Ja og at vi frit kan tænke og skrive om hvordan vi mener fx kristendommen skal forstås. Frit kan kritisere hinandens synspunkter.
Sådan søsatte Paulus netop kristendommen som en seende og tænkende TRO hvor vi frimodigt skulle kunne tale kritisk tænkende med hinanden om "tingene".
Du opfatter kritik som tegn på at der ikke er Trosfrihed modsat gør jeg det - hvor det netop er igennem vores kritisk tænkning - at vi kan komme til orde allesammen - der indebærer Trosfrihed.
Ingen skal være bange for at sige deres mening og forståelse af tingene - alle har ret hertil - og en del af dette er så også at ens fremførte synspunkter vil blive udsat for andre kloge menneskers reaktioner og kritiske sans og vurderinger af hvad vi fremfører.
Trosfrihed er en smeltedigel af synspunkter der brydes - drøftes og debatteres livligt.
Trosfrihed er ikke at alt er lige godt - sandt og gyldigt. Trosfrihed er at vi hele tiden efterstræber sandheden om tingene.
At nogle så forstår bedre sandheden i de religiøse spørgsmål kommer jo med tiden frem igennem den offentlige debat af mennesker med god forstand på tingene.
Der findes også forskellige skoler og opfattelser tingene hvor som årene går nogle af disse skoler og opfattelser ikke længere kan blive stående og derfor er skoler og opfattelser der må opgives.
Det er Paulus denne Åndens og Kærlighedens Apostel der også er Frihedens Apostel og Tænkningens Skytshelgen der har gjort kristendommen så seende tænkende igennem at han har bandlyst dogmatisk blind tro.
At han samtidigt er den største religiøse mystiker verden nogensinde har stået overfor er et stort paradoks religionshistorisk aldrig set før hævder Albert Schweitzer.
-0-0-0-
En ting er at rende rundt og "være salige i egen tro” -- det er straks noget andet når man offentligt begynder at missionere for den sin tro der gør en salig - pludselig er situationen nu en anden og Sandhedens Ånd begynder at røre på sig fra alle sider - hvad den enkelte fremhæver som sin private tro til saglighed skal nu vurderes af andre mennesker - ofte med meget bedre forstand på tingene end vi har.
Der er jo ingen inspiration i usandheder tværtimod. Sandhedens Ånd oplyser og inspirerer os.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!