annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 25 gæster og 125 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Måned af guld



Allah den Almægtige siger, at af alle gerninger er fasten noget, vi muslimer gør for Hans skyld.

Ramadanen er en statusmåned
Hvad bruges måneden til, hvis vi ser bort fra, at vi afstår fra mad, drikke og seksuelt samvær i dagstimerne?
Ramadan kan beskrives som en statusmåned, hvor den enkelte deltager har en chance for at gøre op med dårlige vaner og tillægge sig nogle bedre og mere gavnlige, og frem for alt knytte stærke bånd mellem selvet og Gud.



Ved Eid (fest ved ramadanens afslutning) er det god skik at efterleve ens ramadan-fortsæt frem til næste år. På den måde trækker man spor af Ramadanen med sig året rundt.

Gode gerninger belønnes flerdobbelt i fasten
Gode gerningers belønning mangedobles af Allah i fasten og det er noget, vi konkret mærker i dette liv og ultimativt også i det næste. Af den grund udnyttes fasten ekstraordinært meget til bøn i forskellige former, fordybelse i Koranen, til almisse og alskens gode gerninger.

Er mad da bandlyst? Nej, Skaberen har sagt, at en troende har to fornøjelser ved faste; den ene når fasten brydes ved solnedgang, den anden, når man møder Allah i det hinsides. Så Ramadan er altså også lækker mad, som mange familier gør ekstra meget ud af.



I fasten lukkes porten til helvedet og satan lænkes på hænder og fødder. Ligeledes åbnes Paradisets porte og Allah dekorerer så at sige den enkeltes plads i paradiset med vores indsats og ihærdighed. Det er måneden, hvor Allah hver nat redder den, som af hjertet beder herom fra ildens straf. Allahs løfte bevirker, at vores fremtidige gode gerninger langt overskrider de dårlige.


Det muslimske år har som det danske år mange højdepunkter. Fredagen hvor der afholdes taler og bøn i moskeen er én af dem, den årlige pilgrimsrejse til Mekka et andet. Ramadan er unægtelig selve årets højdepunkt.
Dens kerne findes i den sidste tredjedel, og kaldes skæbnens nat - natten hvorpå Koranen blev åbenbaret til vores profet Mohammed (fred være med ham).



I denne garanteres det, at Allah hører den troendes bøn og her er det, den enkeltes fokusområder rigtig kan komme til sin plads, idet vi på denne nat gennem bøn kan påvirke skæbnen for det næste år.

Alt i alt er Ramadan en fredfyldt og ypperlig spirituel rejse, hvori blandt andet barmhjertighed, tilgivelse indgår, og et sandfærdigt løfte om evigheden i paradiset er resultatet.

https://www.youtube.com/watch?v=URmu5eV7Rzg

https://www.youtube.com/watch?v=AWe5nZPsUDw

https://www.youtube.com/watch?v=DJLZjxKNm2Q
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Lys
af Hanskrist
24/08/2025 12:02
Er man som kristen en Jesu discipel?
af Hanskrist
22/08/2025 13:52
Misforståelsen
af somo
21/08/2025 07:32
HansKrist's chat med AI CHAT
af Hanskrist
15/08/2025 14:23
Nyheder fra DR
Sønderjyske fejrede stadionrekord med s..
24/08/2025 18:09
Nicolai Højgaard tæt på turneringssej..
24/08/2025 18:02
Suveræne Aalborg Håndbold vinder endnu..
24/08/2025 17:50
Israel gennemfører luftangreb mod Yemen
24/08/2025 16:47
Dansk kajakroer vinder ottende VM-guldme..
24/08/2025 16:25
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Vance: Rusland har givet sig på punkt o..
24/08/2025 16:18
Mediekommentar: Vi skal tale tydeligt. D..
24/08/2025 16:00
Venstre og Moderaterne ved godt, at det ..
24/08/2025 16:00
DR viser gode takter i trosstoffet. Og d..
24/08/2025 16:00
Bo ved siden af Sørine Gotfredsens kirk..
24/08/2025 16:00