annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Symbol
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 178 gæster og 213 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 4 af 5 < 1 2 3 4 5 >
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#37627 - 18/11/2022 22:00 Re: Biologisk information som tegn på design [Re: Arne Thomsen]
Krauze Offline
ny
Registeret: 13/11/2022
Indlæg: 10
Sted: København
Hej Arne,

Indsendt af: Arne Thomsen
Har du taget stilling til, om der også her er tale om intelligent design?

Tak for spørgsmålet.

Jeg kan konstatere, at flere af universets konstanter lader til at være finjusterede til at tillade liv, hvilket i hvert fald tyder på, at universet også kan have været produktet af intelligent design (Barrow & Tipler 1986; Mason 2003).

Fysik og kosmologi hører imidlertid ikke til mine spidskompetencer, og spørgsmålet om universets (mulige) design er ikke et, jeg har særlig stærke holdninger om.

Citat:
Jeg bruger i stedet udtrykket: Det ufattelige guddommelige, men uanset om vi bruger udtrykket intelligent eller guddommeligt, er du da enig i, at det er ufatteligt?

Jeg har tidligere beskrevet mit synspunkt som aggressiv agnosticisme; som mennesker forstår vi ting ved at sætte dem i system. Men der er altid noget, som ikke passer ind i systemet, og som for forståelsens skyld må ignoreres. Al forståelse kræver derfor, at der er dele af virkeligheden, som vi opgiver at forstå.
_________________________
"Nothing in biology makes sense except in the light of information."
Bernd Olaf-Küppers

https://twitter.com/MikaelKrauze
Top Svar Citer
#37628 - 19/11/2022 00:28 Re: Biologisk information som tegn på design [Re: Krauze]
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5469
Sted: Sydsjælland
Hej Mikael.
Du skriver:
Citat:
Jeg har tidligere beskrevet mit synspunkt som aggressiv agnosticisme;
Så du er altså agnostiker - hvad jeg jo også er.
Og du skriver tillige, at du er aggressiv agnostiker, hvilket vel skal forstås, som at du angriber uvidenhed/vil kæmpe for at opnå viden/ er nået til en overbevisning om livets opståen via intelligent design - og verdens opståen muligvis ligeså?

Når jeg ser på livets opståen på denne klode - og sammenholder det med verdens opståen - så er det første for mig næsten bagatelagtigt sammenholdt med det sidste.
Kunne man se hele dette univers ville liv på denne klode jo ikke fylde ret meget blinker

Men da vi jo er en del af denne klodes liv fører det mig til den holdning at være lykkelig og taknemmelig over min eksistens, opgive at spekulere på mere viden herom, og i stedet leve i harmonisk ydmyghed, empati og kærlighed til alt værende smiler heart

M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, medfølelse, omsorg, kærlighed smiler heart
Top Svar Citer
#37630 - 19/11/2022 14:29 Re: Biologisk information som tegn på design [Re: Arne Thomsen]
ABC
Uregistreret

Hej Arne

Hvorfor er der et univers? Hvad er meningen? Hvis ikke liv på jorden? Har vi brug for åbenbaringer...

https://vandrermodlyset.dk/ardors-beretning-4/

https://vandrermodlyset.dk/kommentar-iv/

Er det ikke en mulighed heart Jeg vil bare have tingene undersøgt, så...




Your friend forever

Jan
Top Svar Citer
#37635 - 19/11/2022 21:32 Re: Biologisk information som tegn på design [Re: Arne Thomsen]
Krauze Offline
ny
Registeret: 13/11/2022
Indlæg: 10
Sted: København
Hej Arne,

Indsendt af: Arne Thomsen
Og du skriver tillige, at du er aggressiv agnostiker, hvilket vel skal forstås, som at du angriber uvidenhed/vil kæmpe for at opnå viden/ er nået til en overbevisning om livets opståen via intelligent design - og verdens opståen muligvis ligeså?

Nej, udtrykket "aggressiv" henviser i denne sammenhæng til at erkende virkelighedens irreducible usikkerhed og omfavne uvidenhed som en kilde til indsigt, jf. min tidligere kommentar.
_________________________
"Nothing in biology makes sense except in the light of information."
Bernd Olaf-Küppers

https://twitter.com/MikaelKrauze
Top Svar Citer
#37641 - 20/11/2022 13:43 Re: Biologisk information som tegn på design [Re: Krauze]
Arne Thomsen Offline
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5469
Sted: Sydsjælland
Hej Mikael.
Vel - din aggressivitet som agnostiker består så i at "omfavne uvidenhed som en kilde til indsigt" - og denne indsigt, du har opnået, er så intelligent design.

Du har indset, at inteligent design eksisterer.

Hvis det er rigtigt forstået, har du da også opfattet noget om, hvad denne intelligente design egentlig er?

Jeg husker for længe siden at have læst bogen "Rosens Råb", skrevet af teologen Jakob Wolf, hvor kan - så vidt jeg husker - knytter intelligent design til både naturvidenskab og teologi.

Hvordan stiller du dig hertil?

For mit vedkommende, hvor jeg er mere betaget af det totalt ufattelige: Verdens Væren, får jeg ofte oplevelsen af det guddommeliges væren i alt. Jeg er ikke tilfreds med ordet: guddommelig, men kan ikke fnde et bedre.

Det er for mig en skøn oplevelse. Den siger mig intet om hvad det guddommelige er - kun at det er - ligesom det føles rigtigt ikke at være nysgerrig - det ville være en hovmodig utilbørlighed - samt at det på uforklarlig vis motiverer mig til, hvad jeg herefter oplever som meningen med mit liv: altomfattende kærlighed smiler

M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, medfølelse, omsorg, kærlighed smiler heart
Top Svar Citer
annonce
Side 4 af 5 < 1 2 3 4 5 >


Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
12/05/2025 20:15
Misforståelsen
af somo
10/05/2025 07:20
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Brasiliens præsident Lula: Jeg vil bede..
14/05/2025 08:12
Danmark indkalder til hastemøde i FN's ..
14/05/2025 08:07
Kvindehad og incelmiljø skal kortlægge..
14/05/2025 07:39
Mindst 16 meldes såret i ukrainsk drone..
14/05/2025 07:22
Region Hovedstaden: Praktiserende læger..
14/05/2025 06:58
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Danske FLSmidth forhandler med kapitalfo..
14/05/2025 06:05
Lavere renter giver stigende appetit på..
14/05/2025 06:01
Danmark var initiativtager til FN-hastem..
14/05/2025 05:56
Grøn melder udsolgt for tredje år i tr..
14/05/2025 05:55
Flere danskere end nogensinde taler enge..
14/05/2025 05:45