annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 20 gæster og 79 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Hvis et menneske mister TROEN

Citat:
Tikka:

når troen på gud mistes - når gud er død i ens liv, og kun tilstedeværende i bevidstheden uden fællesskab, så kommer der en tomhed og ingen der kan bedes til --- og både indre som ydre liv ændres.



Så modsiger du dig selv.

For efter hvad du skriver er troen på alt muligt der står i Bibelen bogstaveligt læst troet og forstået.

I den redegørelse ovenfor er der en smule eksistentiel forståelse som du ellers ikke har overhovedet med inde over når du giver den hele armen som det sorte konservative bibelfundamentaliske syn på tro du har.


Dit trosbegreb - forståelse TROEN er klinisk renset for enhver form for SPIRITUALITET - stik modsat Paulus og Nye Testamentes vidnesbyrd om TROEN. TROEN der er begivenheden KRISTUS selv, den Gud Helligåndens Ny Væren og Virke Virkelighed der begyndte ret for alvor ved mennesket Jesus. TRO der skal forstås i forbindelse med vores retfærdiggørelse af TRO - gennem det Guds Nådes Kraftværk vi er i GUDS KÆRLIGHED KRISTUS - gennem Gud Helligåndens vidunderlige forunderlige gerninger med os.

Nu vil jeg ikke gentage hvad jeg har skrevet om TROEN i en Ny Testamentlig paulinsk sammenhæng - jeg forudsætter at uanset hvor tungnemme I er I dog har opdaget ham HansKrist har redegjort herfor utallige gange. Det kan ej heller være undsluppet de der kun skimmer mine indlæg fordi de tror de ved hvad der står.


-0-0-0-0-


Det der er så vigtigt er at forstå hvad der er teologisk tale og så igen at kunne omsætte teologisk tale til hvad det betyder i eksistentiel og åndelig forstand.

Og det åndelige eller spirituelle betyder ikke som du og rigtig mange andre moderne mennesker tror - nemlig noget vilkårligt subjektivt indre psykisk bevidsthedsmæssigt mentalt. Det er Paulus og Jung og dybdepsykologien og moderne neurovidenskab der har opdaget at det åndelige spirituelle ikke er et produkt af menneskets vilkårlige subjektive forestillinger - men at de er eksistentielle universelle.

I alle åndelige åbenbarings erfaringer (fx 1 Kor 2) er vi ude over subjektive vilkårlige mentale bevidstheds forestillinger - altså hjernespind.

Hjernespind er netop ophævet i det forhold at de åndelige spirituelle erfaringer er EKSTATISK inspiration eller åbenbarings erfaring. Det er ikke noget vi vil eller tror eller forestiller os.

Det er eksistentielle brud erfaringer - EKSISTENTIELLE UNIVERSELLE EKSTATISKE BRUD ERFARINGER - og dermed er vi ude over hjernespind. Ja der kan overhovedet ikke være tale om hjernespind som du har fået trukket ned over hovedet i forbindelse med din naive tilslutning en kættersk sekt af bibelfundamentalister.

Også ateisterne tror det er hjernespind derfor Simon var så glad for dig fordi du er den der latterliggør og nedgør kristendommen bedst af alle her på Trosfrihed og man må sige den får ikke for lidt - det er for fuld skrue også derfor jeg siger jeg slet ikke kan rumme dit indædte had til kristendommen - hvilket selvfølgelig er nemmere for ateisterne Simon og Arne - da det jo er vand på deres mølle at de kristne er fyldt med hjernespind - naive overtroiske mentale forestillinger stammende fra at man SKAL tro i bogstaveligste forstand hvert ord i Bibelen eller fra dogmatisk kirke kristendom (fx sluge Trosbekendelserne råt og bogstaveligt uden at forstå det er teologisk tale - en teologisk måde at få noget sagt på).


-0-0-0-
-0-0-0-
-0-0-0-


Citat:
Tikka:

når troen på gud mistes - når gud er død i ens liv, og kun tilstedeværende i bevidstheden uden fællesskab, så kommer der en tomhed og ingen der kan bedes til --- og både indre som ydre liv ændres.


Jeg har hørt igennem årene om din Guds -forestilling og -forståelse som er en bibelsk Gud mentalt overtroet og overtænkt og forestillet gennem bibellæsning så meget at det bliver en hjernespinds virkelig virkelighed.

Dette er jo latterligt fordi dermed afslører du som ateisterne at I ikke har forstået den religiøse spirituelle åndelige dimension der hører med til menneskets liv. De EKSISTENTIELLE UNIVERSELLE EKSTATISKE BRUD ERFARINGER der ledsager alle menneskers liv ihvertfald som en mulighed hvis de er åbne overfor det.
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
11/08/2025 12:13
Misforståelsen
af somo
07/08/2025 08:15
Guds Ord
af Hanskrist
05/08/2025 18:04
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Nyheder fra DR
Europæiske ledere skal holde online-mø..
11/08/2025 17:07
Løkke advarer USA og Rusland om at lave..
11/08/2025 16:54
Norsk oliefond sælger ud af israelske a..
11/08/2025 16:51
Colombiansk præsidentkandidat død to m..
11/08/2025 16:50
Drikkevandet skulle snart være rent i F..
11/08/2025 16:23
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Regering i Grønland vil suspendere sær..
11/08/2025 15:17
Ørsted falder voldsomt og lukker i lave..
11/08/2025 15:10
Læser til havebrevkassen: Hvorfor er al..
11/08/2025 15:00
Europæiske ledere skal holde online mø..
11/08/2025 14:57
Fodgænger er alvorligt kvæstet - blev ..
11/08/2025 14:53