annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Tillich om Helligånden
Hvem er online?
0 registrerede 1199 gæster og 274 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Hellig dem i sandheden; dit ord er sandhed.

Hej Gerth.
Du skriver om mig:
Citat:
Arne: " Jeg holder meget af mange sider af kristendommen, men jeg er ikke kristent troende. Min tro er rettet mod noget ufatteligt meget højere."

Fred være med det, hvis din opfattelse faktisk er sådan. Dog lyder du egoistisk nedværdigende, hvor du fremstiller din tro som den højere sandhed over Kristendommen og måske også vi andres overbevisninger.
Min replik:
For mig er det, at verden er værende blevet et uforklarligt mirakel.
Hvad der er bag - og i - dette mirakel kan jeg ikke forestille mig, at det skulle være muligt for almindelige mennesker som mig at fatte - og endnu mere umuligt at beskrive.
Jeg ved godt, at dette synspunkt også findes i kristendommen, men man har tillige påklistret kristendommens Gud en masse egenskaber, som vi mennesker kender, såsom god, kærlig, faderlig, retfærdig og almægtig.
Det er, som om kristendommens Gud alene er Gud for os mennesker og ikke for alt andet levende og dødt på denne klode - og universet (Universerne).
Tillige kan ideen om det gode og det onde/den onde/Satan forekomme mig lidt menneske-snæversynet. Er det godt for en kat at æde en mus i stedet for at dø af sult? - og er det ondt for en mus at blive ædt af en kat? Tilsvarende når vi mennesker æder svin og andre dyr. Og hvad med at dræbe planter?

Så har man måske slået det hen med idéen: "Guds veje er uransagelige", men ikke rigtig taget det alvorligt.

Jeg holder meget af den længsel efter det guddommelige, der findes i kristendommen og andre religioner, men dens dogmer gør Gud meget menneske-agtig - og iøvrigt af hankøn, hvad du jo selv har kritiseret.

Jeg har svært ved at finde noget egoistisk i mit synspunkt, jeg bliver jo endnu mindre, end jeg ville være i kristendommen, men at det kan kaldes nedværdigende af kristendommen og andre religioner kan jeg nok ikke benægte, for jeg kan ikke lukke øjnene for, hvad der for mig er dens svagheder.

Du "opererer" jo så ikke med begrebet Gud, men med Helligånden - som kristendommen mig bekendt også opfatter som værende af hankøn -, og jeg mener at have forstået, at du har haft en åbenbaring, der giver dig indsigt og som hæver dig over andre mennesker og motiverer dig til aktiv næstekærlighed, men ikke til en ny religion.
Meget af, hvad du fortæller, finder jeg godt og sympatisk - og meningsfuldt.
Om du så har oplevet noget, der måske kan kaldes Unio mystica ved jo kun du, men det er mit gæt - udfra hvad du antyder, og jeg kan kun ønske dig - og dine gæster - held og lykke med dit café-projekt.

M.v.h. Arne smiler Harmoni og kærlighed til denne klode - og alt dens liv heart
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
06/12/2025 12:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Japans forsvarsminister: Kinesiske kampf..
07/12/2025 01:20
23 døde efter brand på natklub i Indie..
07/12/2025 00:44
Løkke overrasket over Venstre: 'Uden fo..
06/12/2025 21:43
Will Ferrells nissekostume fra julefilm ..
06/12/2025 21:11
Mindst 18 migranter omkommet efter bådf..
06/12/2025 21:02
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Hegseth støtter dobbeltangreb pÃ¥ mistÃ..
06/12/2025 23:07
Betlehem tænder juletræet for første ..
06/12/2025 22:42
Brand i natklub koster 23 personer livet..
06/12/2025 21:51
Gaza-mæglere presser på for næste skr..
06/12/2025 20:47
Løkke overrasket over Venstre-melding o..
06/12/2025 19:17