annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der var RAV i den/det idag.
Hvem er online?
0 registrerede 1048 gæster og 2319 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Velduft fra Hans ordsprog

.

You are entitled to your own opinion, not your own facts

'... dit nihilistiske - er det vel - standpunkt: ...'

Det er ikke sandt! —

Min livsanskuelse er IKKE nihilistisk — Anskuelsen af at Sandheden, med stort S, ikke eksisterer, deles af irreligiøse, areligiøse, ureligiøse, agnostikere, ateister, sekulære såvel som tilhængere af div. filosofiske retninger og flere jeg ikke har nævnt.

Du vil sikkert være i overrasket over at filosofisk set, er du nærmere et nihilistisk synspunkt end jeg — og, ifølge dine antireligiøse indlæg her på forummet, mere end tangerer du areligiøsitet. ... det er det med pragmatikken ;)

Hvis det var omtalen af Nietzsche ... er det en almen misforståelse.

Tolkningen af Nietzsche som nihilist er velsagtens dén værste fejlfortolkning af hans tænkning — men også den mest almene. — Nietzsches koncept var ikke postulat af nihilisme, men af dens overvindelse. Han afslørende grundlaget for kristen og moderne tænkning.

F.eks. i kristendommen, hvor dit liv dømmes i efterlivet og belønningen er himmelen el. helvede, betyder det at værdien af liv på "denne side" er mindre end værdien på "den anden side". — På den måde benægtes liv; derfor er kristendommen dybest set nihilistisk, grundet at efterlivet er en løgn og intet mere end dogmer (Nietzsche var ateist). Den eneste værdi kristendommen vinder, ligger i efterlivet, hvilket gør den nihilistisk. — Tillige hævder kristendommen at det er en metafysisk gud, der har skabt alle værdier og ikke mennesket, derved berøves mennesket sit eget kreative potentiale.

'... nu fik jeg dét forhindret?'

Den magt har du ikke!

'... interessant, synes jeg ...'

Mon!

'... dit "personfnidder" ...'

Personfnidderen kommer fra dig, du henvendte dig til mig og jeg svarede ærligt.

'... er der jo i øvrigt god plads i "Papirkurven": ...'

Indirekte anmodning til "farmand" om at komme og afklapse mig fordi du føler dig krænket? —

'Smædeskriverier ...'

Jeg smæder ingen, jeg responderede ... take it or leave it!

'Men så galt er det jo ikke gået dig endnu'

Og skulle det, det — Hva' så!


Lev og lad leve!

PS

Lad nu være med at komme med spørgsmålet om hvad min livssyn så er. Har du ikke forstået det nu, gør du ikke ved uddybning. — Jeg stopper denne meningsløse udveksling nu.


Apiqoros.

.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/04/2026 07:50
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
24-årig blev ramt af skud i landsby næ..
23/04/2026 22:14
Politiindsats med militærhelikopter luk..
23/04/2026 20:57
Styrelse sætter praktikansøgninger fra..
23/04/2026 19:06
’Fuldstændig vildt’, siger arkæolo..
23/04/2026 17:35
Passagerer på Gribskovbanen skal med to..
23/04/2026 17:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump: Våbenhvile mellem Israel og Liba..
23/04/2026 21:34
Meta vil afskedige ti procent af sine me..
23/04/2026 20:52
Intels aktie stiger kraftigt oven på ny..
23/04/2026 20:46
Luftforsvar kan høres over Teheran trod..
23/04/2026 19:58
Ti personer er fortsat indlagt efter tog..
23/04/2026 19:55