annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 407 gæster og 402 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#43631 - 19/05/2024 03:12 Kristi himmelfart
Anonym
Uregistreret

Også religiøse og spirituelle er p.t. forskellige. På det seneste mødte jeg på det sociale værested overraskende en kristen gammel mand vistnok ikke i psykiatrisk behandling, da han der sammenlignet med flertallet ved sjældent anderledeshed gerne vil tænke over vores samtale, som tilsyneladende ikke afviser mig ligesom endnu også de andre religiøse men, han lyder lyder anderkendende, altså ganske for mig uventet rummelig. I princippet kan min rolle bekræfte de kristnes tro og/eller omvende dem til fornyelse af den. Jeg sagde følgende til ham:

Som åndelig arv kom jeg ikke fra mennesket som en søn fra synd (myten Adam af jord) og jeg sker heller ikke senere som profetier om af faderen og himlen. Istedet for den gamle verdensorden handler min rolle om ´den nye jord og himmel´. Jeg Er ikke fortiden ej heller fremtid! Jesus om hans rolle henviste til skrifterne, hvor jeg lignende istedet refererer til Biblen. Jesus sendte jo Talsmanden/Helligånden som påmindelse om hans Ord og således Kristi genkomst. Moses var ikke en ægte Israelit også kom Jødedommen - Jesus var ikke en rigtig jøde også kom Kristendommen - Jeg er heller ikke virkelig kristen også kommer jeg med (Himmelen med stort H betyder diskret gudsnavnet og/eller Guds bolig - dog også om en anden muligt åndelig paradisisk virkelighed - Himlen dengang var derfor et andet diskret navn på forbudt en ´guds´ navn) Himlen på Jorden idag som Guddommens Rige ´væren´. Derfor relevant om både vedkommende som sender mig til folket og min identitet - Jeg er den, jeg er.
Top
#43632 - 19/05/2024 03:26 Re: Kristi himmelfart [Re: Anonym]
Anonym
Uregistreret

P.s. spild af måske tid her, fordi Arne ikke reagerer på mine seneste indlæg!

På en måde havde Buddha og Jesus unikt ingen ligesindet men, ham den kristne mand til nogen omtalte mig på den anden måde som: "I ham har jeg fundet en ligesindet." Vi har haft i timevis flere samtaler, hvor har ligesom et ´hjem´ og fokus igennem alt med Helligåndens kraft sammen også Biblen tilfælles.
Top
#43633 - 19/05/2024 04:29 Re: Kristi himmelfart [Re: Anonym]
Anonym
Uregistreret

Jeg oplever desværre gentagne ´problemer´, hvor derfor jeg derfor ekstra spild af tid med mere koncentreret må gennemløst rette dette. Her er måske den bedre version:

På en måde havde enhver frelserskikkelse unikt ingen ligesindet men, en kristen mand til nogen omtalte mig på den anden måde som: "I ham har jeg fundet en ligesindet." Vi har haft i timevis flere samtaler, hvor vi har ligesom et ´hjem´ og fokus igennem alt med Helligåndens kraft sammen også Biblen tilfælles. Også religiøse og spirituelle er p.t. forskellige. På det seneste mødte jeg på det sociale værested overraskende ham den kristen gammel mand vistnok ikke i psykiatrisk behandling, da han der sammenlignet med flertallet ved sjældent anderledeshed gerne vil tænke over vores samtale, som tilsyneladende ikke afviser mig ligesom endnu også de andre religiøse men, han lyder anderkendende, altså ganske for mig uventet rummelig. I princippet kan min rolle bekræfte de kristnes tro og/eller omvende dem til fornyelse af den. Jeg sagde følgende til ham: "Som åndelig arv kom jeg ikke fra mennesket som en søn fra synd (myten Adam af jord) og jeg sker heller ikke senere som profetier om af faderen og himlen. Istedet for den gamle verdensorden handler min rolle om ´den nye jord og himmel´. Jeg Er ikke fortiden ej heller fremtid! Jesus om hans rolle henviste til skrifterne, hvor jeg lignende istedet refererer til Biblen. Jesus sendte jo Talsmanden/Helligånden som påmindelse om hans Ord og således Kristi genkomst. Moses var ikke en ægte Israelit også kom Jødedommen - Jesus var ikke en rigtig jøde også kom Kristendommen - Jeg er heller ikke virkelig kristen også kommer jeg med (Himmelen med stort H betyder diskret gudsnavnet og/eller Guds bolig - dog også om en anden muligt åndelig paradisisk virkelighed - Himlen dengang var derfor et andet diskret navn på forbudt en ´guds´ navn) Himlen på Jorden idag som Guddommens Rige ´væren´. Derfor relevant om både vedkommende som sender mig til folket og min identitet - Jeg er den, jeg er."
Top
annonce


Seneste indlæg
Bevidsthed - Tro - Kærlighed
af Arne Thomsen
20/06/2026 17:59
Ved du hvorfor?
af somo
18/06/2026 08:05
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Nyheder fra DR
Store dele af Slagelse er uden vand
21/06/2026 14:26
Volleyball-landsholdet skal til EM
21/06/2026 13:02
Region får 148 millioner til at redde b..
21/06/2026 12:43
Flere meldes dræbt efter ukrainske dron..
21/06/2026 10:19
Efterlyst kokainsmugler fra Sverige anho..
21/06/2026 09:23
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Stikprøve finder fejl i udenlandske lan..
21/06/2026 13:30
Vance: Store fremskridt i forhandlinger ..
21/06/2026 13:29
Store dele af Slagelse er uden vand
21/06/2026 13:03
Fodboldspillere mødes i fællesbøn ved..
21/06/2026 12:00
Ti år efter folkeafstemningen om brexit..
21/06/2026 11:00