annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 181 gæster og 97 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 1 af 2 1 2 >
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#44868 - 09/12/2024 22:36 Troens frihed
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5478
Sted: Sydsjælland
Troens frihed, de gejstlige aristokratier og vi menneskers fremtid.
Mon det nu også passer, at de gejstlige skal bestemme den enkeltes tro?
Ja, det ser det faktisk ud til!
Menighedsrådene i folkekirken i Danmark diskuterer ikke teologi med deres præst, det er de mig bekendt ikke bemyndiget til.
Og dét er jo egentlig gejstligt aristokrati – ikke demokrati.
Det kalder man en folkekirke trist
Dette naturligvis ikke ment som kritik af elitær tro og mystik.
Nylig har det jo også vist sig, at det kniber med at finde medlemmer af folkekirken, der vil deltage i kirkens lavt bemyndigede menighedsråd. Meget forståeligt trist

Sådan er det i Danmark, men langt værre ser det ud globalt.
Kun meget få religioner accepterer anden tro end deres egen. Eneste eksempel på tolerance jeg kommer i tanke om er sufismen.
Men hvad religions-aristokratiernes intolerance globalt har kostet – og stadig koster – af menneskeliv, lidelser og forfølgelser og ensretning, finder jeg forfærdeligt og dybt, dybt, deprimerende at tænke på.
Netop derfor er en hjemmeside som Trosfrihed.dk for mig et kulturelt lyspunkt, hvor alle former for tro – også mistro – også ny tro – frit kan komme til orde.

Det religiøse, det åndelige, de mange livsanskuelser er der ikke megen plads til i vor tids hektiske materialisme – selv om det vel netop er dét, vi nu har allermest brug for.

Trosfrihed.dk kunne udvikle sig til det ”lys i mørket”, der kunne hjælpe os til en bedre fremtid end den, vi i øjeblikket har udsigt til.
Hvordan det kan ske, er nok ikke så ligetil, men mange indlæg – også dem, der ”går horisonten rundt” – og dertil måske en ”trosfrihedens støtteforening” – det er, hvad jeg umiddelbart kan forestille mig.
Andre idéer?
Mvh. Arne heart
Top Svar Citer
#44869 - 10/12/2024 01:30 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Danmarks regering med det kongelige kalder sig selv for kristen ved symbolet et kors men, både sådan om Kristendommen og det kongelige opfatter jeg ikke som demokrati, fordi jeg er ikke kristen!
Det kongeliges personer har en arv fra generation til generation med automatisk generel tryg velstand, masser af penge og fine ting, hvor i det mindste politikere har forskellige vilkår individuelt.
Top Svar Citer
#44871 - 10/12/2024 18:51 Re: Troens frihed [Re: Anonym]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5478
Sted: Sydsjælland
Hej Anonym.
Du er inde på, hvad der står i Grundloven (klik og læs) om Folkekirken.
Det er jo egentlig lidt af en "rodebutik", men det reelle er jo, at Folkekirken er en statskirke, som kun tre ud af hver fire danske statsborgere tilslutter sig - og tilslutningen er konstant dalende gennem mange år - ned mod de afgørende 50 %, hvilket ingen synes at reagere på.

Hvor stor en del af "Stats-folkekirkens" medlemmer, der er seriøst troende, og hvor stor en del, der blot følger traditionen og alene er kulturkristne, er der vist ingen, der ved, men at de kulturkristne er langt den største gruppe, er der vist ingen tvivl om.

Når vi nu i Danmark har grundlovssikret religionsfrihed - og Folkekirken er svindende - så kan det da undre, at vi danskere generelt er så trosfattige og så lidet engagerede i tro og livsanskuelser - multireligiøsitet er vel totalt fraærende.

Mangler der et forum for drøftelser heraf?
Er der for få, der kender til et internetforum, der hedder Trosfrihed.dk blinker
Mvh. Arne heart
Top Svar Citer
#44923 - 07/01/2025 09:56 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Jeg er ikke lovreligion, religion og politik men bare ønsker generelt det gode.

