annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kristen Videnskab - Christian Science
Hvem er online?
0 registrerede 2895 gæster og 205 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Kristendommens ABChristus

Dette indlæg der er et kopi af et indlæg fra et andet tråd er så principielt altafgørende vigtigt at det kommer med her i Kristendommens ABChristus


Citat:
Jan ABC:

Kære Gerth

Hvorfor træder du ikke ind i templet og byder præsten på et glas 🍷




Gerth er bange for Kirken - de levende stene af mennesker i KRISTUS - bange for deres FRIHED og SPONTANITET bange for den EKSTASE FLOW og GLÆDE - JUBEL og SANG og MUSIK - deres HØJT HUMØR - deres SPIRITUALITET. Kirken - altså disse mennesker i KRISTUS har jo alt det Gerth fattes, mangler, hvorfor Gerth ikke tør se dem i øjnene og dermed sandheden om ham selv i øjnene der bliver afspejlet for Gerth i mødet med mennesker i KRISTUS. Det er lidt det samme der gør sig gældende for Somo Tikka Arne og dig Jan ABC - det er den egentlige grund til at I er bange for Kirken - bange for mennesker i KRISTUS - I frygter deres SPONTANITET og FRIHED - EKSTASE GLÆDE JUBEL - HUMØR og SPIRITUALITET.


Gerth kommer jo fra en meget sort alvorstung verden med sortsyn alkohol og onani (liderlighed med fokus på købe sex uden kærlighed overhovedet).

Hvordan skulle Gerth dog turde møde mennesker i KRISTUS og deres meget anderledes LYSE SIND og HØJT HUMØR - FRIHED og SPONTANITET og lyst til JUBEL GLÆDE og SANG og MUSIK.

Disse i KRISTUS mennesker der ikke så meget som kunne forestille sig sex udenom og uafhængig KÆRLIGHED.

Alvorstunge sortsynede mennesker med en skjult aggressivitet tør ikke nærme sig KIRKEN - mennesker der er i KRISTUS - der er FRIGJORTE - som har ÅNDEN og FRIHEDEN og SPONTANITETEN og GLÆDEN og JUBELEN fra GUD.

Mennesker som har denne i KRISTUS NOUMENALE virkelyst og spontanitet - SPIRITUALITET med inde over deres liv.



-0-0-0-0-

-0-0-0-0-0-

-0-0-0-0-


Dette indlæg er på et tårnhøjt teologisk niveau og standard. Og så er det skrevet så alle mennesker kan læse og forstå det; forstå KIRKENs "i KRISTUS" PAULINSKE SPIRITUALITET.

Folk tror fejlagtigt at hvis noget teologisk skal betragtes som værende på et højt niveau så skal det omhandle fx forsoningslæren (som Jan ABC fejlagtigt tror) eller teodice problemstillingen som Arne tror. Men sådanne dogmatiske problemstillinger findes der ikke spor af hos Paulus. Ingen mennesker skulle stilles til ansvar for noget dogmatisk hvilket ville være fuldstændig ude af "sync" med Paulus den FRIHEDENs og ÅNDENS APOSTEL og TÆNKNINGENs SKYTSHELGEN han er.


-0-0-0-

-0-0-0-0-

-0-0-0-

Nu er der en engel der råber til mig:

Det er saftsuseme med et kanon godt indlæg du igen igen har skrevet HansKrist.

Pædagogisk bliver du bedre og bedre.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
06/12/2025 12:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Thailands hær udfører luftangreb lang..
08/12/2025 03:06
14-årig dreng mister livet efter alvorl..
08/12/2025 01:13
Dansk profil skuffet over sig selv - all..
07/12/2025 23:33
Mindst tre døde efter at være blevet r..
07/12/2025 21:46
Liberal Alliance håber på flertal efte..
07/12/2025 21:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump efterlyser svar fra Zelenskyj efte..
08/12/2025 00:58
Thailand udfører luftangreb ved omstrid..
08/12/2025 00:39
14-årig dreng mister livet efter alvorl..
07/12/2025 23:05
Lavt fremmøde ved valg i Hongkong efter..
07/12/2025 22:46
Bileksplosion dræber flere betjente for..
07/12/2025 22:00