annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Blue Mind og Green Mind
Hvem er online?
0 registrerede 21 gæster og 233 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Vigtige præciseringer




3-


Profeten Muhammed giftede sig ikke med Aisha, da hun var seks år gammel



Hvis det, lejesoldaterne siger, er sandt, hvorfor forlader folk kristendommen og andre ting og omfavner islam?


Ikke alt, hvad der siges om profeten Muhammed, fred være med ham, er sandt






Mange profeter giftede sig før profeten Muhammed, mange kvinder





På deres tid var den accepterede alder for en pige ved ægteskab ung


Her har vi Aisha eksplicit herfra fortæller fortællinger, at hun var nået puberteten lige siden hendes forældre havde fulgt islam



Profeten, fred være med ham, besøgte hende i hendes fars hus, og hun nåede i puberteten


Profeten giftede sig med 'Aa'ishah, da hun nåede puberteten




"en respektabel mand for Maria, dengang tolv til fjorten år gammel, Josef, som på det tidspunkt var halvfems år gammel"
http://www.cin.org/users/james/files/key2mary.htm


Det er ikke mine ord om Marys lille ægteskab med Youssef, 90 år

disse tekster i din bibel,



Al fuldkommen ros være Allah, Verdens Herre. Jeg vidner om, at der ikke er nogen, der er værdig til tilbedelse undtagen Allah, og at Muhammed, sallallaahu 'alayhi wa sallam, er hans slave og sendebud.






4-



Betyder Jihad hellig krig?

I islam er der ikke noget, der hedder hellig krig. Denne terminologi blev genereret i Europa under korstogene og deres krig mod muslimer. Islam anerkender jøder og kristne som "bogens folk", fordi de alle følger profeten Abraham og tror på Moses' og Jesu lære. I mange århundreder har muslimer fredeligt sameksisteret med kristne, jøder og mennesker med andre trosretninger,

opretholdelse af sociale, forretningsmæssige, politiske og økonomiske traktater. Islam respekterer alle mennesker og trosretninger, så længe der ikke er nogen religiøs undertrykkelse, forbyder muslimer i at tjene Allah, forhindrer andre i at lære om islam og respekterer ikke traktater.




Hvad siger islam om terrorisme?

Udtrykket "terrorisme" findes ikke i Koranen eller profeten Muhammeds lære. . Islam er en religion og en livsstil, der ikke adskiller politik fra religion. Islam er en religion af barmhjertighed, enhed og vigtigst af alt fred med sig selv og andre, at forsvare for ikke at kæmpe. Allah sagde i sin Bog Koranen:



"Gud forbyder dig ikke at vise venlighed og handle retfærdigt med dem, der ikke har kæmpet dig om religion og ikke har drevet dig ud af dine hjem, at du skal vise dem venlighed og handle retfærdigt med dem. Gud elsker retfærdige forhandlere." [Ædle Koranen 60:8]


"Kæmp for Guds sag mod dem, der kæmper mod dig, men begynd ikke aggression, for Gud elsker ikke angribere." [Noble Quran 2:190]



Nogle af profeten Muhammeds lære (Sunnah)

Han forbød muslimske soldater at dræbe kvinder, børn og ældre eller klippe et palmetræ, og han rådede dem, "ikke forråde, ikke være overdreven, ikke dræbe et nyfødt barn."


Islam og menneskerettigheder

Koranen og Sunnah opfordrer muslimer til at respektere hele menneskehedens liv og ejendom. I en islamisk stat betragtes disse rettigheder som hellige, uanset om en person er muslim eller ej. Islam beskytter ære, forbyder at fornærme andre og/eller gøre grin med dem.

Islam afviser, at visse individer eller nationer bliver begunstiget på grund af deres rigdom, magt og/eller race





Jihad i Bibelen

(Jesus sagde) "Men mine fjender dér, som ikke vil have mig til konge, før dem herhen og hug dem ned for mine øjne.« Indtoget i Jerusalem. Efter at have sagt det gik han videre ... [Lukas 19:27]


"Han (Jesus) sagde, at hvis du ikke har et sværd, så sælg din kappe og køb en." [Lukas 22:36]


De eneste, der virkelig betaler den største pris for planlagt og vedvarende terrorisme, er netop muslimerne. Så hvis der er nogen, der kan klage over det, er det muslimer.



Så ved, at absolut al den vold, som verden i dag udsættes for, selv den, som man udelukkende relaterer til islam, det er de kristne og jøderne, der begår dem og gør det med meget gode grunde, religiøse og i deres gudsforestillings navn. Vågn op, lad ikke din gode samvittighed falde i søvn for evigt. Absolut alle våben er bygget derhjemme, og du sælger dem til alle de gale på planeten.




Begrebet Jihad i Islam - Dr. Zakir Naik
https://www.youtube.com/watch?v=owpXO_EURbM

Siger Koranen og islam at dræbe jøder, kristne og ikke-muslimer? - Yusuf Estes

https://www.youtube.com/watch?v=0ZCIK8hRPh4
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
18/10/2025 09:00
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
USA hævder at have oplysninger om, at H..
19/10/2025 01:02
Ligene af to formodede israelske gidsler..
18/10/2025 22:59
Politiet afslutter indsats efter råb om..
18/10/2025 22:12
Trump: USA har angrebet ubåd fyldt med ..
18/10/2025 22:01
Cathrine Laudrup-Dufour er ustoppelig i ..
18/10/2025 21:25
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Qatar: Pakistan og Afghanistan har indgÃ..
18/10/2025 23:03
USA hævder at have rapporter om at Hama..
18/10/2025 22:20
Israelsk militær modtager lig af to for..
18/10/2025 20:54
Familiebil torpederede tankanlæg og mot..
18/10/2025 20:16
Trump: USA har angrebet narkosmuglere i ..
18/10/2025 19:50