annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der var RAV i den/det idag.
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 26 gæster og 82 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Samspil mellem det fysiske og det sjælelige

”Jeg er hverken missionær eller religionsstifter. Jeg forsøger bare at skrive om, hvad jeg oplever, og det at skrive hjælper mig til lidt mere klarhed”.

- Vi har faktisk aldrig set andet end den samme trosbekendelse i cirkulation fra Arne, der som regel bare har puttet sine overnaturlige idéer ind i en eller anden videnskabelig kontekst, øjensynligt for at få en forklaring og reaktion om misforholdet han nys fik placeret det ”guddommelige” i, men er altid endt med blot at skrive disse ord: ”vi ved ikke alt” – som om dét gav hans overtro belæg som en forklaring på naturen ;)

Men faktisk skorter det også på oplevelserne, hvis vi ser bort fra en ikon af træ hvor følelser projiceres ud på, som mana jo altid skabtes i religiøse kredse og kulturer. Dette i sig selv ka’ der næppe være kommet megen klarhed ud af, vi har i hvert fald aldrig set klare beskrivelser af disse overtroiske oplevelser, der så i det mindste som fortælling kunne vise noget spændende om selve mennesket, og slet ikke noget der ikke før er fortalt.
Det samme gælder Arnes vrede og forurettelse over at blive mødt med forklaringskrav, men det var måske bare Arnes ”hemmelige oplevelser” han ønskede at sætte til debat? ;)

Nej, det har altid været svært at finde pointen i Arnes indlæg, hvorimod det er let som intet at se ham som demilitariseret landsoldat med jesus i hånden – men er det så en oplevelse, en fantasi, ja noget der er værd at debattere? ;)
Man må nok bare sige, at heller ikke Arnes agitationer for ”kærlighedsoplevelser med ”universet” er noget der er værd at skrive hjem om. Den ”kærlighed” han – og andre troende jo – altid snakker om, har jo i realiteten intet har at gøre med kærlighed, men viser i stedet noget om en besættelse af den religiøse overtro som væsen. Der er desuden heller intet bemærkelsesværdigt i at se troende der som Arne genfortælle det samme pjat i en uendelighed, det har de jo brugt årtusinder på – samspilsramte troende, javel ja, men ”sjæleligt”…;)

mvh
Simon
(ku' ikke rette i indlægget)
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
11/08/2025 12:13
Misforståelsen
af somo
07/08/2025 08:15
Guds Ord
af Hanskrist
05/08/2025 18:04
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Nyheder fra DR
Mand overlever efter at klynge sig til l..
11/08/2025 11:27
Det sidste døgn: Russiske angreb dræbe..
11/08/2025 11:20
Jakob Fuglsang før sin svanesang: 'Danm..
11/08/2025 10:24
Sådan kommer PostNord Danmark Rundt til..
11/08/2025 10:23
Region Nordjylland har brugt for få pen..
11/08/2025 09:50
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Medier kaster sig over manden, der gik f..
11/08/2025 09:15
Øget produktion giver Ørsted vækst i ..
11/08/2025 08:44
Rygetrængende mand klyngede sig til hø..
11/08/2025 08:28
Ørsted-direktør vil fokusere på havvi..
11/08/2025 08:24
Alger, ålegræs og muslingeskaller skal..
11/08/2025 08:06