annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Heart Brain problematikker
Hvem er online?
0 registrerede 533 gæster og 448 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 1 af 7 1 2 3 4 5 6 7 >
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#45170 - 04/07/2025 12:51 DE TOBENEDE ABER
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5669
Sted: Sydsjælland
Der var engang nogle aber – på en lille planet (som de kaldte: Jorden), der kredsede om en af de nærmest utallige stjerner (som de kaldte: Solen) i en af de nærmest utallige galakser (som de kaldte: Mælkevejen) i dette univers, der udvider sig med stigende hastighed, og som disse aber ikke ved, om universet har ydre grænser, og heller ikke ved, om det er skabt eller evigt, men dog har fundet ud af, at det består af masse og energi – og dertil tillige af ubegribelig mørk masse og endnu mere ubegribelig mørk energi.

Disse aber gik på kun to ben, og hvad der tidligere havde været forbenene var nu udviklet sammen med hjernen til alskens tekniske færdigheder, som at lave våben, værktøj og ild samt masser af stadig kraftigere ”våben” til at beherske kloden.

Nu er det gået op for disse tobenede aber, at deres magt over denne klode – utilsigtet – er i gang med at gøre den ubeboelig for dem.
Nogle af disse abers ældgamle idé om at leve i harmoni med kloden, begynder langsomt at styrkes – nu ikke blot som en vidunderlig smuk religiøs idé – men som eneste mulighed for fortsat eksistens.

Men har disse tobenede aber mon medfødte evner for harmonisk livskvalitet?
Og hvordan er egentlig en sådan kvalitet?

De har opfundet et ”værktøj”, der gør det lettere indbyrdes at udveksle genstande og tjenesteydelser: Penge.
Det har gjort disse aber dybt underlagt markedsføring, en påvirkning, en kraft, som lokker dem til begær i stedet for harmoni.

Hvad er der, som kunne lokke dem fra begær til ro og harmoni?
Nogle få af deres religioner kan, men globalt evner de ikke at påvirke de tobenede aber tilstrækkeligt.

Nå ja, jeg er jo en af disse tobenede aber.
Jeg har en smule kendskab til østens daoisme, og husker Bibelens beretning om Moses og guldkalven, samt ordene fra Jesus: "I kan ikke tjene både Gud og Mammon." – men jeg mener, at vi på forhånd har tabt enhver krig mod Mammons grådige jagt på rigdom – omringet, som vi jo er – nærmest døgnet rundt – af Mammons griske og magtfulde markedsføring, som vi ikke begrænser.

Måske især her i vores vestlige verden har vi jo end ikke visionen af en livskvalitet præget af ro, harmoni og lykkefølelse.
I stedet mener vi, at vi skal kæmpe mod ”det onde”, og idéen om at ”det gode” og ”det onde” er to sider af det samme – Yin-Yang – ”køber” vi ikke, hvilket måske er temmelig uklogt.

Er vi genetisk grådigt afsporede og dermed fordømt til selvudryddelse?
Det kunne se sådan ud.
Men kosmisk stråling er jo kendt for at skabe mutationer – hvoraf de fleste er uduelige – men hvor enkelte har udviklet os til, hvad vi er nu – og måske fremover kunne hjælpe os til bedre at evne ro, harmoni og lykkefølelse.

Sker det ikke, og vi fortsætter grådigheden, har vi vel egentlig heller ikke fortjent at overleve.

Under alle omstændigheder slutter alt liv på denne klode jo den dag om rigtig lang tid, hvor vores stjerne løber tør for brint til sin atomfusionsenergi, og svulmer op – ”æder” denne klode – og bliver inaktiv.

Jeg er gammel, så det er nemmere for mig at falde til ro – og nyde det ufattelige og vidunderlige mirakel: Verdens Væren – mens Ragnarok nærmer sig.

