3
registrerede Hanskrist, Arne Thomsen
,(1 usynlig),
26
gæster og
136
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Lys
|
Galaterbrevet er vel det mest kendte - et kampskrift og frihedsbrev rettet polemisk mod de Lov og SkriftTroende Jødekristne.
Rom 7 begynder jo ligefrem:
Ved I ikke, brødre - jeg taler jo til mennesker der kender Loven
Hvad med Rom 2,17-29. Paulus er jo nødtvungent til at bruge og misbruge jødernes hellige skrifter mod de Jødekristne der jo uden tvivl synes Paulus går for vidt i sin Friheden og Ånden fra Gud i Kristus.
Men jødernes hellige skrifter er godt nok ikke grundlaget for Paulus's Kristus Evangelium. Men han bliver jo nødt til at forholde sig til jødernes hellige skrifter da de Lov og SkriftTro Jødekristne bruger disse skrifter imod Paulus.
Han ville sådan set helst nok være disse foruden da han hellere vil tale om sit evangelium Guds Hemmelighed Kristus - hvem vi mennesker er i Kristus - i Gud - de Nye Skabninger gennem Helligåndens vidunderlige forunderlige gerninger med os. Men han bliver hele tiden kritiseret ud fra Skrifterne for at være kommet lidt for godt igang med de grader af Åndelig Frihed han finder vi har fået i Kristus fra Gud - så derfor må han fra tid til anden i sine Breve forholde sig hertil hvilket Paulus gør bedst ved at slå dem med argumenter fra de samme skrifter. Men Kristus TROEN eller SPIRITUALITETEN eller forkyndelsen er hovedsagen og det essentielle for ham - så meget at han fejltolker eller gør vold på Skrifterne der bare har at makke ret og passe med evangeliet om Kristus. Hvilket de bestemt ikke gør - jødernes hellige skrifter har ikke en malet et billede af en ret ukendt og fornedret Messias korsfæstet som forbryder.
2 Kor 3 og Rom 7,6 - det er Ånden der gør levende og ikke Skrifterne eller Bogstaven (rullen).
Paulus bliver kaldt for Åndens og Kærlighedens og Frihedens Apostel hvilket han aldrig ville kunne tituleres hvis han tog udgangspunkt i Skrifterne - var en SkriftTroende.
Paulus den spradebasse og humørbombe og livlige samfundsengagerede person ved at man ikke får Ånden med næsen nede i Skrifterne - for Gud kan man ikke læse og tænke sig frem til - Gud er de levendes Gud -
Mvh HansKrist
Nej kristne venter sgu da ikke på Jesus genkomst
Så har du ikke talt med min folkekirke præst
Er du ikke meldt ud af folkekirken
|
|
|
|