| 
| 
	
 
| 1 
registreret 
(1   usynlig), 
290 
gæster og
222 
søgemaskiner online. |  
| 
	Key:
	Admin,
	Global Mod,
	Mod
 | 
 |    | 
| 
| 
| #22549 - 10/01/2017 13:32  Re: Guds Ord
[Re: Arne Thomsen] |  
| 
|   bor her
 | Registeret:  05/09/2015 Indlæg: 2177
 |  |  
| 
Er der belæg for at sidste halvdel af Johannes 3:16 er tilføjet? - for at enhver, som tror på ham, ikke skal fortabes, men have evigt liv.¨¨¨¨Arne: Jeg kender ikke den oprindelige kristendom, som jeg forstår, du er bekendt med. Arne:  I min opfattelse af den oprindelige kristendom, er skabergudens kærlighed til skaberværket ikke så smålig at kræve tro af den forsvindende lille del af skaberværket, som vi mennesker jo er   Kan du fortælle om denne gud og dennes kærlighed? ¨¨¨¨ |  
| Top |  Svar  Citer |  |  |  
| 
| 
| #22550 - 10/01/2017 16:18  Re: Guds Ord
[Re: Tikka] |  
| 
|     veteran
 | Registeret:  16/04/2008 Indlæg: 5621
 Sted:  Sydsjælland
 |  |  
| 
Hej Tikka.
 Du skriver:
 
 ogEr der belæg for at sidste halvdel af Johannes 3:16 er tilføjet?
 ogJeg kender ikke den oprindelige kristendom, som jeg forstår, du er bekendt med.
 Mine svar:Kan du fortælle om denne gud og dennes kærlighed?Nej, jeg har intet belæg for, at sidste halvdel af de aktuelle ord fra Johannes-evangeliet er senere tilføjet - og i det hele taget er der jo intet belæg for noget som helst i Bibelens: Det nye Testamente, som jo er mundtlige fortællinger, der er gået fra mund til øre og videre fra mund til øre blandt mennesker  igen og igen i mange år, inden de første gang blev nedskrevet.
 
 Men jeg synes, at mistanken om tilhængeres magtbegær er nærliggende.
 (Islams kamp mod "de vantro", tror jeg, har en lignende forklaring)
 
 Selvfølgelig kender jeg ikke den oprindelige kristendom. Det er der jo ingen, der gør - og det ved du jo meget vel - men at kristendommen har ændret sig gennem tiderne, det ved vi jo alle.
 
 Af samme grund kan jeg selvfølgelig heller ikke sige noget om kristendommens oprindelige forestilling om en gud.
 
 Sammenfattende kan jeg vel sige, at jeg gætter, at kristendommen oprindelige Gud er større end de nævnte ord fra Johannes-evangeliet - samt at det er min overbevisning, at selv da er kristendommen Gud en for primitiv forestilling i forhold til idéen om universets skabelse, fordi vi mennesker jo her er en forsvindende lille ubetydelighed, der ikke kan have en så fremtrædende rolle, som det hævdes i kristendommen.
 
 Hvor står du selv i spørgsmålet om kristendommens Gud - eller magter du kun alene at stille spørgsmål?
 
 M.v.h. Arne
   |  
| Top |  Svar  Citer |  |  |  
| 
| 
| #22551 - 10/01/2017 16:30  Re: Guds Ord
[Re: Anonym] |  
| 
|     veteran
 | Registeret:  16/04/2008 Indlæg: 5621
 Sted:  Sydsjælland
 |  |  
| 
Hej Thomas.
 Tak for svar.
 
 Dét, som mange spørger til, er vel: Hvordan kan Gud være god, når Gud tillader det onde?
 
 Et eksempel kunne vel være små børns meningsløse død eller livslange ubærlige lidelser.
 Her må det da være svært at tro på, at kristendommens Gud er god?
 
 M.v.h. Arne
   |  
| Top |  Svar  Citer |  |  |  annonce 
 
 |   |