annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 11793813
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2160889
Et andet syn 1855471
Jesu ord 1427434
Den Evige Filosofi 1223659
Galleri
Tiger i form (i Kristus; in Christ)
Hvem er online?
1 registreret Hanskrist 49 gæster og 232 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 1 af 10 1 2 3 ... 9 10 >
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#28349 - 16/10/2019 12:52 Frihed ... ?
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 1759

FRIHED.

Hvad er frihed andet end frihed fra noget? … og hvad sættes i stedet? … Er det ikke blot til en ny ”slavetilstand” … for man kan vel godt blive fri af noget og blive slave af det man frisættes til her i livet?


Tanker om frihed dukkede op da jeg læste en tekst i går fra tråden: VÆREN - IKKE-VÆREN #28340 - 15/10/2019 21:43

"Jeg hader ufrihed. Men folk finder FRIHED vanskelig, så de foretrækker at være slaver, fangne og indespærrede i et lille bitte MELLEMRUM."

Indlægget er som altid fra denne profil underskrevet: "Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!"

Hvilken frihed er der her tale om – og frihed fra hvad?

***
Top Svar Citer
#28352 - 16/10/2019 13:17 Re: Frihed ... ? [Re: Tikka]
Hanskrist Online   content
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3238
Sted: Nørresundby
det fremgår jo med al tydelighed hvad FRIHEDEN indeholder, at det ikke er en tom frihed, men en frihed til,,, Berdyaev skriver det sort på hvidt - læs nu for helvede de tekster da,,,

noget tyder på at du er den jeg tror du er,,,

du er glad for tekster, men du forstår ikke teksterne, hverken når det er bibelen eller poesi, du tager alting for gode varer,,

du mangler i den grad kritisk sans, forståelse,,, og kan ikke tværvidenskabelig kontekste til noget som helst,, altså vores moderne videnskabelige bevidsthed og verdensforståelse,,,

Friheden er blandt andet til ikke at lide af menneskefrygt,,, og ved gud du lider af menneskefrygt, derfor du sidder i MELLEMRUMMET og er fanget i sindet, i fortænkthed, i en bibelkonkordantisk mentaliseret overtrosforestillingsverden,, som du ikke kan komme ud af igen, uden at smide barnet (kristendommen) ud med badevandet og erklærer dig selv for ateist,,,

stakkels dig,,

målet helliger alle midler, derfor anonyme Tikka,, på den måde kan vi andre manipuleres

Arne har været forvirret, og Gerth var også hurtig forvirret,,, og jeg har været så dødforvirret,,,

hvad er det her for noget, hvad er det I udsætter os for?????

manipulation og skjult dagsorden opdages før eller senere og trekløveret er måske blot et amputeret tokløver, fordi vi har at gøre med en dobbeltprofil, samme person med to profiler for at manipulere os allesammen
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#28357 - 17/10/2019 03:47 Re: Frihed ... ? [Re: Tikka]
Gerth Offline
veteran
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2967
Sted: Odense, Danmark
Lidt ros til dig Tikka er: Det er et godt initiativ, at du har lavet en ny tråd, så Arnes nyeste tråd ikke bliver til alt for mange forskellige emner.

Tikka: " FRIHED. Hvad er frihed andet end frihed fra noget? … og hvad sættes i stedet? … Er det ikke blot til en ny ”slavetilstand” … for man kan vel godt blive fri af noget og blive slave af det man frisættes til her i livet? "

Det er et godt spørgsmål fra dig, der nu lyder som et undrende spørgsmål uden sekterisk hjernevask men, hvor der allerede i forvejen findes meget fagligt om det indenfor forskellige fagområder på universitetet. Mon Hans K kan komme med et originalt bidrag her?

Jeg opfatter en´ guddommelig vilje, der et med mennesket og Helligånden på den måde ingen overmagt er, fordi i den trehed som et lys er der kun en god kraft i det naturligt evige selv. Fri vilje er eksempelvis, at jeg ikke styres af kroppens instinktive drifter og tilstand, ting, misbrug, penge, noget overnaturligt, folks overbevisninger, et lands system, det ukendte, mennesker, psykisk sygdom, ondskab, egoisme og en invasion. Det er en fornuftig selvbevidsthed om ens egen eksistens, sine handlinger - tanker - følelser - synspunkter , værdi som menneske, vilkår og et selvstændigt personlige ansvar i forhold til alt. Tro er kun subjektiv. Informationer er kun objektiv. Helligånden handler blandt andet om frelsen, der befrier menneskets sind fra det falske, hvor her er universel viden om den, jeg er. Det objektive og subjektive har ingen magt over sandheden.

