annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 28 gæster og 155 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 21 af 22 < 1 2 ... 19 20 21 22 >
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#45285 - 30/07/2025 19:06 Re: Lys [Re: Hanskrist]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5549
Sted: Sydsjælland
Hanskrist, jeg beklager, at du har det svært med mig her på Trosfrihed.dk.

Det er jo ikke min hensigt at genere dig, men at skrive min ærlige mening om for mig aktuelle emner.

Det, jeg skriver, kan du naturligvis kritisere så meget, du lyster - men kritikken er jeg jo i min gode ret til at ignorere, hvis jeg ikke er enig i den.

Og hvad du i øvrgt skriver, er jeg jo i min gode ret til at ignorere, hvis jeg ikke finder det relevant for mig.

Hvorfor dog spilde kræfter på at irriteres?

Arne heart cool


Redigeret af Arne Thomsen (31/07/2025 19:18)
Top Svar Citer
#45287 - 01/08/2025 00:08 Re: Lys [Re: Arne Thomsen]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3535
Sted: Nørresundby
Citat:
Arne:

Det, jeg skriver, kan du naturligvis kritisere så meget, du lyster - men kritikken er jeg jo i min gode ret til at ignorere, hvis jeg ikke er enig i den.


Magen til sludder - sjældent man er enig med dem der kritiserer ens position - og debat opstår når man trods kritikken forsøger at argumentere for sin position og man forsøger at imødekomme kritikken eller kunne afvise den.

Du gør netop som du er citeret for i citationsboksen - du nægter debatten.

Kan man gøre Jesus panteistisk og værende optaget af universet?? Næppe vel? Ligeledes har du fået den skøre ide at Jesus burde have forstået klimakrisen - Jamen for pokker klimakrisen som vi kender den med global opvarmning pga drivhus gasser til atmosfæren er et resultat af industrialiseringen.

Nå der er utallige ting vi burde have svar på fra dig. Også at den Helligånd du altid har benægtet nu virker til at være gode varer.


Mvh HansKrist

Kristian Leth i Deadline om Tro og kristendom

_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#45288 - 01/08/2025 01:48 Re: Lys [Re: Hanskrist]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5549
Sted: Sydsjælland
Hanskrist, du får udtrykt en hel del her, endda med ret få ord.
Men når du skriver:
Citat:
Magen til sludder
så har du udelukket dig selv fra dialog med mig blinker

Arne heart cool
Top Svar Citer
#45289 - 01/08/2025 11:45 Re: Lys [Re: Arne Thomsen]
Hanskrist Offline
veteran
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3535
Sted: Nørresundby
Citat:
Arne:

Det, jeg skriver, kan du naturligvis kritisere så meget, du lyster - men kritikken er jeg jo i min gode ret til at ignorere, hvis jeg ikke er enig i den.


Nej da - så er det nøjagtig det samme som at ignorere vedkommende.

Iøvrigt det du altid har gjort.

På religionsdebatten i sin tid skrev du:

Det er lang tid siden jeg har blokeret HansKrist - går ud fra I andre også har gjort det.

Det sjove var at jeg lå i privat mail korrespondance med flere af de dygtigste debattører Anne (ALH) og Kræn-p og Flemming Vang og Disciple med flere.

Da Gerth begyndte påpegede han flere gange hvorfor Arne og Tikka ikke svarede HansKrist - ignorerede HansKrist.

Det er sgu også mega mega underligt. Men nu skriver du så at det gør du fordi du ikke er enig med mig i min kritik.

Det er sgu sjældent på en debat man er enige med de andre debattører - og især hvis de påpeger kritiske forhold ved ens skriverier.

Debat skulle jo gerne være en afklaring spørgsmål og med tiden en større og større forståelse hvad det er vi drøfter.

Mvh HansKrist


Debatten her på Trosfrihed kunne blive så meget bedre hvis vi omhyggeligt læste hvad hinanden skrev og gik i kødet på hinandens tekster og dermed satte farten ned.

Arne du har altid bevæget dig fra emne til emne uden at du ville gå i dybden med noget. Også derfor du ikke vil svare mig fordi jeg går i dybden med det vi drøfter hvorimod du vil blive på overfladens synspunkter og meninger som alle er lige sande uanset om de er direkte i modstrid med hvad de videnskabelige fag discipliner siger om tingene.

Dette har jeg det så skidt med og denne uvane du der har indført har også medført at vi overhovedet ingen fremskridt gør på Trosfrihed - vi træder konstant rundt i det samme uden at komme til en større forståelse hvordan tingene hænger sammen.

