annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Tillich om Helligånden
Hvem er online?
1 registreret Hanskrist 18 gæster og 287 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Hvad er kristendom?

det er ren og skær vane (daglig rutine), hvad jeg er kommet i med, og det er altså religionsdebatten og trosfrihed debatten som mine facebook skriverier der optar mig.

som det også er ren og skær vane at jeg glemmer at bruge wiki, og konstant køber mig fattig i bøger (men selvfølgelig primært fordi jeg mener at wiki studier surfing ikke kan gøre det ud for studiebøger, men dog have forhindret mig i at købe alt for mange nye bøger (Jonna raser over mine mange købte bøger).

jeg besøgte videnskab dk for ikke så lang tid siden og jeg kunne mærke at lysten til en dag at blive aktiv der opstod, men som sagt er jeg meget vane og rutine menneske, der sjældent afviger hvad jeg er kommet i med.

mange kærlige hilsner HansKrist.

PS:

bjørn lad os udøve lidt selvkontrol og hvis du eller jeg har brug for smalltalk, skal vi så ikke ta den på chatten nu i stedet for???

PPS:

men jeg tænker også lidt på Kjeld Fredens igen, har nemlig nogle ideer omkring folkeuniversitetet og moderne hjerneforskning, som laboratorie og studiegruppe rundt i landet tilknyttet universiteterne, hvor man arbejder med meditation, mindfulness, biofeedback (også med feedback nu fra hjerneaktiviteter) og dets indvirkning på vores sundhed, og på sunde hjernestrukturer (hippocampus der genvinder sin størrelse igen, hvor dens formidlende rolle i forhold til øget aktivitet mellem anterior cingulate og forhjernen eksempelvis igen kan spores). Disse laboratorie, studiegruppe eller foreninger, bestående af lige dele højt specialiserede lægfolk med interesse i disse forhold som nogle kompetente folk fra de neurovidenskabelige fakulteter. Og selvfølgelig skulle folk med stress og demens problemer såvel som psykiske problemer, kunne henvises til at være deltager i disse gruppers aktiviteter, hvor man så kunne måle på deres bedring, 'recover', kommen sig igen. På den måde kunne danmark blive et foregangsland, som det land med flest på bredbånd, kunne vi også blive det land med flest koblet op på moderne hjerneforskning og dets muligheder for praktisk implementering i almindelige menneskers hverdag.
Seneste indlæg
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
16/07/2025 19:34
Lys
af Hanskrist
14/07/2025 13:31
Misforståelsen
af somo
14/07/2025 09:14
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
Terma skal levere 32 nye kystradarer
16/07/2025 19:26
Trump langer hårdt ud efter partifælle..
16/07/2025 18:48
Politiet har intet kendskab til fortilfÃ..
16/07/2025 18:47
Endnu et parti trækker sig fra Netanyah..
16/07/2025 18:33
Drusernes religiøse leder: Vi har indgÃ..
16/07/2025 17:36
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
I en fængselscelle i Horsens ligger en ..
16/07/2025 17:30
Kommuner kæmper med at finde boliger ti..
16/07/2025 17:30
Shas-partiet i Israels kabinet - holder ..
16/07/2025 16:29
32 nye radarer skal sikre bedre overvåg..
16/07/2025 16:20
Kritikere finder homofobi-undersøgelse ..
16/07/2025 16:20