annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Gymnasie billede
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 47 gæster og 90 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Velduft fra Hans ordsprog

”Denne verden, planeterne og universet er et tegn på Allahs eksistens.”

- Du skriver mængder af vås og har gjort det fra dag 1, ikke mindst ovenstående, der ligesåvel ku’ være skrevet af lægprædikanten Arne, der jo har et lige så fjollet syn på livet og mennesket som du, og netop tiltror universet at være en ”skabelse”. Det er det ikke Somo, at du og dine trosfæller ka finde ud af at replicere tanker i finder i den røverhistorie i har så kær, viser blot hvad vi i forvejen ved alt om, nemlig at kreationismen har sit tag i jer og har udraderet enhver form for sund fornuft og skeptisk tænkning.

Selvsagt forventer ingen, at i får lidt overblik over tankerodet jeres livssyn består af, i og med at det jo har taget jer et liv at få rodet livet sammen på denne måde. Hvad man ka gøre er at le lidt af den slags ammestuehistorier, se og forstå dem lidt i lyset af fortidens andre mange former for overnaturlig tro, der ligeledes var resultatet af menneskets gode fantasi som informationstilgang. Mange af jer troende er jo nogle ældre nisser, og i vil derfor med stor sandsynlighed bevare troen livet ud.
Det vil yngre mennesker omkring jer ikke, de har og får en helt anden tilgang til naturen og livet omkring dem, og vil med dette udgangspunkt søge at skabe tryghed i tilværelsen, nøjagtig som deres forfædre har gjort. Tryghed er vigtigt, men den skabes ikke med selvbedrag Somo.

Religionsfriheden i demokratiske samfundsmodeller er individets ret til at tiltro sit liv et hvilket som helst overnaturligt motiv, og helt uden at nogen statslig myndighed har ret til at blande sig – altså en personlig frihed der strider mod dine ønsker, som er, med lov at fratage individet sin personlige ret til i frihed at indrette sit liv efter et hvilket som helst livssyn.
Under Sovjet så vi hvordan også naturvidenskaber indrettedes efter særlige politiske direktiver, noget i stil med hvordan i islamister behandler naturvidenskabelig tænkning. Vi så ligeledes hvor rædselsslagne sovjetborgere var for at udtrykke deres faktiske ønsker om personlig frihed fra dette regime, hvilket er identisk med hvad mennesker føler som forlod lande hvor din religion er statsmagt. Frygt ér bare ikke et godt motiv at skabe tryghed på Somo, og her spiller det ingen rolle hvor mange og hvilke former for guder du propper ind i disse frygtelige maksimer, for folk vil på et givent tidspunkt begynde selv at tænke, at ønske sig fri for den Orwell-maskine der snurrer under også din hårpynt.
Men som sagt, har man levet hele sit liv med mystik som livsanskuelse, da ka’ man ikke forvente sig nogen form for brud fra den kant. Men det er nu alligevel lidt sjovt at se, hvor krampagtigt i stærkt troende klamrer jer til dogmetroen, hvilket gir visse anelser om, at der ét eller andet sted i tankedybet alligevel befinder sig impulser med et lille råb om frihed…;)

mvh
Simon
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/09/2025 07:53
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
Ukraine vil have særlig domstol til at ..
05/09/2025 21:00
EU giver Google en bøde på mere end 22..
05/09/2025 20:29
Elendige amerikanske jobtal sender bolig..
05/09/2025 19:52
475 anholdt ved immigrationsrazzia på H..
05/09/2025 18:37
Mette Frederiksen på flagdagen:'Fred kr..
05/09/2025 17:35
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Forening for terrorofre ryger af finansl..
05/09/2025 18:01
Plastikaffald på skorstene skal suge CO..
05/09/2025 18:00
Når ingen anden vil, vil Gud
05/09/2025 18:00
Falske modelagenter lokker intime billed..
05/09/2025 17:48
Sømandskirken i Singapore: 40 år med s..
05/09/2025 17:00