annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kortnæbbet Delfin Nørresundby
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 37 gæster og 123 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Gennemsigtighed og troværdighed af faktiske fakta

Korset

Af hvilken grund betragtes korset som et helligt objekt i kristendommen, mens det samtidig er stedet for Kristi tortur - som du tror? Er det ikke erindringen om en lovovertrædelse? Er det ikke et symbol på forbrydelsen og dens instrument? Desuden kan du ikke se, at korsfæstelsen, som den er forbundet med Kristus, ikke har noget historisk eller religiøst grundlag, som den autentisk kan tilskrives? Og hvor tænkeligt er det, at universet i tre dage kunne fortsætte uden en gud (Jesus) i kontrol og opretholdt dets stabilitet?


"Hele Bibelen indeholder seksogtres bøger skrevet af fyrre forskellige forfattere i løbet af omkring femten århundreder." Det siges tydeligt i bogen, at: Jesus Kristus selv skrev intet om kristendommen. "Evangelierne giver ikke en komplet historie om Kristi liv. De er snarere erindringer." ('Grundlægger af kristendommen og hans religion' Side 17-18, udgivet af Christian Literature Society, Madras)


Børn skubbes i kirken

"Når du er ung, bliver du ført til kirken af ​​dine forældre, og du bliver skubbet ind i religion i skolen. De prøver at sætte noget i dit sind. Naturligvis fordi ingen går i kirken og ingen tror på Gud. Hvorfor? Fordi de har ikke fortolket Bibelen, som den var beregnet til. Jeg troede ikke rigtig på Gud, som jeg havde lært den. Det var ligesom noget ud af en science fiction-roman. Du lærer bare at have tro, du don behøver ikke bekymre dig om det, bare tro på det, vi fortæller dig. " (George Harrison)



Tomme kirker

"Det er næppe overraskende ... når verdens kirker tømmes, er islams moskeer fyldt op, for i denne tidsalder, som i de sidste fjorten århundreder, er viden om Jesus, som kun muslimerne har adgang til, langt mere nøjagtig og langt mere pålidelig end nogen af ​​perversionerne i den oprindelige lære og beretninger om Jesus, der stadig eksisterer i dag - og som er alt, hvad nutidens troende kristne, hvad enten de er unitariske eller trinitariske, har - og i denne tidsalder, som for de sidste fjorten århundreder, er den eneste måde at virkelig følge Jesus, islams profet, fred være med ham, ved at følge islams vej. " (Ahmad Thomson)


Paulus 'bibel

Ud af de i alt 27 bøger i Det Nye Testamente er mere end halvdelen skrevet af Paulus. I modsætning til Paulus har mesteren ikke skrevet et eneste ord af de syvogtyve bøger. Hvis du kan lægge hænderne på det, der kaldes "'A Red Letter Bible", vil du finde hvert ord, der hævdes at være udtalt af Jesus - med rødt blæk og resten med normalt sort blæk. Vær ikke chokeret over at finde ud af, at i dette såkaldte evangelium om Jesus er over halvfems procent af de 27 bøger i Det Nye Testamente trykt med sort blæk!

Skrev Jesus Bibelen?

Nej, Jesus skrev ikke den bibel, som blev åbenbaret af Gud. Ikke engang blev det skrevet umiddelbart efter hans afgang. Han beordrede eller ønskede ikke på noget tidspunkt i sit liv at skrive noget på hans vegne. Derfor er Bibelen, som er i omløb i dag, ikke en repræsentation af Jesu lære.

A New Testament scholar proves what the Quran said about the bible 1400 years ago
https://www.youtube.com/watch?v=TUek0aXdDMI&feature=emb_title
Seneste indlæg
Lys
af Hanskrist
21/07/2025 12:00
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
S til erhvervsdrivende efter Nets-nedbru..
21/07/2025 16:50
Behandlingen af syreres asylsager genopt..
21/07/2025 16:12
Rekordmange redninger af folk i havsnød..
21/07/2025 15:58
Den belgiske konge kalder situationen i ..
21/07/2025 15:54
Hummelgård vil styrke efterretningssama..
21/07/2025 15:34
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Adgang til nødhjælp er med livet som i..
21/07/2025 15:06
Sørine Gotfredsen: Det er pigerne mod d..
21/07/2025 15:00
Statens krisestab er aktiveret inden vol..
21/07/2025 14:55
Danmark og 24 lande kræver afslutning p..
21/07/2025 14:09
Rekordmange skulle bruge hjælp på have..
21/07/2025 14:02