annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 11810404
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2161837
Et andet syn 1856552
Jesu ord 1428091
Den Evige Filosofi 1224644
Galleri
Rødhus hedeklit
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 46 gæster og 193 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 2 af 3 < 1 2 3 >
TrÃ¥d valgmuligheder ↓
« Forrige trÃ¥d
Næste trÃ¥d »
#38630 - 01/02/2023 19:16 Re: Kristendommen som jeg opfatter den [Re: Arne Thomsen]
Gerth Offline
veteran
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2973
Sted: Odense, Danmark
Du: "Mon nogen er enig med Hanskrist her?"

ler

Også Hans K ligesom du genfortæller for meget angående informationerne men anderledes ofte historisk men dog ikke helt korrekt om dette steds episoder ligesom et reality dramatisk sæbeopera inklusiv sportskommentator og en journalists ved ikke rigtigt sandt overdrivelse af frygtelige nyheder...profiler blandt andet vedrørende alliancer og forsvundne Simon-Kræn P-Thomas med flere. Hans K prædiker om genopbygning ligesom et højt selvværd/tillid men hans påstået humoristisk budskab lyder ifølge min opfattelse ligesom en for svage sind ødelæggende provokation, hvor en persons identitet nedbrydes af sadistisk grim tale fra vedkommende. Jeg har klaget til admin i et indlæg, hvor han der kun skrev forkert om Gerth ligesom lort, men blev det slettet? Nå, men her er ikke et emne andet end mit desværre i enten diverse eller skraldespanden om en profils præsentation. blinker

Ja, imod dine ligesom de andre profiler gentagelsers adfærd, hvilket desværre ligner taktik-strategi og psykisk manipulation ligesom hjernevask men generelt her sker det, at alle grundlæggende er uenige ´med´ hinanden! Derfor dette forum ligner meningsløshed om ellers meningsfuldt ´værk´. Man har grint af det lignende et talentshow men ifølge jeg også en gladiator scene ligesom i filmene Hunger games ydermere Super-heltens træning.
Du har før stillet et lignende spørgsmål til ´os´, hvor jeg også der svarede dig, men ligesom generelt folk her siger du heller ikke undskyld vedrørende indrømmelsen af fejl og ligesom de andre skummel tavshed sådan!
I skriver aldrig en personlig analytisk holdning heller. I fyrer citater og gentagelser af, hvilket er kedeligt!

Derfor når ingen ligesom omvendelsen anerkender noget/nogen, så er trosfrihed forummet ligegyldigt men jeg er ikke enig med Hans K i, at en dagbog er et symptom på psykisk sygdom, fordi dette anbefales af ´skriftkloge´ typer idag, hvor reflektion-overvejelser- intelligent analyse og ideernes tankeleg virker sundt og rask for sjælen. Her er også fri tænkning (ligesom måske ´spontant´ suveræne livsytringer) tilladt og nærmest også ´forbudt´ svineri imod det samme. Dag-bog åbenbaring...?! Dog ´tror´ jeg, at min figurs tanker, følelser og handling skabes af Det guddommelige - Dermed ´jeg´ som medskaber med Helligånden.


Redigeret af Gerth (01/02/2023 19:47)
_________________________
Gerth Drost
Top Svar Citer
#38631 - 01/02/2023 19:36 Re: Kristendommen som jeg opfatter den [Re: Arne Thomsen]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3245
Sted: Nørresundby
Det er da forhåbentligt ikke korrekt at du først nu finder ud af at Paulus forfulgter de kristne???

Jamen dog - lidt skræmmende
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#38632 - 01/02/2023 19:46 Re: Kristendommen som jeg opfatter den [Re: Gerth]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3245
Sted: Nørresundby
Citat:
Gerth:

Jeg har klaget til admin i et indlæg, hvor han der kun skrev forkert om Gerth


Alt hvad jeg skrev om dig stammede præcist fra hvad du konstant skriver i dine indlæg.

Hvilket du også kort tid efter indrømmede. Det er ligesom svært at påstå det er forkert når du selv skriver sort på hvidt gang på gang hvad jeg fortalte om dig.

