annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Limfjorden Nørresundby siden
Hvem er online?
0 registrerede 103 gæster og 158 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Hijab

Det er ikke hver dag, at religion fremstår som en forside historie i dagens aviser, især på en regelmæssig basis. Men i løbet af de seneste 20 år én religion har gjort forsiden måske mere end nogen anden. . . religionen Islam. Islam hævder op til en milliard tilhængere på verdensplan. Det er ikke kun den hurtigst voksende religion i verden, men dens indflydelse rører stort set alle områder af livet - ikke kun det åndelige, men den politiske og økonomiske så godt. Hvad mere er, er dens indflydelse mærkes tættere og tættere på hjemmet. Der er nu op til 5 millioner muslimer i USA, og over 1.100 moskeer eller islamiske centre.


De grundlæggende Practices Islams
Nu ønsker vi at sætte fokus på de vigtigste af disse arbejder. Disse er opsummeret i det, der normalt kaldes "de fem søjler i islam."
Den første søjle er recitation af trosbekendelse: "Der er ingen Gud, men Allah, og Muhammed er hans profet." Det er almindeligt fastslået, at for at recitere denne trosbekendelse i overværelse af to vidner, er at udgøre selv en muslim - et i underkastelse til Gud. Selvfølgelig blot ordet islam betyder "underkastelse".


Den anden søjle er den almindelige praksis med bønner. Sunni muslimer er forpligtet til at recitere bestemte bønner ledsaget af foreskrevne bevægelser fem gange dagligt. (Shiiter gør det kun tre gange om dagen.) Alle mandlige muslimer er også pålagt at mødes til fællesskabet bøn (og prædiken) hver fredag ​​ved middagstid.
Den tredje søjle er almisse. Født sjældne selv, var Muhammed dybt bekymret for de trængende. Koranen kræver, at 2,5% af ens indkomst gives til den fattige eller til spredning af islam.


Den fjerde søjle i Islam er den hurtige løbet af Ramadan (den niende månens måned i den muslimske kalender, hvor Muhammed siges at have modtaget den første af sine åbenbaringer fra Gud, og hvor han og hans tilhængere gjorde deres historiske trek fra Mekka til Medina). I løbet af denne måned, er muslimer i et godt helbred kræves for at give afkald på al mad og væske i dagtimerne. Denne hurtige fremmer muslims selvdisciplin, afhængighed af Allah, og medfølelse for de trængende.

Den femte søjle er Hajj eller pilgrimsfærd til Mekka. Hvis det er muligt, er enhver muslim til at foretage en pilgrimsrejse til Mekka én gang i løbet af sin levetid. Det kan gøres ordentligt kun på et par dage i den sidste måned i den muslimske år. Hajj fremmer idéer verdensomspændende sammenhold og lighed blandt muslimer. Men det indeholder også mange elementer af foreskrevne aktivitet, der er af hedensk oprindelse.

En sjette søjle, nemlig jihad, er ofte tilsat. (Udtrykket betyder "anstrengelse" eller "kamp" i vegne af Gud). Jihad er den måde, hvorpå de, der er uden for husstanden af ​​islam bringes ind i sin fold. Jihad kan være ved overtalelse, eller det kan være med magt eller "hellig krig". Det faktum, at enhver muslim, der dør i en hellig krig er sikret sin plads i paradis giver stærkt incitament for deltagelse

Muslimer over hele verden ser på disse søjler for at få vejledning i at forme deres religiøse praksis. Men ud over disse søjler, er der talrige love og traditioner, der er indeholdt i Hadith - litteratur, der blev udarbejdet efter afslutningen af ​​Koranen, der angiveligt indeholder eksempel og opgørelser af Muhammed om mange emner. Fordi lovene i Hadith og Koran dækker stort set alle områder af livet, har Islam godt blevet omtalt som en altomfattende livsform, samt en religion.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=_4bRfd-wcUs

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=UUFlEazexds
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Vvv1dxNlv84

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=aebi2atfqoE
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
30/05/2025 14:34
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Nyheder fra DR
M*A*S*H-stjerne er død
30/05/2025 21:55
Dagligvaregigant sætter alarm på Marab..
30/05/2025 21:39
Justitsministeren efter DR-afsløring: F..
30/05/2025 17:59
Højesteret giver Trump lov til at fjern..
30/05/2025 17:27
Seks personer dømt i sag om groft hjemm..
30/05/2025 17:02
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Grønlandsk mand idømt forvaring for ov..
30/05/2025 23:46
Trump varsler fordobling af importtold p..
30/05/2025 23:10
Mand blev stukket med kniv og holdt ind ..
30/05/2025 23:04
Biden joker med at være inkompetent eft..
30/05/2025 22:31
Major Hot Lips fra M*A*S*H er død
30/05/2025 20:01