annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 40 gæster og 590 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Forklaringen på pinsemyten.


Den sidste måneds debat har med al ønskelig tydelighed understreget det postulat, som jeg bragte i oplægget til denne debat. "Ordet" er bedragerisk i kommunikationsmæssig henseende, for vi har hver især en individuel opfattelse af de enkelte ords betydning. Vi deler kun simple begreber i hverdagssproget som f.eks. op/ned, varm/kold, ophidselse/ro o.s.v. Alle andre begreber fortolker vi individuelt, baseret på vore personlige erfaringer med de pågældende ord, og de er kun delvis sammenfaldende.

Men det er konsekvensen af dette bedrag, der er virkelig skræmmende. For det leder os jo til den erkendelse, at alle denne verdens alvorlige konflikter kan føres tilbage til sproglige misforståelser. Det er det skjulte budskab i pinsemyten. Fordi vi gennem sproget er blevet påduttet forskellige opfattelser af verden, bekæmper vi hinanden. Hvis vi forstod hinanden fuldstændigt, ville vi ikke have tusindvis af forskellige religioner og livsopfattelser.

Ordene har givet fantasien vinger, så de for de fleste er blevet genstand for en tilbedelse, der gør dem vigtigere end livet selv. De er blevet et middel for magtsøgende mennesker til at blokere tankefriheden og tvinge andre til at gøre som de ønsker. De indoktrinerer os med religiøse love, politiske paroler, løgnagtige reklamer, racehad, moralske fordomme, nationale "værdier" og drømme om et bedre liv, og de forsyner os med "berettigede grunde" til at slå hinanden ihjel i krige og terroraktioner.

Hvis vi vil have en mere fredelig verden med færre misforståelser mennesker imellem, så skulle vi måske lære vore børn ikke at tage ord alvorligt, og hele tiden huske på, at det er vore gennem handlinger, vi viser, hvem vi virkelig er. Det er det, den gyldne regel handler om, den hvis historie rækker længere tilbage end de ældste manuskripter:

Vær mod andre, som du ønsker, at de skal være mod dig.

Skrot alle bibler, koraner, toraher og andre "hellige" skrifter. De er alle kampskrifter vendt mod grupper af medmennesker og fyldte med magtmenneskers løgne og bedrag.

Har du behov for en tro, så tro på livet selv, som stræber mod en udvikling til mere vidende og forstandige væsener, der lever i forståelse med universets natur.

Mvh

Ole Bjørn :o)


Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/09/2025 07:53
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
Tysk familie genforenet efter kabelbaneu..
05/09/2025 17:05
WHO: Mpox udgør ikke længere en global..
05/09/2025 16:26
De ældre på Frederiksberg er landets m..
05/09/2025 16:13
Politiet har fået 'en del henvendelser'..
05/09/2025 15:53
Søren Gade på genvalg: En del af spill..
05/09/2025 15:51
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Erfarne sognepræster bag salmepodcast: ..
05/09/2025 14:50
Mette Frederiksen på flagdag: Fred skal..
05/09/2025 14:34
WHO afblæser global krise fra udbrud af..
05/09/2025 14:07
Frederiksberg har færrest ældre som er..
05/09/2025 14:06
Putin: Vestlig styrke vil true freden i ..
05/09/2025 14:00