annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
0 registrerede 11 gæster og 92 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Hvad er Guds rige som omttalt i Biblen

Videoen "Hvad er Filosofi"

Er præcist hvad jeg i årevis har påstået du Jan ABC og Arne beskæftiger jer med - nemlig filosofisk spekulation

Men filosofisk spekulation har uanset hvor interessant det kan være - ikke noget som helst at gøre med det religiøse spirituelle.

Men både du og Arne I misforstår begge det religiøse spirituelle og skubber det ud i filosofisk spekulation og så kan I snakke herfra og til evigheden uden at få et konkret udbytte af det.


Det religiøse spirituelle virker her og nu - det er fyldt med omvendelse RECOVERY og nyt liv - fyldt med helbredelser og Gud Helligåndens Frugter og Gud Helligåndens Gaver (Åndsgaver).

Det Nye Testamente er et stort vidnesbyrd om hvad det religiøse spirituelle vi møder i Jesus Kristus gør ved folk - hvad der sker med mennesker når de møder Gud i Kristus - i begivenheden KRISTUS den GUD Helligåndens Ny Væren og Virke Virkelighed ind i verden ved mennesket Jesus.


Så videoen "Hvad er Filosofi" er filosofisk spekulation som du og Arne forveksler med det religiøse spirituelle - men der er en verden til forskel da det religiøse spirituelle ikke kan skubbes ud i filosofisk spekulation som du og Arne gør det - hvilket jeg har sagt til jer i rigtig mange år her på debatten.


Tro er ikke den menneskelige indbildning eller drøm, som nogle anser for at være tro. At nogle opfatter forholdene sådan, skyldes at når de hører evangeliet, så farer de løs og frembringer ved egen kraft en tanke i hjertet: ”jeg tror”. Dette holder de så for at være en ret tro; men det er menneskeligt tankespind, som er uden virkning på hjertets grund. Derfor virker den heller intet, og det følger ingen forbedring, ny skabelse deraf.
Tro derimod er et guddommeligt værk i os, som forvandler og føder os på ny ud af Gud. Den døder den gamle Adam, og gør os af hjerte, sind, tanker og alle kræfter til helt andre mennesker.
Oh, troen er i sit væsen en så levende, skabende, virkende og mægtig ting, at det er umuligt, at den ikke uafladeligt gør godt. Den spørger heller ikke, om der er gode gerninger at gøre, men inden man når at spørge, har den gjort dem og er altid virksom. Citat slut (hentet fra luthers fortale til Romerbrevet)


I er et Kristus-brev, der er blevet til ved vores tjeneste, ikke skrevet med blæk, men med den levende Guds ånd, ikke på tavler af sten, men i hjerter, på tavler af kød og blod.

En sådan tillid har vi til Gud ved Kristus. Ikke at vi af os selv duer til at udtænke noget, som kom det fra os selv; at vi duer til noget, skyldes Gud, som også har gjort os duelige til at være tjenere for en ny pagt, ikke bogstavens, men Åndens; for bogstaven slår ihjel, men Ånden gør levende.


Seneste indlæg
Lys
af Hanskrist
28/07/2025 03:04
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Bevæbnet mand skyder og dræber tre ude..
29/07/2025 01:47
Fire personer drukner i kæntringsulykke..
29/07/2025 01:27
To døde i knivstikkeri i det sydlige Lo..
28/07/2025 21:48
Zelenskyj roser Trump for at forkorte fr..
28/07/2025 21:19
Traktor kørt i Klitmøller Å og lække..
28/07/2025 21:08
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Politibetjent er blandt de dræbte i sky..
29/07/2025 01:26
Thailand beskylder Cambodja for at bryde..
29/07/2025 00:57
USA indsender klage over dommers udtalel..
29/07/2025 00:36
Kraftig regn i Beijing koster 30 mennesk..
29/07/2025 00:14
Netanyahu: Israel vil samarbejde om nød..
28/07/2025 21:58