annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 12 gæster og 153 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Yes, please stop! - thanks..

French få en sober advarsel til at opgive vin for deres helbred
Med dysterhed hele vejen rundt, kan præsident Sarkozys regering har valgt en anden øjeblik for sin seneste kampagne. Denne ene fortæller det franske folk til at stoppe med at drikke vin.
Til vrede drikkevareindustrien og vantro mange patrioter, har Sundhedsministeriet lavet alkohol en af ​​de vigtigste skurke i et drev mod kræft.
"Forbruget af alkohol, og især vin, frarådes," siger retningslinjer, der er udledt af resultaterne af National Cancer Institute (INCA). Et enkelt glas vin per dag vil hæve chancen for at få kræft med op til 168 procent, hævder ministeriets brochure.
Glem de 1980'erne konstateringer, at antioxidanter i vin var godt for helbredet, siger de franske eksperter. "Små daglige doser af alkohol er de mest skadelige. Der er ikke noget beløb, uanset hvor lille, hvilket er godt for dig, "sagde Dominique Maraninchi, INCA præsident.

Myndigheder andre steder har været at fortælle folk i de seneste år til at gå tør, hvis de ønsker at forblive sunde. Men rådgivningen var især nedslående, der kommer fra den franske regering, et land, hvor vin er en del af livet og den nationale arv.
Den behageligt illustreret ministerium brochure gør grim læsning. Inca samles hundredvis af internationale undersøgelser og sammenfattes relationen mellem typer af kræft med mad, drikke og livsstil. Bortset fra vin, den farlige ting er rødt kød, charcuteri og salt. En pavé de rom-steakmight ikke lyder så lækre efter læsning: "Risikoen for kolon-rektal cancer stiger med 29 procent om 100 gram portion af rødt kød per dag og 21 procent 50 gram portion af charcuteri. "

Alkohol letter kræft i mund, svælg, spiserør, colon-rec-Tum og bryst, siger retningslinjerne.
De vinproducenter græder foul, beskylder sundhed lobby for at forsøge at dræbe en af ​​de herligheder af nationen. De noterer den mistænkelige tilfælde, at Frankrig nu har sin første afholdsmand præsident. Sarkozy slurke mineralvand og appelsinjuice når alle omkring ham er banker tilbage champagne og bordeaux.
"Dette forfølgelse af vin har til at stoppe," sagde General Association of vinproducenter. De avlere siger, at de videnskabelige beviser er selvmodsigende, og de ​​peger på en WHO-undersøgelse, der fandt, at moderat forbrug har bidraget til at forebygge kræft.

Xavier de Volontat, formand for vinproducentens Sammenslutning i den sydvestlige Languedoc-regionen, sagde: "De ekstremister må ikke få lov til at tage forbrugerne som gidsler. . . Forbruget af vin er faldet med 50 procent i løbet af de sidste 20 år i Frankrig, men kræft er steget. Du er nødt til at indrømme, det er et paradoks. "
"Vi har aldrig sagt, at alkohol ikke er farligt for sundheden," Hr de Volontat sagde. "Vi er for ansvarlig, fornuftig og moderat forbrug. . . Det er ikke i vores interesse at se vores forbrugere at dø af kræft eller i bilulykker. "
https://www.youtube.com/watch?v=7rygGsw2BeQ
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/07/2025 07:29
DE TOBENEDE ABER
af Tikka
04/07/2025 22:25
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Nyheder fra DR
Nu kan du tage en svømmetur i Seinen i ..
05/07/2025 09:38
Første spadestik til virkelighedens 'Ba..
05/07/2025 09:36
Vejarbejde, Ed Sheeran og schlagerfestiv..
05/07/2025 09:06
Dalai Lama håber på at blive 130 år
05/07/2025 08:55
Ukraine hævder at have ramt russisk mil..
05/07/2025 08:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Politi sigter 18-årig efter fodboldball..
05/07/2025 07:34
Dalai Lama håber at blive over 130 år ..
05/07/2025 07:09
Badehotellet genopstår på museum i Hol..
05/07/2025 07:08
Eftersøgt leder af bosniske serbere lad..
05/07/2025 05:54
En person er på hospitalet efter eksplo..
05/07/2025 04:58