annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 43 gæster og 80 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Velduft fra Hans ordsprog

Hr. lægprædikant..

Du skrev faktisk: ”Det er jo faktisk et problem, at der her er en konflikt mellem vort folkestyre og friheden til at tro på en religion, der er funderet i Koranen”, og det er netop noget sludder!

Muslimer ka’ frit tro på deres koran også i vestlige demokratier og gør det, helt uden at overfalde mennesker der ikke tillægger deres trosindhold en skid. Og det ka og gør de, fordi de respekterer loven i det land de er flyttet til, som en politisk og ikke en religiøs overbygning. M.a.o. var det jeg skrev, noget du selv må reflektere lidt over – og da især fordi du jo har det med, at ville udvise positiv anerkendelse (respekt) for det mest indlysende værste divergerende sludder! ;)

For øvrigt har du jo knoklet rundt i en misforståelse af trosfriheden i årevis, tænk bare på alt det sludder jeg o.a. har måttet korrigere dig i, igennem tiderne - hvilket ofte skyldes, at du farer i blækhuset uden at tænke først.
Som kærlig troende er du jo en god dreng, det vil næppe mange bestride, men som lægprædikant ér og blir din kæphest imidlertid denne følelse af velbehag overfor mulig underdaniggørelsen af overnaturligt vås i utallige afskygninger, men ikke at se kritisk på det du ”føler” dig rundtosset i. Derfor er det naturligvis også Somo du ska udveksle kælerier med religiøs dogmetro sammen med, ikke ateister, for du har ingen gennemtænkte argumenter at tilbyde os, som kunne skabe en interessant debat. Samtlige meningsløse men dybt overtroiske tråde du har skabt, taler jo deres eget sprog, for fanden!

Jeg kender faktisk ingen ateister, der ikke vil slå et slag for også Somos rettigheder til at indrette sit liv efter selv det værste sludder, men det skyldes bare at de ateister jeg kender, er gennemreflekterede og ikke ku’ drømme om at skrive det vås du i årevis har præsenteret os for her i molevitten. Men får nu at gøre en ende på din tvivl, ja så er det ikke pr. def. trosindholdet (i evt. koranen) landets indbyggere må respektere, men individets ret til frit at tillægge divergerende trosindhold betydning for deres liv, og dette uden at staten skal blande sig deri. At du ikke ser distinktionen, har jeg været klar over i 10 år, men tro mig, den eksisterer skam, ja du ka’ jo kalde den for ”væren”, hvis det gør dig en kende behageligere til mode…;)

Som jeg før har sagt, vil jeg til hver en tid slås for troendes rettigheder, det indebærer ingen slag for indholdet i deres tro.

mvh
Simon
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Misforståelsen
af somo
02/09/2025 09:15
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
To fra Albertslund varetægtsfængslet i..
03/09/2025 18:48
Hvad vil de have, at vi skal gøre? Ving..
03/09/2025 18:30
Lastbil lækker biogas - dele af Arlanda..
03/09/2025 17:51
Anholdelse af 82-årig mand opretholdt i..
03/09/2025 17:51
EU-Kommission giver grønt lys til 'verd..
03/09/2025 15:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump åbner for flere amerikanske solda..
03/09/2025 16:45
Borgerlige partier vil øge statsstøtte..
03/09/2025 16:00
Svenskere i rekordtal vender tilbage til..
03/09/2025 16:00
Naser Khaders vej ind i kristendommen er..
03/09/2025 16:00
Sognepræst har skrevet god indføring i..
03/09/2025 16:00