JEG ER SOM, JEG ER
Jeg oplever fortsat i mødet med nogen forskellige typer personer herligt.

Men, ligsom ringe i vandet sker en reaktion fra tidligere på fremmedsprog, hvilket jeg næsten havde glemt idag på dansk:
I Youtube folks ord om den næste nye superman film, så jeg der siger: "Siden Superman i 1970'erne var moden meget lysere, hvor Snehvide, Marvel, Mand af stål osv. ligesom moden i dag tilfældigvis sker mørkere - Som et lys i verden arbejder jeg åndeligt på et lysere kostume med mine åndelige gaver...
Faktisk på kun nogle dage har otte klikket på ´synes godt om´... yeah
Top Svar Citer
#45100 - 25/05/2025 17:14 Re: Troens frihed [Re: Anonym]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5478
Sted: Sydsjælland
Ved at genlæse denne tråd, og ved tillige at se på den østlige verdens yin og yang overfor kristendommens: Det gode modsat det onde kom jeg i tanker om at søge på internettet, og jeg fandt: dette
Citat:
YingYang-symbolet står for en altomfattende ligevægt / balance: det gode her i tilværelsen er denne balance. Der er i sig selv ikke noget "ondt" eller "godt" - det er godt, når der er balance, det er ondt, når der er ubalance.

Dette modsiger helt fundamentalt det kristne verdens-billede. Her taler vi om noget godt og noget ondt. Da Gud skabte verden, var den virkelig god. Ligesom Gud selv er indbegrebet af alt godt. Men Satan dannede modpol og indførte alt det onde: oprøret mod Gud, ukærligheden og hadet, sygdomme og død o.s.v.
Det rejser for mig spørgsmålet: Hvor kom Satan fra?
I kristendommens verden må det da være: Gud.

Al denne "teologik" er for mig en svaghed i den eksisterende kristendom.

Det kan imidlertid aldrig svække min betagelse og inspiration fra den helt dybe kærlighed - også til mig - som jeg oplever i kristendommen.

Og jeg aner en fremtid, hvor de forskellige religioner kan begynde at inspirere hinanden tommelop

Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45102 - 28/05/2025 18:36 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5478
Sted: Sydsjælland
Jeg fandt dette, som jeg ikke før her set, om kristendommens "Satan": Teodicé.
K.E. Løgstrups tanker er vel ikke så fjernt fra Østens Yin-Yang.
Citat:
Men det vil sige, at der er en lidelse, som ikke kan (bort)forklares som straf for menneskers synd. Hvorfor er den der så? Fordi skaberen har »koblet udfoldelse og nedbrydning sammen i sin skabning«. Det gælder ikke kun i dyreverdenen, men også i menneskers liv. Der findes smerte og lidelse, som ikke skyldes menneskers handlinger, men virkelighedens beskaffenhed.

Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45103 - 30/05/2025 14:34 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2084
Dit indlæg fik mig til at tænke på beretningen om Ånden - Guds Ånd - der førte Jesus ud i ørkenen efter sin dåb af Johannes, som ved denne lejlighed så Ånden dale ned fra himmelen som en due der blev over ham.

Beretningen om fristelsen i ørkenen, som Johannes ikke skrev om, har gennem tiden optaget mig, og jeg har spurgt forskellige om deres forståelse af teksten.

Flere ting i beretningen har provokere mig til at finde en mening, da Gud jo forstås som kærlig og Satan som den onde. Noget uden for mennesket først og fremmest, men også som ånd der kan påvirke og strides i indre dialog alt efter ens værdier begær og samvittighed.