Synspunkter og synspunkter og alle synspunkter er lige gode og Jesus Kristus kan være både panteist og agnostiker.

Dette er jo det glade vanvid dersom vi gerne vil tages seriøst eller højne kvaliteten på Trosfrihed.

Tro nu ikke at jeg ikke mener man må være kritisk overfor de videnskabelige fag discipliner der beskæftiger sig med hvad vi drøfter - det er jeg også selv fra tid til anden - men vi må have dem med i vores debat og behandling de emner vi kaster os over.

Tro nu ikke at jeg vil forbyde dig at have din egen helt private Jesus Kristus der er gudløs og panteist og agnostiker (og den historiske korrekte har gjort Gud til en mandsperson) men jeg vil ikke lade disse dine tanker om din egen private Jesus Kristus stå uimodsagt - fordi det kunne få folk der ikke har så godt styr på tingene til at tro at Jesus Kristus er gudløs panteist og agnostiker og optaget af klimakrisen og universet.


En god debat kræver netop at andre påpeger hvis vi bevæger os for langt ud i det pure opspind og vil vi stadig hævde at vores opspind opdigt - ideer og hypoteser holder vand må vi sgu kunne argumentere herfor.


🌳🏌️👏🌳

Hvis folk har haft en religiøs oplevelse så må de for at kunne fortælle andre herom bruge sproget - der er simpelthen ingen vej udenom ellers kan man ikke berette om sin oplevelse for andre.

Derfor kontekster man sin religiøse oplevelse i årene efter at man har haft denne. Og det gør du så også Arne men ikke til Jesus Kristus - men til agnosticisme og panteisme og en måde at være religiøs på der er fuldstændig fremmed for Jesus Kristus.

Din store religiøse oplevelse begyndte foran et ortodoks Jesus Kristus Ikon og i dag har du i den måde du kontekster din i sin tid religiøse oplevelse bevæget dig i en agnostiker og gudløs panteistisk retning og hvad Jesus Kristus har skænket verden - iværksat her på jorden - fx Jesus Kristus ÅBENBARING Gud og vores virkelighed med Gud og hvem vi er i Gud - er som Guds Børn med Guds Ånd - det håner og kritiserer du ret så kraftigt.



🌳👏🏌️💪🌳

Fremragende HansKrist

Men det får du aldrig Arne til at indrømme da han hellere vil død end give dig den kritik og det skudsmål du retteligt fortjener.

Arne er gul og grøn af misundelse over din tilstedeværelse på Trosfrihed. Og i sin tid på religionsdebatten hvor han naivt råbte op om at han da havde blokeret HansKrist og at han gik ud fra at de andre debattører havde gjort det samme.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
Top Svar Citer
#45290 - 01/08/2025 15:18 Re: Lys [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2125

Citat:
For mit vedkommende tror jeg ikke på en eksistens efter døden, men dét at der overhovedet findes eksistens, oplever jeg som guddommeligt.

Derved bliver universet og alt deri jo guddommeligt - og det er denne guddommelighed, jeg fornemmer i Jesus Kristus.


Hvis ikke du tror på en eksistens efter døden, hvordan kunne Jesus - ikon oplevelsen - som den opstandne Kristus da tale til dig?

Denne oplevelse må vel indbefatte troen på Gud, Helligånden, opstandelsen og tanken om, hvorfor Jesus i kristen forståelse skulle dø.

Titlen og egennavnet Kristus – den salvede - ,,hentyder til Guds nærvær,,


,,og Kristus betegner Jesus som opfyldelsen af Det Gamle Testamentes forventning om en kommende frelserskikkelse.,,

https://lex.dk/Kristus

.
Top Svar Citer
annonce
Side 21 af 22 < 1 2 ... 19 20 21 22 >


Seneste indlæg
Lys
af Tikka
01/08/2025 20:11
Misforståelsen
af somo
31/07/2025 08:18
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Skyderi mellem bil og cyklist i Gentofte
01/08/2025 21:09
Trump beordrer statistikchef fyret efter..
01/08/2025 20:56
Fire astronauter skal træne i måneland..
01/08/2025 20:36
Seks anholdt i Serbien i sagen om sammen..
01/08/2025 19:51
Ghislaine Maxwell er blevet flyttet til ..
01/08/2025 19:51
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump fyrer statistikchef efter dårlige..
01/08/2025 18:55
Politiet undersøger skyderi på åben g..
01/08/2025 18:51
Gratinerede knivmuslinger er en god sens..
01/08/2025 18:00
105 afsendere: Konservative kristne fore..
01/08/2025 18:00
150 år efter sin død er H.C. Andersen ..
01/08/2025 17:55