annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Barfodsløb i bølgeskvulp
Hvem er online?
0 registrerede 2560 gæster og 229 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: tegn og begivenheder / beviser på islam


Allah

faktisk er Allah selve navnet på Den Højeste Skaber, Verdens Herre, hvilket også er unikt synonymt, da Allah med dette ord af alle semetiske religioner kun blev henvist til Skaberen af ​​verdener, som gjorde det. behøver ikke meget forklaring, selv til de hedenske arabere, fordi de har brugt lige fra profeten Ismaels dage, profeten Abrahams søn, som byggede kabaen for 5000 år siden

Som det ses i dette vers i Koranen 29:61, som er rettet til afgudsdyrkerne og hedningene i Arabien



“If you asked them, "Who created the heavens and earth and subjected the sun and the moon?" they would surely say, " Allah ." Then how are they deluded?”

"Hvis du spurgte dem: "Hvem har skabt himlen og jorden og underkastet solen og månen?" de ville helt sikkert sige: "Allah." Hvordan bliver de så bedraget?”

Så dette beviser, at Allah også var synonym, men kun for den Højeste magt og ikke for andre guder, da de havde mange guder, som hedningene tilbad. Koranens sura 112 introducerede Allah igen for hedningerne i den rigtige præcise forstand, da de var begyndt at glemme Allahs rene natur, som blev lært dem af profeten Abraham, selvom de brugte Allahs navn selv før Koranens komme siden profeterne Muhammad ﷺs fars navn var Abdullah eller Allahs tjener. En anden hændelse, der underbygger denne påstand, er, da hændelsen af ​​elefantens år fandt sted, stoppede hedningene for at tilbede alle afguder i omkring 7 år og tilbad kun Allah, Kabaens Herre.


Navnet Abdullah betyder underkastelse og trældom til Allah alene


Så det er derfor, når nogle oversætter Allah som Gud eller vidnesbyrd for at omfavne islam, læser de som

"Der er ingen Gud undtagen Allah og Muhammad PBUH er Allahs Sendebud"





da hedningene havde mange guder, som de mente var magtfulde til at redde dem, , men de tilbad også Allah, som de troede som verdens ultimative skaber.



Elohim El, Elah, Alah
I Bibelen omtales Gud meget ofte som 'Elohim' på det hebraiske sprog. 'im'et i slutningen er et flertal af ære, og Gud omtales som 'El' eller 'Elah' i den engelske bibel med kommentarer, redigeret af pastor C. I. Scofield. 'Elah' staves alternativt som 'Alah'. Forskellen i stavemåde er kun af et enkelt 'L'. Muslimer staver Allah som 'Allah', mens pastor har stavet det som Alah, og de udtaler det som 'Elah'. Muslimer udtaler det som Allah. Hebraisk og arabisk er søstersprog, derfor siger vi, at det skal udtales som 'Allah' og ikke som 'Elah'.

Videoen vil vise, hvordan Allah blev brugt af alle semetiske religioner.



Ahmed Deedat Answer - Where was the word 'ALLAH' lost by Jews and Christians?

https://www.youtube.com/watch?v=dmTvPcKAscc
Seneste indlæg
Misforståelsen
af RoseMarie
03/12/2025 02:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Bornholmsk naturperle er blevet fredet
04/12/2025 17:49
Nyt udvalg skal holde øje med byggeproj..
04/12/2025 17:40
Storbritannien og Norge indgår forsvars..
04/12/2025 17:34
Store mængder narko og puffbars beslagl..
04/12/2025 16:33
Finsk statsminister: Staten skal undskyl..
04/12/2025 15:45
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Svindlere misbruger Facebook-konkurrence..
04/12/2025 15:31
Ny influenzavariant skaber tvivl. Giver ..
04/12/2025 15:00
Der er uenighed om religion på Esbjerg ..
04/12/2025 15:00
Hendes mindreværd udviklede sig til et ..
04/12/2025 15:00
Storbritannien og Norge laver aftale om ..
04/12/2025 14:41