Det handler også om hvilken definition og evt. hvilken virkelighed man har af ordet Gud og Satan og hvilken vinkel man tilgår teksten, som jo kan læses bogstaveligt, men som også fortæller noget almenmenneskelig

Underligt var det for mig at Gud ifølge Johannes havde givet den nydøbte Jesus sin Ånd, og straks derefter drev ham ud i ørkenen for at lade Satan friste ham.

Dette oplyses ikke af Johannes, skal jeg lige nævne, men af de 3 andre evangelister.
Derimod betegner Johannes Jesus som Guds lam før dåben



Min forståelse som jeg i dag har af beretningen om fristelsen i ørkenen.

Jeg genkender meget af det som der skrives om, hvor det gode og onde kan være i dialog om tanker og hændelser i mit liv, og taler vi om synd i bibelsk forstand opstår synden i tanken før hændelsen.

Så Jesus syndede i tanken, ved at se andre muligheder for sin livsvej.

Jeg tænker.

Før og eller efter en beslutning kan der komme en indre stemme, om det nu også er et rigtig valg.

Denne indre stemme kunne kaldes samvittigheden og Gud, som Jesus forstod som far, som autoritet og derved også bliver en opdrager/vejleder

Så i kamp med sigselv – sit begær og sin mission vinder guds ånd i Jesus over satans ånd. Guds modstander.

Måske også en fortaler for den fri vilje ,,,, for Jesus var af Johannes inden dåb blevet anset som Guds lam.

Så beretningen er måske også en påmindelse - fortaler om den frie vilje når Jesus, før sin dåb, allerede var anset som Guds lam, men stadig kunne foretage et andet valg.

.
Top Svar Citer
#45104 - 31/05/2025 12:06 Re: Troens frihed [Re: Tikka]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5478
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka.
Interessante tanker, du har, om at kristendommens gode og almægtige skabergud også skaber "det onde", for at vi mennesker ikke blot "automatisk" adlyder, men har en fri vilje til at vælge mellem "det gode" og "det onde" - hvis jeg forstår dig ret.

Man kan jo så konstatere, at vi mennesker "kludrer" gevaldigt i det trist
Og årsagen hertil er vel de mange både bevidste og ubevidste kræfter, der styrer vi menneskers sind.

Jeg tænker også, at kristendommen hæver os mennesker på denne planet op over alt andet og ignorerer vores ansvar for at opføre os kærligt overfor denne lille bitte del af skaberværket - denne planet - som vi er blevet tildelt så stor indflydelse på.

Kærligheden i kristendommen mellem Gud og os mennesker - udfoldet til også os mennesker imellem - mangler efter min mening et tredje led: kærligheden til naturen - som vi jo selv er en lille del af.
I stedet smadrer vi den jo.

Min drøm er, at kristendommen i sin kærlighed åbner sig fordomsfrit mod alle religioner, erkender at vi ikke evner at fatte det guddommelige, og opgiver at overvurdere os selv i skaberværket.

Arne heart smiler


Redigeret af Arne Thomsen (31/05/2025 14:59)
Top Svar Citer
annonce
Side 1 af 2 1 2 >


Moderator:  Arne Thomsen 
Seneste indlæg
Troens frihed
af Arne Thomsen
31/05/2025 12:06
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Nyheder fra DR
Astrup og Rasmussen er færdige i Singap..
31/05/2025 16:12
Fragtskib på grund ud for Landskrona
31/05/2025 15:51
Den arkæologiske udstilling Vedbækfund..
31/05/2025 13:10
Uheld blokerede Holbækmotorvejen og ska..
31/05/2025 13:05
Sverige vil holde endnu mere øje med Ru..
31/05/2025 12:47
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Smeltende is kan have ført til udslette..
31/05/2025 13:00
EU ser øget told på stål som kæp i h..
31/05/2025 12:42
Politiet søger vidner efter anmeldelse ..
31/05/2025 12:38
Årets første skybrud kan ramme landet ..
31/05/2025 12:23
Forsikringsselskab varsler kunder på sm..
31/05/2025 11:55