Jeg synes ikke godt om ordet ´gudsfrygt´ og det religiøse begreb ´karma´ på grund af det uhyggeligt skræmmende ved det ligesom med sygelig angst men, nu sker der markant mere noget så overvældende godt i mit liv om hellig kærlighed, at jeg kun er lykkelig med dyd?
_________________________
Gerth Drost
Top Svar Citer
#28361 - 17/10/2019 14:47 Re: Frihed ... ? [Re: Gerth]
Simon Offline
veteran
Registeret: 04/04/2008
Indlæg: 4683
"Jeg opfatter en´ guddommelig vilje, der et med mennesket og Helligånden på den måde ingen overmagt er, fordi i den trehed som et lys er der kun en god kraft i det naturligt evige selv. Fri vilje er eksempelvis, at jeg ikke styres af kroppens instinktive drifter og tilstand, ting, misbrug, penge, noget overnaturligt, folks overbevisninger, et lands system, det ukendte, mennesker, psykisk sygdom, ondskab, egoisme og en invasion"

- Det er præcis hvad du er underlagt.
Det betyder intet hvad du tiltror virkeligheden af fantasifulde påhit fra den ene eller den anden religion, at du med den slags idéer, lukker verden ude i selvbedrag. For du vil uanset være underlagt virkeligheden i form af naturens ubønhørlige gang, der er fuldstændig indifferent med hvad du tillægger livet af betydning, ligesom du vil være underlagt minimumskrav fra det omkringværende samfunds side.
På samme måde er du naturligt påvirkelig overfor andre menneskers forhold til dig, idet du indgår i sociale fællesskaber som er grundlaget for din overlevelse som individ. Du ka' ikke undslå dig disse existensvilkår, kun resignere fra dem med selvbedrag, men de vil påvirke uanset, præcis som ethvert andet menneske.

Hvad du ka' gøre, er at indgå i et socialt netværk hvor man støtter hinanden i den enkeltes krise- og succesforhold stillet overfor naturen i livet - som en slags microkultur i en omfattende macrokulturs kolossale påvirkning af samtlige livsformer. At tro at en gud løser dig fra forpligtelser samfundet pålægger dig, er ikke frihed, men bare samme blýhat af religiøs møstik som de andre troende her underkaster sig.

Der findes godt med litteratur på området, Frihedens Veje af Sartre, ville være en oplagt anbefaling - dersom den slags nyttede. Grundlæggende har mennesket dog faktisk en fri vilje, mennesket ka' fx frasige sig valget af underkastelse, som en viljesakt et sted på livets stenede vej, med en sådan ultimativ fraskrivelse af livet, forekommer jo først såfremt et menneske, konfronteret med enten sine idealer eller naturens barskhed, ja krigens grusomhed, fravælger sit liv. Mennesker flest, lever med de krav som samfundet, deres egen natur og evne til gennemskuelighed tilsiger dem - eller, vælger at gemme sig fra disse existentielle grundvilkår, og indgår i religiøse fællesskaber, som en slags plaster på såret - selv om de for stedse omfavner de troende, som de omfavner ethvert individ. Tankens frihed, er ikke frihed fra existensmæssige forhold, og dog er tanken fri - en befriende tanke, ikke sandt...;)

mvh
Simon
Top Svar Citer
#28362 - 17/10/2019 16:30 Re: Frihed ... ? [Re: Simon]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 1759

”Tankens frihed, er ikke frihed fra existensmæssige forhold, og dog er tanken fri - en befriende tanke, ikke sandt...;) ”

- Tanken er hverken fri eller ufri, men viljen kan hjælpe til at flytte fokus fra tanker man lader sig holde fast af, eller ønsker at bevare ...

... men når man holder fast i tanker man vil bevare - eller lader sig holde fast af tanker - er man vel ufri frivilligt

***

Top Svar Citer
annonce
Side 1 af 10 1 2 3 ... 9 10 >


Seneste indlæg
Hvem lavede Gud...
af Hanskrist
24/09/2023 04:17
Så er der linet op...
af ABC
23/09/2023 09:57
Hvad HansKrist dog skriver
af ABC
21/09/2023 20:48
skadelige urenheder
af somo
21/09/2023 18:31
Kaldet fra det høje...
af ABC
21/09/2023 12:00
Nyheder fra DR
Nasa-kapsel vender hjem med tasken fuld ..
24/09/2023 04:24
Fransk stjerne-rapper skal 12 år bag tr..
24/09/2023 03:09
Brandmænd kæmper med skovbrande på it..
24/09/2023 02:45
Titusindvis samlet til bøn inden stor j..
24/09/2023 00:26
Saudi-Arabien til FN's generalforsamling..
23/09/2023 23:44
Nyheder fra Religion.dk