#38926 - 09/03/202312:42
Re: Kan man blive ven med Gud?
[Re: ]
Anonym
Uregistreret
Lidt
Det forstår jeg ikke, man kan vel ikke mene at oplevelsen - at blive ven med gud - er ens for alle mennesker, og - man bliver jo ikke venner blot fordi man kender ,,den andens,, navn at kende … og i dette tilfældet læser i biblen. Jo allerhøjest noget man kan tro - og hvad er tro andet, end en overbevisning der ikke kan bevises.
… men tænker også, hvordan gud, der forstås som ånd rækker ud efter én, som der siges i filmen. Hvordan opleves det, er det ikke blot eget indre der igangsætter det?
Måske du vil fortælle om dit eget møde og venskab med gud?
Hvordan, hvornår skete det - og nu da I formodentligt er venner. Hvordan opleves det så? .
#38932 - 10/03/202308:21
Re: Kan man blive ven med Gud?
[Re: Anonym]
Jørgen Primdahl
Uregistreret
Det er jo klart at man ikke kan blive ven med en person man ikke kender, det må jo være den første forudsætning for et venskab. Og den måde vi mennesker kan lære om Gud på er ved at læse hans Brugsanvisning, nemlig Biblen. Først og fremmest så må vi have tro på at Biblen er inspireret af God og nedskrevet af mennesker, og det gør man ved at undersøge om tingene forholder sig som der står i Biblen, om dens profetier der er forudsagt mange gange flerer hundred år før de er sket.
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2988
Sted: Odense, Danmark
KØNNENES LIGESTILLING OG DET GUDDOMMELIGE
Tiltrods for enhed med alt har jeg også oplevet åbenbaring, hvor jeg følte mig personligt elsket endda tilmed på den samtidigt uselvisk større måde end det mindre mig selv. En psykisk syg jævnaldrende kvinde opfatter Gud som hendes elskede med sig som brud men ikke far ligesom flere kvindelige helgener om ligesom i Biblens GT og NT lignelser vedrørende ´ægteskab´ men hendes seksualitet er ligesom jeg uerfaren, hvor jeg med mandekroppen har menneskeligt ´behov´ for damens omsorgsfulde kærlighed ligesom en brudgom. Igen ligesom et parforhold kaldte Frans af Assisi det guddommelige for ´sin ærbare elskede, ”Fru Fattigdom´. Eller angående Moder Maria? Treenigheden forstår jeg dog ligesom en engang muslimsk dreng, som ville hjælpe mit virke, fordi jeg opfatter menneskeheden som min åndelige familie ligesom søskende. Men ligesom den katolske fader handler mit kald om oplysning til umodne ´guddommens børn´. Jeg kan ikke have et personligt vendskab med alle især ikke-troende og for meget anderledes spirituelle, hvilket lyder for begrænset alligevel om kærlighed. Fredelig venligtsindethed sker bedre end krigerisk aggressioner om et samarbejdes vilje. Min pagt minder om et helligt ægteskab, fordi det brydes ikke og jeg tilhører intet i denne midlertidige verden inklusiv univers af fysisk materielle ting. Derfor istedet jeg har Helligåndens kraft vedrørende evig eksistens mening.
Jeg har undersøgt lidt på JV hjemmesiden og YouTube og erfaret, man pt. kun kan blive guds ven, ved at blive et Jehovas vidne, som betyder man skal studere biblen, komme til møder og stævner og kun ha venner der er venner med gud … altså loyale Jehovas vidner, og så skal man forkynde for ikke troende og leve sit liv som det styrende råd underviser i igennem deres blade mm, som jo gerne skulle resultere i man bliver døbt … og så er der den tanke, at man skal være stærk, holde ud og huske at dette liv ikke er det virkelige liv. Dét kommer først efter de ugudelige er udryddet, hvor man har mulighed for et jordisk efterliv hvor man hele tiden skal være loyal hvis ikke man vil dø. Altså en verden hvor man ikke skal dø, men kan dø. Hvorimod man aldrig dør, hvis man som Jehovas vidne får et himmelsk liv, som alle vidnerne fik tildelt før der kom nyt lys vedrørende dette i 1935, men som nu kun gives til 144000 Jehovas vidner der skal hjælpe Jesus med regere og at rense jorden.
Nå, men nyt lys er bare noget man må acceptere hvis man vil være ven med gud, da dette ofte sker. Eksempelvis har Jehovas vidner også holdt jul og fødselsdage tidligere, men er som de fleste ved idag forbudt forbudt.
PS. Kunne være lidt sjovt at vide om de ugudelige før 1935 også kom i himmelen når de døde.
#38987 - 18/03/202309:22
Re: Kan man blive ven med Gud?
