Idag kritiserer en eller anden person, at jeg i mine favorit film, TV serier og andre af underholdningens genre inklusiv Biblen genkender noget også i følgende klip, hvor hun spørger ind til om hvorfor, at jeg nævner folks ligegladhed om det.
Idag i en butik bladrede jeg ikke-tilfældigt op på en skæbnebestemt side ved en bog, hvor den faktisk handler om min lignende undren vedrørende mit skriveri, der endnu i verden er ukendt, altså spild af tid istedet for kun mine egne behov? Og min kritik af særligt talent - VIP. Behovet for anerkendelse ligesom med kærlighed handler om ens eksistens. Religiøse sekter forsøger at gøre os sammen til Riget og egoistisk ondskab sker kun i ens eget liv. I adskillelsen er vi fremmede imod hinanden, men Jeg ved, at jeg er virkelig, selvom verden og mennesker ligner mig selv, hvor dog jeg synes anderledes. Er alt en illusion ligesom en fantasifuld drøm, så er det ligemeget med alle og miljøet (Jeg er begyndelsen og enden), men jeg er ikke ligeglad med mennesker, fordi uden dem er det hele en kedeligt ligegyldig tomhed. Kærlighed er istedet meningen med livet.
Se klippet ved 10 minutter og 30 sekunder, hvor jeg tænkte på Arnes reaktion på min genfortælling af hans ord ligesom min idag lignende brændende diskussion med hende og erindringen om en kontaktpersons i Kommunen engang grimme fortolkning af mine ord der igennem den sagsbehandling. Jeg gider ikke idag skrive om dette, men måske imorgen.
https://www.youtube.com/watch?v=O4etinsAy34 og:
https://www.youtube.com/watch?v=O4etinsAy34