annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 41 gæster og 254 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Kristi himmelfart

Indsendt af: Tikka

Jeg har ofte tænkt, hvilken himmel man på Paulus tid forestillede sig, Kristus og de hellige er/kommer i efter deres jordiske liv sammen med gud?

Denne tanke kom igen til mig i dag, så jeg har Googlet uden at få svar på mit spørgsmål.

Måske jeg kan få hjælp her?

Ideen om Helligånden der sendes til de troende efter Kristus himmelfart skulle jo være et bevis på, Kristus var/er i himmelen sammen med sin far.

.

Ser min trådstart er mindre godt formuleret. Undskyld.

Min interessere omkring ideen … om det med himlen, eller som der siges i Fadervor: Himlene – og nu igangsat af Kristi himmelfart, viser sig så ikke helt nemt, at finde info omkring på nettet.

Jeg har dog fundet et link

”Hos de tidlige kristne var der en udbredt tanke om, at der var flere himle. Vi ser den forestilling afspejlet i Fadervor, og vi ser den også udfoldet flere steder i Det Nye Testamente, blandt andet hos Paulus, der beskriver, hvordan han er blevet ”rykket bort” til den tredje himmel. Man havde en forestilling om, at der var en række himle i forskellige niveauer, som man kunne stige op igennem afhængig af ens fortjenester, og det er formodentlig også det, vi ser afspejlet i Johannesevangeliets kapitel 14, hvor Jesus siger, at ”i min faders hus er der mange boliger”,” siger Anders Christian-Jacobsen.


Denne forestilling om en række af himle, man kan stige op igennem, bygger ifølge professoren nok især på jødiske traditioner fra århundrederne omkring Jesu fødsel. Herfra kender man en del apokalyptiske tekster, der beskriver efterlivet og himlen i mange detaljer og ofte opererer med syv himle. Og herfra stammer udtrykket ”den syvende himmel”, som er Guds sted.
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/de-foerste-kristne-havde-flere-himle-over-sig

Så nok den 7. himmel de kom/kommer i - Som forstås som Guds sted

Denne himmel interesse hænger sammen med ideen om Helligånden, som Paulus mente, han havde, da han mente, han havde kontakt med den opstandne Kristus, og mente der ingen tro, kristen tro er, hvis ikke man tror på opstandelsen.

Citat:
Hvis der ikke findes nogen opstandelse fra de døde, er Kristus heller ikke opstået; men er Kristus ikke opstået, er vores prædiken tom, og jeres tro er også tom. Vi kommer så også til at stå som falske vidner om Gud, fordi vi har vidnet imod Gud, at han har oprejst Kristus, som han altså ikke har oprejst, hvis døde ikke opstår. For hvis døde ikke opstår, er Kristus heller ikke opstået; men er Kristus ikke opstået, er jeres tro forgæves, så er I stadig i jeres synder, og så er også de, som er sovet hen i Kristus, gået fortabt. Har vi alene i dette liv sat vort håb til Kristus, er vi de ynkværdigste af alle mennesker.

https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15


Personligt tror jeg ikke på opstandelse, og himmelsk efterliv, men tror gerne, det er en virkelig virkelighed, for de som gør, da tro er en sikker overbevisning.

Tro kan flytte bjerge, selv de som ikke kan ses.


... men det ser pt ud til, jeg skal søge på/efter apokalyptiske skrifter, for at få mere viden om ideen med himlene og efterlivet.


.

Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
30/07/2025 19:06
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Den amerikanske centralbank fastholder r..
30/07/2025 20:08
Novo Nordisk må nu kigge langt efter ti..
30/07/2025 19:51
Starmer: En palæstinensisk stat skal sk..
30/07/2025 19:50
Tiden rinder ud: Norge har fortsat ingen..
30/07/2025 19:26
Aktivistgruppe i Storbritannien får gr..
30/07/2025 18:53
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
USA's centralbank fastholder renten som ..
30/07/2025 18:10
Den blåvingede ørkengræshoppe er smuk..
30/07/2025 18:00
5 stjerner: Suverænt vellavet ny film s..
30/07/2025 18:00
Anne Katrine oversætter Bibelen fra heb..
30/07/2025 17:30
Aktivistgruppe får lov til at kæmpe mo..
30/07/2025 17:12