annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Min første store kærlighed
Hvem er online?
0 registrerede 1048 gæster og 2319 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: skadelige urenheder

Bibelen er én bog, Det Gamle Testamente. Bibelen indeholder seksogtres bøger (eller flere afhængigt af det kirkesamfund, man tilhører).
Det Gamle Testamente (GT) er Toraen efterfulgt af jøderne. OT indeholder nogle fragmenter af Toraen, der gik tabt, og Salmerne, men Talmud er bogen, som jøderne fulgte og er fuldstændig uden relation til Bibelen.

Det Nye Testamente (NT) er evangeliet om profeten Jesus, eller Injeel. Det er ingen af delene. Den består af syvogtyve bøger, hvoraf ingen blev fortalt eller skrevet af profeten Jesus, selvom NT kan indeholde fragmenter af Injeel (profeten Jesu ordsprog og lære). Injeelen som åbenbaret gennem profeten Jesus er gået tabt. De fragmenter, der kan citeres i NT, er muligvis ikke autentiske eller i deres rette sammenhæng. Så det er fejlagtigt at sidestille NT med Injeel nævnt i Koranen.


Koranen er det eneste autentiske "Guds ord", hans tale, og Allah har lovet at beskytte den mod forvrængning af enhver art indtil dommedag, og han har holdt sit løfte. Ikke ét bogstav eller en stavelse er blevet ændret i løbet af de sidste 14 århundreder.

Så hvis Bibelen hverken er fortalt af Gud eller skrevet af ham, og som sådan ikke er 'Guds ord', hvad er det så? Ud fra ethvert objektivt kriterium er Bibelen en bog, der indeholder en samling af historier, legender, folkeeventyr, folkesagn, myter, sagaer, fortællinger, poesi, fragmenter af skrifter (fragmenter fra Salmerne, Toraen og Injeel som allerede nævnt) ), breve (især i Det Nye Testamente), syner, drømme, beretninger om begivenheder fra tvivlsomme kilder (ikke øjenvidner), redaktørers eller skriftlærdes notater samt menneskelige fejl.


For dem, der tror på det, er det en bog, der har historiske, kulturelle, moralske og etiske værdier og en kilde til åndelig undervisning og vejledning. Det er en bog, der er højt værdsat, primært af kristne, der ser den som en guddommelig bog og kilden til deres religiøse overbevisning. Men i sidste ende er det kun en bog med mange begrænsninger og ufuldkommenheder, som diskvalificerer den fra at blive kaldt "Guds Ord." Den, der fremsætter en sådan påstand, så ligger bevisbyrden hos ham. Tværtimod er den glorværdige Koran Allahs tale og blev gennem englen Gabriel åbenbaret for profeten Muhammad sallallaahu `alayhi wa sallam (må Allah ophøje hans omtale); senere samlet i en bog for mere end 14 århundreder siden forbliver den bevaret i sin oprindelige form indtil i dag.




Et mirakel fik denne politibetjent i London til at acceptere islam


https://www.youtube.com/watch?v=xZAELTEc_Xg
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/04/2026 07:50
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
24-årig blev ramt af skud i landsby næ..
23/04/2026 22:14
Politiindsats med militærhelikopter luk..
23/04/2026 20:57
Styrelse sætter praktikansøgninger fra..
23/04/2026 19:06
’Fuldstændig vildt’, siger arkæolo..
23/04/2026 17:35
Passagerer på Gribskovbanen skal med to..
23/04/2026 17:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump afviser at bruge atomvåben i Iran..
23/04/2026 22:11
Kilder: Soldat anholdt for at tjene mill..
23/04/2026 21:57
Israel og Libanon forlænger våbenhvile..
23/04/2026 21:34
Meta vil afskedige ti procent af sine me..
23/04/2026 20:52
Intels aktie stiger kraftigt oven på ny..
23/04/2026 20:46