Jeg blev meget overrasket over at hvad du konstant skriver - det blev du pludselig pinligt berørt over blev trukket frem. Du skulle så hellere lade være med at skrive dine tåbelige vulgære indlæg når du alligevel er flovt over at blive stillet til regnskab herfor.


Citat:
Gerth:

I skriver aldrig en personlig analytisk holdning heller. I fyrer citater og gentagelser af, hvilket er kedeligt!


Jeg er klart den af os alle sammen der mest har en personlig analytisk holdning til fx det urkristne trosliv og dets spiritualitet som vi finder det hos Paulus.

Man skal altid bringe citater - hvilket du også skulle lære at gøre. Citater der underbygger ens argumentation og påstande.

-0-0-0-


Hvad er der med dig Gerth og så dansk grammatik - dette med retskrivning.

Du burde have hjælp i dansk - dansk retskrivning og grammatik.

Hvorfor lærer du ikke at skrive så det giver mening og kan læses.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#38633 - 01/02/2023 20:01 Re: Kristendommen som jeg opfatter den [Re: Hanskrist]
Gerth Offline
veteran
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2973
Sted: Odense, Danmark
Jeg har altså allerede imens din reaktion redigeret mit indlæg plus forbedring af den, så læs det igen, tak.

Du til Arne: "Det er da forhåbentligt ikke korrekt at du først nu finder ud af at Paulus forfulgter de kristne???"

Han slemt forfulgte de kristne før hans egen omvendelse til ´kristendommen´, men siger du, at han også måske ligesom dig forfølger blandt andet selv endda en kristen men på en anden måde med gode intentioner? Undertrykkende tugt ligesom GT straf, krig, sexslaveri ligesom voldtægt/tvangsægteskaber, hån og vold - Tugt belærende drilsk kritik NT mod Guds pattebørn? blinker
Aggressivt versus kærlighed... smiler


Redigeret af Gerth (01/02/2023 20:14)
_________________________
Gerth Drost
Top Svar Citer
#38634 - 01/02/2023 20:50 Re: Kristendommen som jeg opfatter den [Re: Gerth]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3245
Sted: Nørresundby
Citat:
Gerth:

Undertrykkende tugt ligesom GT straf, krig, sexslaveri ligesom voldtægt/tvangsægteskaber, hån og vold - Tugt belærende drilsk kritik NT mod Guds pattebørn? blinker
Aggressivt versus kærlighed..


STOP med at skrive så vulgært

Hvad har en fredselsker og erklæret pacifist og kærlighedens Apostel Paulus

med Krig at gøre

med sexslaveri at gøre

med voldtægt/tvangsægteskab at gøre

-0-0-0-0-

Hvorfor vælter du så meget vulgært vrøvl ud i et indlæg -

Jeg har sagt det før du er grænseoverskridende og grænseløs - det mest samvittighedsløse og normløse menneske jeg har mødt

dine infantile narcissistiske træk kommer hele tiden til udtryk

Og dum eller umoden som du er tror jeg sgu du synes det er morsomt - men det er det ikke - det er pinligt og ødelæggende for alt den måde du opfører dig på

Prøv sgu da at blive voksen mand og tænk over hvad du skriver
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
annonce
Side 2 af 3 < 1 2 3 >


Seneste indlæg
SÃ¥ er der linet op...
af ABC
26/09/2023 11:25
Hvem lavede Gud...
af ABC
26/09/2023 11:23
Er der mange bolde i luften...
af ABC
25/09/2023 19:34
Skal folkekirken fornyes...
af ABC
24/09/2023 21:20
Kaldet fra det høje...
af ABC
24/09/2023 20:53
Nyheder fra DR
Endnu flere, end man troede, kan have fÃ..
26/09/2023 21:20
Med megafon og kasket tilslutter Joe Bid..
26/09/2023 21:03
Sagsøges af konkurrencemyndigheder: Ama..
26/09/2023 20:58
Det er ikke sikkert, offentligheden får..
26/09/2023 20:31
Formand for det canadiske parlaments und..
26/09/2023 20:29
Nyheder fra Religion.dk