annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Delfin i Aalborg Nørresundby
Hvem er online?
0 registrerede 2209 gæster og 320 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Hijab

Islamisk historie i Europa
Islamisk History Of Europe - BBC Documentary

http://www.youtube.com/watch?v=o8rGNBHdmdQ

Citat:
Kun få i Europa i dag indse, hvor meget de skylder muslimske Spanien for den store daggry oplysning kaldes renæssancen. Mange udestående filosoffer, matematikere, videnskabsmænd, astronomer og læger fra Andalusien er, men udslettet minder for Europa, forladt begravet i kirkegårde eller glemsel.

Da muslimerne regerede Europa - BBC Documentary

http://www.youtube.com/watch?v=PM8HnvuKbAo


De islamiske rødder europæiske civilisation og opførelse af »den europæiske identitet '

Citat:
Historikeren Bettany Hughes giver et billede af den islamiske civilisation i Spanien og den virkning, at denne civilisation haft på udviklingen af ​​det moderne Europa. Hughes viser også, hvordan den "europæiske identitet« blev kunstigt bygget af den islamiske oprindelse erhvervede civilisation

Historie mauriske imperium i Europa

Infrastruktur
Andalusien i det 10. århundrede, fortæller mp Scott, blev krydset i alle retninger af awesome akvædukter. Cordoba var en by springvand, vejene var miles lang lyse, brolagt, velholdt og regelmæssigt besøgt af sikkerhed patruljer.

Til sammenligning: i London var der ingen brolagte gader, indtil det 14. århundrede, om natten blev byen kastet ud i mørket. Det tog indtil regeringstid Charles II (i det 17. århundrede), at selv dårligt aktive gadebelysning blev installeret i London.

Demografi
På død Elizabeth England havde omkring 4 millioner indbyggere. Befolkningen i islamiske Spanien kan have været over 30 mio. Ikke mindre seks århundreder tidligere i London i 1700, var den mest folkerige by i det kristne Europa, kun halv størrelse af Cordoba i år 900, og Almeria og Sevilla havde hver en befolkning så stor som den britiske hovedstad 800 år senere. (...)

Hygiejne
I midten af ​​det 10. århundrede var der 900 offentlige bade bygget i hovedstaden i mauriske Spanien i det 18. århundrede var der ikke engang så meget i alle lande i det kristne Europa tilsammen. (...) De fatale virkninger af pest er overbevisende dokumentation for de forfærdende hygiejniske forhold, der herskede overalt. Vandet blev fjernet fra den forurenede flod eller fra kilder, der lugtede af snavs. (...)

Science
Intet illustrerer kontrasten i form af videnskaben bedre end den betydning, bøger. Scott Lad os vide, at biblioteket Mostandir, sultanen af ​​Ægypten, 800 tusind bøger opstaldet. Biblioteket af Tripoli indeholdt 200 tusind. Da Bagdad blev ødelagt af mongolerne i det 13. århundrede blev bøger kastet i Tigris omfattede hele floden, og farvet vand af den sorte blæk, mens en endnu større andel gik op i flammer. Kalifat Spanien havde 70 offentlige bogsamlinger, og alene det store bibliotek af Al-Hakam II indeholdt 600 tusinde bøger. Mange private samlinger var tilsvarende stor, nemlig Ibn al-Mathran den personlige læge til Saladin, indeholdt 10 tusind håndskrifter.

Fire århundreder senere, var der kun bøger i det kristne Europa, undtagen de blev holdt i klostre. Det Kongelige Bibliotek i Frankrig indeholdt 900 bøger, hvoraf to tredjedele var teologisk indhold. (...)

Uddannelse
I muslimske lande var det vanskeligt at selv komme der ikke kunne læse og skrive. Mod en landmand På samme tid givet mange ledende folk i Europa ikke sige det om sig selv.
http://www.youtube.com/watch?v=cVtpnzx52Tk
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Unge skal fremover have en voksen med ti..
20/01/2026 08:26
Trump deler besked fra Macron: 'Jeg fors..
20/01/2026 08:19
Politiet laver øvelse i kirke
20/01/2026 07:59
Minister vil have flere erhvervsskoleele..
20/01/2026 07:37
E-boks har lanceret AI-værktøj: Skal h..
20/01/2026 07:28
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Forskere finder første tegn på heste s..
20/01/2026 06:31
Ledigheden nåede op på tre procent i d..
20/01/2026 06:24
Unge skal fremover ledsages af en voksen..
20/01/2026 06:00
24 udeblevne fra fogedretten anholdt i s..
20/01/2026 05:42
Rapport: Alt for mange udskrives uden op..
20/01/2026 05:08