annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 52 gæster og 217 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Er dine øjne smukke eller grimme ?

Kvinder i islam

På et tidspunkt, hvor resten af ​​verden, fra Grækenland og Rom til Indien og Kina, betragtes kvinder som ikke bedre end børn eller endda slaver, med ingen rettigheder, Islam anerkendte kvinders ligestilling med mænd i mange henseender. Koranen siger:

"And among His signs is this: that He created mates for you from yourselves that you may find rest and peace of mind in them, and He ordained between you love and mercy. Certainly, herein indeed are signs for people who reflect." [Noble Quran 30:21]

Profeten Muhammed (fred og velsignelser være med ham) sagde:

"Den mest perfekte i troen blandt troende er ham, der er bedst i manerer og venligste til sin kone." [Abu Dawud]

Muslimer tror på, at Adam og Eva blev skabt fra den samme sjæl. Begge var lige så skyldige i deres synd og syndefald, og Allah tilgav begge. Mange kvinder i islam har haft høj status; overveje det faktum, at den første person til at konvertere til islam var Khadijah, hustru til Muhammed, som han både elsket og respekteret. Hans foretrukne kone efter Khadijah død Ayshah, blev kendt som en lærd og en af ​​de største kilder til Hadith litteratur. Mange af de kvindelige ledsagere opnået store gerninger og opnåede berømmelse, og i hele den islamiske historie har der været berømte og indflydelsesrige forskere og jurister.

Vi kunne også nævne, at mens mange i Vesten kritiserer islam med hensyn til behandling af kvinder, i virkeligheden en række muslimske lande har haft kvindelige herskere og præsidenter. For at nævne et par stykker: Tyrkiet; Bangladesh og Pakistan.

Med hensyn til uddannelse, både kvinder og mænd har samme rettigheder og pligter. Dette er klart i profeten Muhammads ordsprog:

"Søger efter viden er obligatorisk for enhver troende." [Ibn Mâjah]

Dette indebærer mænd og kvinder.

En kvinde er at blive behandlet som Gud har udstyret hende med rettigheder, såsom at blive behandlet som et individ, med ret til at eje og disponere over sin egen ejendom og indtjening, indgå kontrakter, selv efter ægteskabet. Hun har ret til at blive uddannet og arbejde uden for hjemmet, hvis hun ønsker det. Hun har ret til at arve fra sin far, mor og mand. En meget interessant punkt at bemærke er, at i islam, i modsætning til nogen anden religion, en kvinde kan være en imam, en leder af kommunale bøn, for en gruppe af kvinder.

En muslimsk kvinde har også forpligtelser. Alle love og regler vedrørende bøn, faste, velgørenhed, pilgrimsfærd, gøre gode gerninger, osv., gælder for kvinder, dog med mindre forskelle hovedsagelig har at gøre med kvindelig fysiologi.

Før ægteskabet, en kvinde har ret til at vælge sin mand. Islamisk lov er meget streng med hensyn til nødvendigheden af ​​at have kvindens samtykke til ægteskab. Gommen giver et ægteskab medgift til bruden for hendes eget personlige brug. Hun holder sin egen familie navn, snarere end at tage hendes mands. Som en kone, en kvinde har ret til at blive støttet af sin mand, selv om hun allerede er rig. Hun har også ret til at søge skilsmisse og forældremyndighed over børn. Hun kan ikke returnere medgift, undtagen i nogle få usædvanlige situationer.

været der i 1400 år, mens stort set alle andre store civilisationer ikke begynde at løse disse problemer eller forandring deres negative holdninger indtil det 19. og 20. århundrede, og der er stadig mange nutidige civilisationer, som endnu ikke at gøre det.

http://www.youtube.com/watch?v=wn_V2Ei5en8
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
26/07/2025 16:35
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Trump: Cambodja og Thailand er klar til ..
26/07/2025 20:33
Anders Lind vinder turnering i Nigeria
26/07/2025 18:31
Trump putter på sit golfresort i Skotla..
26/07/2025 18:22
24 politikere i Taiwan overlever afstemn..
26/07/2025 17:09
Italien vil vente med at anerkende Palæ..
26/07/2025 15:11
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Aktivistskib er under 200 kilometer fra ..
26/07/2025 18:05
Sognepræst holder gudstjeneste på stra..
26/07/2025 18:00
Christa Lund Herums rastløshed har drev..
26/07/2025 18:00
Mandage er angstfulde, farlige og forhad..
26/07/2025 18:00
Brandfolk kæmper mod skovbrande i Græk..
26/07/2025 16:50