annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Et kig ud af vinduet i Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 155 gæster og 127 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Kristendom

Hanskrist.
Citat:
Stoppe op overfor konkrete tiltag var der ikke tale om.
Javel så - hvorfor så denne totale tavshed?

Hvordan det står til hos mig?
Mit svar:
Jeg går ind for:
- i forhold til dine ligeledes troende: respekterer (hvis de findes)
- i forhold til anderledes troende: respekterer
- i forhold til forbrydere: vil hjælpe dem - som andre syge
- i forhold til vores samfund: lighed-frihed-broderskab
- i forhold til samfund, der er anderledes end vores: respekterer
- i forhold til kloden: foreslår atomkraft i steder for kul, olie og gas, som en midlertidig overgangsløsning til vedvarende energi - samt hjælp til at undgå, at vi bliver for mange.

Dit forslag om kirkeskatpenge til Alternativet (ikke længere Enhedslisten) kommer for sent, det er for længst gennemført - sammen med penge til velgørende formål

Og folkekirken: Jeg har været medlem af det lokale menighedsråd og tillige redaktør af det lokale menighedsblad, men stoppede begge dele pga. hidtil uset og ubegrundet forhåndscensur - ja, jeg har endda, på opfordring, været lægmandsprædikant i vores kirke over temaet: Den barmhjertige samaritaner - med påstand, at alle mennesker er vores næste.
Alle tændte et fyrfadslys og anbragte det i vandfyldte aluminiumsbakker formet som et kors foran en stor Kristus-ikon, der blev spillet bulgarsk ortodoks kirkesang, der blev brændt røgelse, der var fri diskussion efter min prædiken - og alle fik en stump blyant og et spørgeskema, så de kunne give deres mening til kende om gudstjenesten.
TV var der også og optagelser blev udsendt af TV Øst.

Den dag kirken frigør sig fra dvalen i statens favn og træder i karakter, er det meget muligt, at jeg melder mig ind igen, men lige nu er det for mig spild af penge, der kan bruges bedre.

Så jeg hader ikke kristendommen - og heller ikke andre religioner - men jeg er imod råddenskab - både historisk og hvad jeg selv har set.

Forbrydere, andre samfund, andre kulturer, andre religioner, klodens tilstand indgår altsammen i mit overordnede mål: Altomfattende omsorg og tolerance.
Det er min form for altomfattende kærlighed.

Jeg har en drøm om, at netop dét er oprindelig ufordærvet kristendom blinker

M.v.h. Arne smiler

Seneste indlæg
Troens frihed
af Hanskrist
11/06/2025 00:42
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Elon Musk fortryder nogle udtalelser om ..
11/06/2025 09:23
Rasmus Jarlov tager orlov
11/06/2025 08:59
Ikea tilbagekalder hvidløgspresser: Met..
11/06/2025 08:47
Hovedvej på Vestsjælland spærret i be..
11/06/2025 08:35
Skjern vil gå rettens vej for plads i C..
11/06/2025 08:06
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Musk trækker i land: Fortryder opslag o..
11/06/2025 07:23
TV 2-muldvarp delte journalisters oplysn..
11/06/2025 06:44
Flest får nyt arbejde via jobannoncer e..
11/06/2025 06:31
Ikea trækker hvidløgspresser tilbage e..
11/06/2025 06:23
Urinprøve skal få flere kvinder screen..
11/06/2025 06:08