annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efter en tur i Vesterhavet
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 24 gæster og 226 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Gud

Citat:
Anonym:

efeser brevet regnes af de fleste ikke som et ægte Paulus brev


Efeserbrevet og Kolossenserbrevet og 2 Thessalonikibrevet hersker der delte meninger om hvorvidt de også skulle være ægte Paulus Breve som de 7 Paulus Breve der er udbredt enighed om er ægte Paulus Breve.


Efeserbrevet og Kolossenserbrevet er ihvertfald skrevet i både samme Ånd og Forstand som de 7 Paulus Breve der er udbredt enighed om er ægte Paulus Breve.


Indholdsmæssigt er der ikke noget der strider mod de 7 klassiske Paulus Breve.

Rent litterært teologisk kristologisk Shakespeare og Einstein agtigt er Paulus en bombe af geni og originalitet der rammer verden.

Hvad skal man gøre med et GENI hvis skrifter er så originale at verden aldrig har set noget lignende overhovedet. Især det dybt originale Kristologiske Teologiske og hvor smukt litterært Shakespeare format det har. Religionshistorisk påstår Albert Schweitzer at vi ikke kender lignende eksempler på en religiøs original mystiker der ikke bare skriver Shakespeare litterært smukt men også skriver og formulerer sig forstandigt klogt tænkende.

Kun fra et bestemt menneske - nemlig et helt usædvanligt geni (også pga miljø, dette at leve i et multikulturelt religiøst etnisk politisk spændingsfelt) kan sådanne helt usædvanlige originale skrifter stamme.

Og at der skulle være 2 forskellige genier af samme originalitet på samme tid, så de 7 Paulus Breve er skrevet af Paulus og Efeserbrevet og Kolossenserbrevet skulle være skrevet af en anden person af tilsvarende geni og original Kristologisk Teologisk tænker sprogligt litterært af Shakespeare format er usandsynligt.

Så jo mere fortrolig jeg bliver med de 7 klassiske Paulus Breve og med Efeserbrevet og Kolossenserbrevet jo mere overbevist bliver jeg om at Paulus er forfatteren også til de to breve der skiftevis dømmes inde og ude alt efter tidsånden.

De fleste har nok disse 2 breve som ægte Paulus Breve.

Enhver kan jo selv læse de 2 Breve og se hvordan de nøje indholdsmæssigt stemmer med de 7 klassiske Paulus Breve.

Efeserbrevet lyder som skulle det være et Brev til en bestemt menighed, men brevet er mere "Universelt Systematisk Kristologisk Teologisk Paulinsk" end nogen anden af Paulus's Breve. Så jeg tror det er skrevet, ikke i hast i en bestemt anledning, men over en længere meditativ periode i Paulus's fangenskab i Rom.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
17/07/2025 19:06
Lys
af Hanskrist
14/07/2025 13:31
Misforståelsen
af somo
14/07/2025 09:14
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
Faldskærmsudspringer død i paragliding..
17/07/2025 21:25
Trump diagnosticeret med kronisk lidelse
17/07/2025 20:40
Tomorrowland arbejder om kap med tiden f..
17/07/2025 20:12
Verdensrekordholder i maraton er suspend..
17/07/2025 19:42
Island vil drøfte sikkerhed og forsvar ..
17/07/2025 19:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Medier: Felix Baumgartner er død i para..
17/07/2025 19:13
Trump er diagnosticeret med kronisk og g..
17/07/2025 18:46
Kristeligt Dagblad mener: Det er en af D..
17/07/2025 18:00
Da vi talte kokasser, gik det op for mig..
17/07/2025 18:00
Sosu-assistenter har noget af det mest k..
17/07/2025 18:00