annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 578 gæster og 185 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Hijab

Det er præcis de psykiske følger af suggestion vi ser præsenteret gennem en intensiv koranlæsning der helt har udvisket rester af både nysgerrighed og helt nødvendig selvkritik – som iden grad svarer til indlæringsmetoder Scientology, Moon-bevægelsen og mange andre former for religiøse sekter fungerer ved. Alene gentagelser af samme ritualer 5 gange dagligt har fællestræk med metoder for internaliseringen. Så det er helt forklarligt hvorfor den troende ikke selv ser dynen af selvbekræftelse overtroen opretholdes af, samt alle de former for disciplineret selvundertrykkelse realiteter fortrænges med.
Jeg husker et foredrag på KU tilbage i 80’erne, hvor en afrikansk kvinde forklarede hvad hun selv havde været igennem vedr. omskæring og div. ritualer der knytter sig dertil. Det var rædselsvækkende, men viste lidt om hvorfor forældre der jo er vokset ind i egen undertrykkelse udsætter deres børn for den slags. Og mennesker kan finde på alt, alt!, når det sammen med andre trykkes ned i sølet af inhumane autoriteter, og børn der ligefrem er vokset ind i et sådant selvbillede, ja... - alene forestillingen om de børn der fødes af forældre, der rent faktisk fungerer som slaver i fangelejre i Nordkorea, deres livssyn, deres menneske-lighed; under sådanne livsforhold blir mennesket ude af stand til at se lige frem i angst for hvad der kommer fra siden, det er reduceret til en dyreart der fungerer via instinktiv overlevelse, hvor de uhyggeligste adfærdsformer udvikles via underdanighed til autoriteter. Frihed blir her et abstrakt og ukendt begreb, som gør det så meget lettere for autoriteterne at styre ”dividet” gennem nøje udvalgt information ”dividerne” selv gentager i frygt for afstraffelse. Det er helt utroligt hvad kvinder må finde sig i fra mænd der ser sig selv som et guddommeligt overordnet væsen, man tror det er løgn. Det er det rene vand vi har set fra Somo, i forhold til hvad kvinder i praksis udsættes for rundt om i verden af disse...”herremænd”.
Og det kan lige præcis ikke modsiges ofte nok, at Somo har lige så lidt begreb om frihed som han har viden om hvad videnskab faktisk drejer sig om, står helt i forlængelse af en fejlagtig forståelse af hvad et demokrati egentlig er for noget. Det er kun godt med disse debatter. Ikke nødvendigvis fordi jeg tror Somo eller andre vil undersøge tingene mere indgående, men muligheden foreligger, og dét er vigtigt. Der er ingen tvang – vi er mennesker der kærer os om andre og hinandens frihed ;)

mvh
Simon
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
08/11/2025 07:34
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Nyheder fra DR
Kandidater fra begge politiske fløje er..
17/11/2025 01:11
Lufthavnen i Aalborg er åben igen efter..
16/11/2025 23:50
Norge skal til VM for første gang siden..
16/11/2025 23:27
Danmarks bedste gløgg er kåret
16/11/2025 21:49
Mindst 32 minearbejdere døde i DR Congo
16/11/2025 20:55
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Flere meldes dræbt i russisk missilangr..
17/11/2025 01:46
Trump: Republikanerne bør stemme for at..
17/11/2025 01:32
Ecuador siger nej til udenlandske milit..
17/11/2025 01:29
Vaccinealliance efter hpv-indsats: 1,4 m..
17/11/2025 00:30
USA beskylder Maduro for at stå i spids..
16/11/2025 23:42