2025 20:16
Kinesisk ph.d.-studerende idømt livstid..
19/06/2025 20:03
Adidas sprøjter tre milliarder kroner i..
19/06/2025 19:08
Tauson spiller sig i karrierens første ..
19/06/2025 18:55
Meldinger om flere dræbte under israels..
19/06/2025 18:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Lene Anita Eltviks filterløshed gjorde ..
19/06/2025 18:00
78-årig organist har arbejdet i folkeki..
19/06/2025 18:00
Trump vil tage beslutning om Iran-angreb..
19/06/2025 17:45
Kristian Ditlev Jensen: Jeg kender næst..
19/06/2025 17:30
De kendte er begyndt på det igen: Rygni..
19/06/2025 17:00