annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 33 gæster og 432 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Er dine øjne smukke eller grimme ?

I sidste ende , jeg nåede frem til følgende konklusioner:

1 - tiltrækning mellem kønnene kan forekomme i nogen omstændigheder , uanset hvor meget mænd og kvinder kan benægte. ender med at gå ud over disse grænser.

Selv hvis en person beskytter sig selv ( ved ægteskab ) , er han ikke sikker fra snarer Shaytaan .

3 - Selv om en person være i stand til at garantere sig selv og han arbejder med det modsatte køn inden for rimelige grænser , kan han ikke garantere de følelser af den anden part.

Endelig er der intet godt i blanding , og det ikke bærer frugt , som de hævder . Tværtimod det korrumperer sund tænkning.

Hvad nu?

Vi kan spørge, hvad bliver det næste , efter denne diskussion om spørgsmålet om at blande ?

Det er på tide for os at erkende , at uanset hvor vi forsøger at forskønne spørgsmålet om blanding og tage sagen let, er dens konsekvenser bundet til at hamle op med os , og de ​​skader, den forårsager , vil have katastrofale følger for vores familier. Lyd fornuft nægter at acceptere, at blanding er en sund atmosfære for menneskelige relationer. Dette er lyden fornuft , som gjorde de fleste af de mennesker, der indgår i denne undersøgelse ( 76%) foretrækker at arbejde i et ikke- blandet miljø . Den samme procentdel ( 76%) sagde, at blandingen ikke er tilladt i henhold til Shari'ah . Hvad gør os sidde op og tage varsel er ikke denne ærefulde procentdel - som angiver renheden af ​​vores islamiske samfund og renheden af medlemmernes hjerter - men det lille antal, der sagde, at blanding er tilladt ; tæller de 12%. Denne gruppe , uden undtagelser , sagde, at blanding er tilladt, men inden for de grænser, som religion , custom ( ' urf ) , traditioner, gode manerer , samvittighed, beskedenhed , der dækker og andre værdige værdier, som efter deres mening , holde blanding i korrekt grænser.

Vi spørger dem : er en blanding , som vi ser i dag i vores universiteter, Torvene , arbejdspladser og familie og sociale sammenkomster , der finder sted inden for de grænser , der er nævnt ovenfor ? Eller er disse steder fyldt med overtrædelser i form af tøj , tale, interaktioner og adfærd? Vi ser formålsløse skærme af pynt ( tabarruj ) , ikke korrekt dækker ; vi ser fitnah ( fristelser ) og tvivlsomme relationer, med ingen gode manerer og ingen samvittighed og ingen dækker. Vi kan konkludere, at den slags blanding , der sker i dag er uacceptabel , selv for dem, der godkender blanding i en ren atmosfære .

Det handler om tid for os at erkende, at blanding giver en frugtbar grobund for sociale giftstoffer til at invadere og overtage vores samfund uden at nogen nogensinde at indse , at det er at blande som er årsagen. Blanding er det primære element i denne tavse fitnah , i skyggen af ​​som forræderier bryde ud , hjem er ødelagt og hjerter er brudt .
http://www.youtube.com/watch?v=mRKV0q790yI
Seneste indlæg
Lys
af Hanskrist
28/07/2025 03:04
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
København får sin første havsvømmeba..
28/07/2025 08:55
Antallet af smittetilfælde med TBE-viru..
28/07/2025 07:46
Længere rejsetid mellem Aarhus og Frede..
28/07/2025 06:35
Kim Jong-uns søster til Sydkorea: Ønsk..
28/07/2025 06:11
Fire personer har mistet livet i jordskr..
28/07/2025 05:56
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kapitalfonde vil købe Bavarian for 19 m..
28/07/2025 06:38
Trumps nye handelsaftale møder kritik: ..
28/07/2025 05:45
Tusindvis af ledige studiepladser giver ..
28/07/2025 05:42
Frankrig: EU's aftale med USA er ubalanc..
28/07/2025 05:40
Lavtryk bringer byger med sig og giver k..
28/07/2025 04:37