annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kristen Videnskab - Christian Science
Hvem er online?
0 registrerede 11 gæster og 165 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Er dine øjne smukke eller grimme ?

I sidste ende , jeg nåede frem til følgende konklusioner:

1 - tiltrækning mellem kønnene kan forekomme i nogen omstændigheder , uanset hvor meget mænd og kvinder kan benægte. ender med at gå ud over disse grænser.

Selv hvis en person beskytter sig selv ( ved ægteskab ) , er han ikke sikker fra snarer Shaytaan .

3 - Selv om en person være i stand til at garantere sig selv og han arbejder med det modsatte køn inden for rimelige grænser , kan han ikke garantere de følelser af den anden part.

Endelig er der intet godt i blanding , og det ikke bærer frugt , som de hævder . Tværtimod det korrumperer sund tænkning.

Hvad nu?

Vi kan spørge, hvad bliver det næste , efter denne diskussion om spørgsmålet om at blande ?

Det er på tide for os at erkende , at uanset hvor vi forsøger at forskønne spørgsmålet om blanding og tage sagen let, er dens konsekvenser bundet til at hamle op med os , og de ​​skader, den forårsager , vil have katastrofale følger for vores familier. Lyd fornuft nægter at acceptere, at blanding er en sund atmosfære for menneskelige relationer. Dette er lyden fornuft , som gjorde de fleste af de mennesker, der indgår i denne undersøgelse ( 76%) foretrækker at arbejde i et ikke- blandet miljø . Den samme procentdel ( 76%) sagde, at blandingen ikke er tilladt i henhold til Shari'ah . Hvad gør os sidde op og tage varsel er ikke denne ærefulde procentdel - som angiver renheden af ​​vores islamiske samfund og renheden af medlemmernes hjerter - men det lille antal, der sagde, at blanding er tilladt ; tæller de 12%. Denne gruppe , uden undtagelser , sagde, at blanding er tilladt, men inden for de grænser, som religion , custom ( ' urf ) , traditioner, gode manerer , samvittighed, beskedenhed , der dækker og andre værdige værdier, som efter deres mening , holde blanding i korrekt grænser.

Vi spørger dem : er en blanding , som vi ser i dag i vores universiteter, Torvene , arbejdspladser og familie og sociale sammenkomster , der finder sted inden for de grænser , der er nævnt ovenfor ? Eller er disse steder fyldt med overtrædelser i form af tøj , tale, interaktioner og adfærd? Vi ser formålsløse skærme af pynt ( tabarruj ) , ikke korrekt dækker ; vi ser fitnah ( fristelser ) og tvivlsomme relationer, med ingen gode manerer og ingen samvittighed og ingen dækker. Vi kan konkludere, at den slags blanding , der sker i dag er uacceptabel , selv for dem, der godkender blanding i en ren atmosfære .

Det handler om tid for os at erkende, at blanding giver en frugtbar grobund for sociale giftstoffer til at invadere og overtage vores samfund uden at nogen nogensinde at indse , at det er at blande som er årsagen. Blanding er det primære element i denne tavse fitnah , i skyggen af ​​som forræderier bryde ud , hjem er ødelagt og hjerter er brudt .
http://www.youtube.com/watch?v=mRKV0q790yI
Seneste indlæg
DE TOBENEDE ABER
af Tikka
04/07/2025 22:25
Misforståelsen
af somo
28/06/2025 08:08
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Nyheder fra DR
Dommer i USA godkender deportationer til..
05/07/2025 02:12
Hamas sender positivt svar på forslag o..
04/07/2025 22:09
Medie: UFC bekræfter Trumps planer om M..
04/07/2025 21:58
Her er beviset: Efter 16 år står Oasis..
04/07/2025 21:52
Tyrkiet: Anholder ti mistænkte efter st..
04/07/2025 21:21
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Anmeldere savnede nærvær fra Olivia Ro..
05/07/2025 01:35
Ti kriminelle familier koster København..
05/07/2025 00:36
Dommer i USA giver grønt lys til deport..
05/07/2025 00:03
Organisation foreslår lukning af 59 min..
04/07/2025 23:20
Trump sætter underskrift på sin store ..
04/07/2025 22:00