annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
0 registrerede 36 gæster og 211 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Vigtige præciseringer

Nogen fortalte mig
Tak for at dele info, jeg ved hvad din pointe er. Jeg kommer bare med min mening.
Man kan ikke bare sammenligne Jesus med nutidens kristne. Man skal forstå den dominerende race i kristendommen og deres baggrund, hvordan de accepterede denne religion og hvordan den påvirkede deres daglige liv.
Jesus var en profet, ligesom Abraham, Moses og Muhammed fred være med dem.

De kristne i vore dage er et produkt af Romerrigets bekvemme adoption af Jesu religion i det 3. århundrede.
Europæerne havde en blandet og spredt kultur i tusinder af år, hvor hedensk tro og andre eventyr dominerede landskabet.
Med fremkomsten af ​​kristendommen i Europa, adopterede lokalbefolkningen religionen meget hurtigt, da den ikke konfronterede med deres livsstil og kultur.

Under Konstantin, som importerede (officielt) religionen i Europa, sikrede romerne, at den nye religion er i fuld overensstemmelse med deres kultur og ritualer.
For eksempel blev adskillige aspekter af trossystemer standardiseret under rådet fra Nicaea, før masser (af Europa, ikke-semitiske, kaukasiere) kan få fat i forskellige versioner af Bibelen eller ortodokse jøders almindelige daglige livspraksis. Østbasentinerne, det nye romerske imperium til Centraleuropa og lommer af andre områder i nord var hovedsageligt hedenske på det tidspunkt. Så skulpturer, guddommelige figurer, visse festligheder, festligheder var en del af deres sociale liv. Moralske værdier var lige så gode som enhver anden region på den tid (Mellemøsten, der havde jødisk befolkning og indflydelse på andre, blev betragtet som meget konservative, så du kan forestille dig, hvad der foregik i Europa), at drikke og spise svinekød var normalt og almindeligt øvet.

Så importøren af ​​den nye religion sørgede for, at standarder fastsat af Bibelen for isrealitter ikke måtte kollidere med europæernes afslappede (ingen restriktioner) holdning til religion. De tilpassede religionen til bedst at passe til de nye lejere, der til sidst blev kristendommens fakkelbærer inden for få århundreder. De oprindelige tilhængere og prædikanter faldt i baggrunden og blev til sidst glemt. Religionen ændrede sig totalt og tog en ny kurs, hvor grundlæggeren døde for synderne, og gav tilhængere rent humør til at gøre, hvad de end gør, beholde hans skulptur i kirken, følge hedningenes omdøbte skikke med fornyede historier knyttet til Jesus til hver fest og højtider, drikke og spise svinekød som før og skabe undskyldninger (fra Jesu liv) for alt, hvad de gør imod de ti bud.


Synder er ikke tilgivet i kristendommen

https://www.youtube.com/watch?v=dqrWpNCC8aI

Da de muslimske hære befriede Jerusalem med Prof. Dr. Mustafa Abu Sway

https://www.youtube.com/watch?v=ddUdeEbDfzE

Englænder der blev muslimsk journalist med Robert Carter

https://www.youtube.com/watch?v=vWKuSM6K_-k

Hun opdager Kirkens HEMMELIGHEDER i Koranen!

https://www.youtube.com/watch?v=H4AIjSl6CgM
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
18/10/2025 09:00
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
Dansker triumferer ved Para-EM i snooker
19/10/2025 12:56
Trump dumper lort fra 'Kong Trump'-fly m..
19/10/2025 11:46
Røveri lukker Louvre-museet
19/10/2025 11:21
Kandidat forlader valgkamp efter nazi-be..
19/10/2025 10:31
Nanna Koerstz slutspurter sig ind i top-..
19/10/2025 10:29
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dansk museum vil tage ved lære af smykk..
19/10/2025 11:25
15 lig overdraget fra Israel til Gaza
19/10/2025 11:16
Danskernes investeringer i forsvarsaktie..
19/10/2025 11:11
Europa på vej med genanvendelige rumrak..
19/10/2025 11:00
Tyveri af kostbart landbrugsudstyr stige..
19/10/2025 10:00