Arne heart smiler


Redigeret af Arne Thomsen (04/07/2025 16:34)
Top Svar Citer
#45171 - 04/07/2025 18:05 Re: DE TOBENEDE ABER [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2195
Citat:
Under alle omstændigheder slutter alt liv på denne klode jo den dag om rigtig lang tid, hvor vores stjerne løber tør for brint til sin atomfusionsenergi, og svulmer op – ”æder” denne klode – og bliver inaktiv.


Hvis både liv, bevidsthed og vores planet forsvinder i sidste ende, hvad bliver der så af ideer om inkarnation, sjælevandring — og af Gud selv?

.
Top Svar Citer
#45172 - 04/07/2025 19:57 Re: DE TOBENEDE ABER [Re: Tikka]
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5669
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka.
Hvis du vil vide mere om vores Sol - og om hvor sikker vores viden er, så se dette link.

Og vore religioner passer jo ikke ind i det!

Skal vi så kassere vores naturvidenskab eller vore nuværende religioner.

Ateister gør jo det sidste - uanset at de ikke kan forklare Verdens Væren.

Og præsteskaber, der kasserer naturvidenskaben, er det umuligt for mig at tro på.

Jeg opfatter kristendommens grundtone som kærlighed til alt værende (Yin såvel som Yang) - værd at leve efter.
Og jeg opfatter livets afslutning som noget, der ligner buddhismens nærmest totale udslettelse Nirvana.

For mig er det guddommeligt - og totalt ufatteligt blinker

Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45173 - 04/07/2025 22:14 Re: DE TOBENEDE ABER [Re: Arne Thomsen]
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5669
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka, jeg ser nu, at jeg eegentlig ikke fik svaret på dine ord:
Citat:
Hvis både liv, bevidsthed og vores planet forsvinder i sidste ende, hvad bliver der så af ideer om inkarnation, sjælevandring — og af Gud selv?
Mit svar er: Værens modsætning: Intethed - som det jo er sket for ganske mange arter af levende væsner på denne klode: De eksisterer ikke mere, kommer aldrig igen.
Det samme gælder jo de enkelte individer - og spørgsmålet er vel så:
Hvorfor skulle Homo sapiens være en undtagelse?
Er det ikke bare en hovmodig ønskedrøm?

Den eneste undtagelse, jeg tror på som evig, er den guddommelige kærlighed, jeg fornemmer, der ligger bag - og er i - Verdens Væren.

Det fører mig til at opgive alle religiøse ønskedrømme, for i stedet at bruge den begrænsede levetid til fuldt ud at elske dette ufattelige, guddommelige og kærlige mirakel, som man jo selv i nogle få år er en ganske lile del af heart

Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45174 - 04/07/2025 22:25 Re: DE TOBENEDE ABER [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2195
Citat:
Den eneste undtagelse, jeg tror på som evig, er den guddommelige kærlighed, jeg fornemmer, der ligger bag - og er i - Verdens Væren.


… og hvad mener du så, den kærlighed skal bruges til, når der ellers derudover ikke er noget liv, og hvad med frelseren, hvorfor skulle han frelse ,,os,, hvis ikke Gudsriget vil bestå?


.
Top Svar Citer
annonce
Side 1 af 7 1 2 3 4 5 6 7 >


Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
To 17-årige varetægtsfængslet for kni..
08/06/2026 14:54
83-årig i kritisk tilstand efter sammen..
08/06/2026 13:27
Ingen telefonforbindelse på Læsø: Kan..
08/06/2026 12:59
19-årig sigtet for at køre 123 kilomet..
08/06/2026 12:37
Trump: Israel og Iran skal øjeblikkelig..
08/06/2026 12:31
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
17-årige drenge fængslet i sag om drab..
08/06/2026 12:38
Ekskluderet politikers kæreste dømmes ..
08/06/2026 11:58
Iran erklærer militære operationer mod..
08/06/2026 11:31
Simon Emil Ammitzbøll-Bille: At Kirkemi..
08/06/2026 11:30
Nordmand sigtes for at smugle stor mæng..
08/06/2026 11:28