annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Blue Mind og Green Mind
Hvem er online?
0 registrerede 2038 gæster og 108 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: korrigere misforståelser

Jøderne var forbavsede over, at der var et barn med Maria uden for ægteskab
Så de anklagede hende for utroskab

Men Gud er almægtig og gav Maria et barn uden en far

Og glem ikke, at Adam var uden en far eller en mor

Derfor er hans mirakel større end miraklet ved Kristi fødsel


Det er forbløffende, at beretningerne om Jesu fødsel i Koranen er mere detaljerede, konsekvente, logiske og ære for Maria end Bibelen. Koranens beretninger viser, at engle bragte Maria glade nyheder om Jesus før hans fødsel som Guds ord og et tegn for mennesker fra Gud. I Koranen,



Koranen gør også klart, at englen, der viste sig for Maria, instruerede hende i at afholde sig fra at tale og at stole på Gud med hensyn til hendes skæbne. Gud gjorde det muligt for Jesus, mens han stadig var en baby i vuggen, at komme ud med beviset på, at han er Guds tjener, sendebud og profet, og at hans mor er uskyldig i umoral som antydet af Guds befaling til ham om at være pligtopfyldende over for hende.

Hvad angår beretningerne om Jesu fødsel i Bibelen, er de ikke logisk nok til at frikende Maria for utroskab. For eksempel siger andet kapitel i Matthæusevangeliet, at magi kom for at lægge sig ned foran barnet, som ville være kongen af ​​jøder, hvis stjerne de så.

Vi kan spørge her: er det logisk for Magi at lægge sig ned foran en baby fra Israels Børn i betragtning af, at det var jødernes konge? Siden hvornår lægger magi sig ned for en konge af jøder under Romerrigets styre? Hvorfor fulgte magi ikke Jesus senere? Hvordan kunne dette ske med en baby, der blev født af et forlovet i stedet for et ægtepar?

Så beretningen fra Matthæusevangeliet frikender ikke Maria for utroskab.

Med hensyn til Lukasevangeliet gør det ikke klart, hvordan Maria overlevede en meget sandsynlig anklage om utroskab i betragtning af, at hun fødte Jesus, mens hun netop var forlovet, før tømreren Josef fuldbyrdede ægteskab med hende.


Marys frifindelse for utroskab

Mary blev anklaget for utroskab både i sin levetid og efter sin død. Det er mærkeligt, at vi ikke bemærker, at Bibelen forsvarer eller frikender Maria for en så alvorlig anklage.

Tværtimod bekræfter Koranen Marys uskyld i utroskab mere end én gang. Ydermere er jøder forbandet som vantro i en skældud sammenhæng for Marias anklage om utroskab. Vi læser:

Og [Vi forbandede dem] for deres vantro og deres udsagn mod Maria en stor bagvaskelse (An-Nisaa’ 4:156)

And [We cursed them] for their disbelief and their saying against Mary a great slander (An-Nisaa’ 4:156)

Hvad angår kristendommen, bemærker vi, at Bibelen ikke lægger mærke til Marias frifindelse for utroskab.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
06/12/2025 12:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Vindfølsomme køretøjer frarådes på ..
08/12/2025 10:41
EU-landenes regeringer er klar til at st..
08/12/2025 10:32
Flere færger aflyses på grund af kraft..
08/12/2025 09:56
Organisation: Rekordmange vacciner udvik..
08/12/2025 08:38
En dansk mand er død ved fronten i Ukra..
08/12/2025 07:56
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
EU-lande siger ja til liste over sikre o..
08/12/2025 08:33
Kraftig vind i Nordjylland medfører afl..
08/12/2025 08:19
EU-landene siger ja til lovgivning bag m..
08/12/2025 07:53
Ulf Kristersson beder EU rykke hurtigt m..
08/12/2025 07:04
Russer slipper for straffesag om ulovlig..
08/12/2025 06:43