0
registrerede
23
gæster og
74
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Lys
|
Hej Tikka. Du har givet mig en stor hjælp med dit sneste skriv. Du har fået mig til at indse, at jeg ikke formår at give en tilstrækkelig god beskrivelse af mine mange Ikonoplevelser med netop denne ikon, og jeg begynder at tænke over, om jeg hellere skulle have holdt dem for mig selv. For mig er de jo hellige og måske ikke noget, man skal plapre løs om. Det går først op for mig nu. Jeg havde dog ikke ventet at være den eneste med sådanne oplevelser, som jeg tror er ganske almindelige i den ortodokskristne verden, hvor et flertal i sin tid nægtede at afskaffe ikonerne, der jo går udenom præsteskabet og direkte ind i sindet på den enkelte - udenom ord og logik. Det sætter jo også Bibelen lidt i skyggen - til fordel for den direkte oplevelse. (Har du set, at hans højre hånd, "Kærlighedshånden", er dobbelt så stor som den venstre, "Bibelhånden").
Jeg har ikke haft til hensigt at provokere med min ikon-snak, men ser jo, at det netop er dét, der er sket, og at ikon-oplevelsen f.eks. kan opfattes som "antikristen" eller som "indbildning". Konklusionen må vel derfor være, at jeg opgiver mere ikon-forklaring og nøjes med at glæde mig over Kærlighedshånden - en inspiration, der nok ikke findes i nogen anden religion 
Til dit spørgsmål:
Men tankevækkende, at du har besøgt klosteret, til tider to gange årligt – gennem flere år.
Er det klosteret, eller ønsket om en gentagelse af din ikonoplevelse, der trækker, når du selv har flere ikoner i dit hjem?
er mit svar: Det føltes helt naturligt og værdifuldt hver gang. Efterhånden lærte jeg også selv derved at blive bedre til at elske
Arne
|
|
|
|