annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efter en tur i Vesterhavet
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 562 gæster og 1126 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Den evige Guddommelige kærlighed

Indsendt af: Arne Thomsen
Hej Tikka.
Nu ser jeg - omsider - at jeg ikke forstod dig, og at dét du fokuserer på, er al tings død og udslettelse - senest når Solen "brænder ud".
(At stjerner "brænder ud" er jo iflg. naturvidenskaben nærmest en dagligdags begivenhed. Og hvad med et univers, der udvider sig ned stigende hastighed? Det ser jo heller ikke just stabilt ud.)

Jeg kan ikke se andet end, at vi bliver nødt til at acceptere al tings udslettelse, og på denne baggrund følge Piet Hein:
Citat:
Husk at leve mens du gør det.
Husk at elske, mens du tør det.
Og Gudsriget, tror jeg, er her og nu.
Religioners løfter om evighed er - tror jeg - "trosflæsk" - på samme måde som politikeres løfter ofte er "valgflæsk".

Håber meget, du vil kommentere.

Arne heart smiler


Når du skrev: Den eneste undtagelse, jeg tror på som evig, er den guddommelige kærlighed, jeg fornemmer, der ligger bag - og er i - Verdens Væren.

… så vil jeg gerne har svar på denne din påstand.


Derfor spørger jeg igen - og for sidste gang: … og hvad mener du så, den kærlighed skal bruges til, når der ellers derudover ikke er noget liv, og hvad med frelseren, hvorfor skulle han frelse ,,os,, hvis ikke Gudsriget vil bestå?

Et ekstra spørgsmål kunne være.

Hvor mener du, denne evige kærlighed vil befinde sig på tidspunktet efter solens død?


***


Indlæg hvorfra jeg citerer dig - med min fremhævning:
Citat:
Hej Tikka, jeg ser nu, at jeg eegentlig ikke fik svaret på dine ord:
Citat:
Hvis både liv, bevidsthed og vores planet forsvinder i sidste ende, hvad bliver der så af ideer om inkarnation, sjælevandring — og af Gud selv?
Mit svar er: Værens modsætning: Intethed - som det jo er sket for ganske mange arter af levende væsner på denne klode: De eksisterer ikke mere, kommer aldrig igen.
Det samme gælder jo de enkelte individer - og spørgsmålet er vel så:
Hvorfor skulle Homo sapiens være en undtagelse?
Er det ikke bare en hovmodig ønskedrøm?

Den eneste undtagelse, jeg tror på som evig, er den guddommelige kærlighed, jeg fornemmer, der ligger bag - og er i - Verdens Væren.

Det fører mig til at opgive alle religiøse ønskedrømme, for i stedet at bruge den begrænsede levetid til fuldt ud at elske dette ufattelige, guddommelige og kærlige mirakel, som man jo selv i nogle få år er en ganske lile del af


Jeg ser, du i dit sidste skriv minsandten tror på Gudsriget: ,,Og Gudsriget, tror jeg, er her og nu,,

Se, dét må du også gerne uddybe! - og vær nu lidt seriøs ,,, ikke noget pjat og humor ,,, syntes du måske skal flytte tråd over i et andet forum.


.
Seneste indlæg
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Nyheder fra DR
Helsingør kommune indfører borgerforsl..
22/03/2026 11:02
Næsten halvdelen af danskerne vil fordo..
22/03/2026 10:21
Kvinde sigtet for vold mod kandidat fra ..
22/03/2026 10:00
1,7 millioner gange er årsopgørelsen b..
22/03/2026 09:56
Eksplosion på pizzeria i Ølstykke
22/03/2026 07:00
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Meloni vil adskille dommere og anklagere..
22/03/2026 09:04
Politiet undersøger mistænkeligt forho..
22/03/2026 08:34
Teenagepiger overfaldt ældre dame og be..
22/03/2026 08:20
Hver femte personbil i Danmark kører nu..
22/03/2026 08:11
Kvinde sigtet for vold mod Alternativet-..
22/03/2026 07:51