annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Heart Brain problematikker
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 33 gæster og 145 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Hvad vi lærer hos Paulus

Indsendt af: Gerth
Anonym: "Man kan godt elske mennesket, men hade dets gerning."

Nej!

Biblen, NT - Paulus´ Brev til Efeserne (Kapitel 4): "Vold ikke Guds hellige ånd sorg, den, som I blev beseglet med indtil forløsningens dag. Al forbitrelse og hidsighed og vrede og råb og spot skal ligge jer fjernt, ja, al ondskab; men vær gode mod hinanden, vær barmhjertige og tilgiv hinanden, ligesom Gud har tilgivet jer i Kristus."

Apostlen Paulus Kolossenserbrevet: "Gud besluttede at lade hele fylden bo i Ham (Jesus) og ved Ham at forlige alt med sig, hvad enten det er på jorden eller i himmelen, idet han stiftede fred ved blodet på hans kors."

Vis nåde. Had er det modsatte af kærlighed. Had er had. Hader du fordømmende noget, er det stadig i dig selv, at dette onde er ligesom en psykisk sygdom, hvor du senere ubevidst bliver selvdestruktiv og/eller, at du afreagerer aggressivt ødelæggende mod nogen. Når i skændes imod hinanden, så er ingen af jer fornuftige. Sådan er det med had, hvor folk mister forstanden.


Når i skændes imod hinanden, så er ingen af jer fornuftige. Sådan er det med had, hvor folk mister forstanden.

Man skal ikke skændes!

Hvis man hader noget … tager afstand fra en andens eksempelvis løgn og utugt betyder det ikke, man ikke kan elske sin næste som sigselv og hjælpe denne på forskellig vis …

... og så skal man jo altid huske man selv er en synder – ikke er fejlfri - også selv om man står ren for gud i kraft af Jesu blod som kristen.


Jesus fordømte ikke kvinden i beretningen om kvinden der gribes i utugt - MEN han sagde:

Heller ikke jeg fordømmer dig. Gå, og synd fra nu af ikke mere.

Citat:
Men Jesus gik ud til Oliebjerget. Ved daggry var han atter på tempelpladsen; hele folket kom hen til ham, og han satte sig ned og underviste dem. Men så kommer de skriftkloge og farisæerne med en kvinde, der var grebet i ægteskabsbrud; de stiller hende foran ham og siger til ham: »Mester, denne kvinde er grebet på fersk gerning i ægteskabsbrud, og i loven har Moses påbudt os at stene den slags kvinder; hvad siger du?« Det sagde de for at sætte ham på prøve, så de kunne anklage ham. Men Jesus bøjede sig ned og gav sig til at skrive på jorden med fingeren. Da de blev ved med at spørge ham, rettede han sig op og sagde til dem: »Den af jer, der er uden synd, skal kaste den første sten på hende.« Og han bøjede sig igen ned og skrev på jorden. Da de hørte det, gik de væk, én efter én, de ældste først, og Jesus blev alene tilbage med kvinden, som stod foran ham.
Jesus rettede sig op og sagde til hende: »Kvinde, hvor blev de af? Var der ingen, der fordømte dig?« Hun svarede: »Nej, Herre, ingen.« Så sagde Jesus: »Heller ikke jeg fordømmer dig. Gå, og synd fra nu af ikke mere.«
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/Joh/8
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
16/09/2025 21:02
Misforståelsen
af somo
12/09/2025 08:31
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Nyheder fra DR
Fermern Bælt-forbindelsen bliver formen..
17/09/2025 13:54
Sikkerhedstjeneste i Norge: Rusland og K..
17/09/2025 12:52
Samsø skal undvære færgen til Aarhus ..
17/09/2025 12:43
Dansk mindretal skal fremover til kongel..
17/09/2025 12:42
11 ud af 31 byrødder er ikke med i budg..
17/09/2025 12:39
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Forsinket specialfartøj presser tidspla..
17/09/2025 11:59
EU-Kommissionen vil styrke forhold til I..
17/09/2025 11:40
Troels Lund vil købe langtrækkende vå..
17/09/2025 11:33
Vrede unge uden job får uroen til at ul..
17/09/2025 11:30
Kæmpefoto af Trump og Epstein cirkulere..
17/09/2025 11:20