[Re: Tikka]
Jørgen Primdahl
Uregistreret
Ja Youtube er nok ikke lige det mest troværdige medie, men det er rigtig at det er dem der lever efter Guds normer der er Guds venner, det var det også i gammel tid med Isralitterne, det viser jo tydeligt at når de fulgte Guds lov så gik det dem godt og når de ikke gjorde det så gik det dem dårligt indtil han fuldstændigt forkastede dem for deres gerninger. Ja det er rigtig at der er 144000 salvede der kommer i himlen og skal arbejde sammen med Jesus, og at der er en stor skare der skal leve på jorden. Men de har stadig en fri vilje om de vil leve efter de normer som Gud har lagt eller de ikke vil.
Men de har stadig en fri vilje om de vil leve efter de normer som Gud har lagt eller de ikke vil.
Jeg tror ikke der er bibelsk belæg for, at de som opnår et himmelsk evigt liv har en fri vilje.
Nå, men hvad er et venskab med gud værd, hvis man altid - af hjertet - skal gøre det som det styrende råd ,,fastholder,, sine medlemmer i, indtil de giver et nyt lys som skulle komme fra gud.
Ak ja, hvem lyver gud eller det styrende råd … og kan gud mene noget?
Ang. hjertet hørte jeg fornylig følgende, at når israelitterne mente, at fornuften boede i hjertet, så var Absalons handling manipulation/hjernevask, når han stjal deres hjerte.
Citat:
Sådan bar Absalom sig ad over for alle de israelitter, der kom til kongen for at få en retssag afgjort, og på den måde stjal han deres hjerte.
… og det - manipulation/hjernevask - er der meget af inden for Jehovas vidner i forhold til hvordan man fremholder læren gennem tekst og sang, også til børnene.
#39009 - 19/03/202307:09
Re: Kan man blive ven med Gud?
[Re: Tikka]
Jørgen Primdahl
Uregistreret
Nu er det jo ikke kun det styrende råd der styre det enkelte menneskes tankegang, vi har jo alle sammen en Bibel vi kan slå op i og se om det forholder sig som der bliver sagt,og det er Biblen de går efter, men folk har så meget at kretiserer dem for uden at de overhovedet ved hvad der foregår, man tror at det styrende råd kun er en flok gamle mænd med lang skæg der styrer med hård hånd, der er ikke noget der er mere forkert, folk tror at de ved så meget om Jehovas vidner og i særdeleshed om det styrende råd men i virkeligheden så er de total uvidende, for de sætter sig ikke rigtig ind i tingene, men mange har det rigtig godt når de kan sige noget dårligt om andre. Så føler de at de selv er lidt mere hellige.
Nu er det jo ikke kun det styrende råd der styre det enkelte menneskes tankegang, vi har jo alle sammen en Bibel vi kan slå op i og se om det forholder sig som der bliver sagt,og det er Biblen de går efter, men folk har så meget at kretiserer dem for uden at de overhovedet ved hvad der foregår, man tror at det styrende råd kun er en flok gamle mænd med lang skæg der styrer med hård hånd, der er ikke noget der er mere forkert, folk tror at de ved så meget om Jehovas vidner og i særdeleshed om det styrende råd men i virkeligheden så er de total uvidende, for de sætter sig ikke rigtig ind i tingene, men mange har det rigtig godt når de kan sige noget dårligt om andre. Så føler de at de selv er lidt mere hellige.
Hvad folk ved eller ikke ved om ledelsen, der bestemmer vidnernes troslære er ikke væsentligt i denne sammenhæng andet end, at det er dem der bestemmer, hvad det vil sige at være/blive ven med gud,
… og når du mener de selv kan tjekke efter i bibelen i forhold til den lære der fremholdes, og - om vejledning er bibelsk korrekt, så er den tanke urealistisk i forhold til barnet, og svært for enhver som er døbt, da ,,bordet,, fanger ved en dåbshandling, som betyder de skal rette sig efter læren, som den er til enhver tid, hvis ikke de ønsker at blive udstødt, og være fjende af gud, som alle andre end Jehovas vidner jo er.
Så, for at blive ven med gud igen må de rette ind, for atter at blive et Jehovas vidne, efter anger og en ændret adfærd der svarer til troslæren.
Sjovt når man undersøger noget kommer der altid sidegevinster, og her er jeg stødt på en Kasper Dalgaard der ved mega meget om dét, der omtales som det nye testamente.
Han mener, at alle de skrifter der var i de første kristnes tid kendetegnede den enkelte menigheds troslære for den kristnes liv, og at det ikke var vigtigt med et fælles skrift - ét evangelium - da jordens undergang var lige om lidt. Dette forklarer jo også, at bibelen som et hele ikke er én sammenhængende fortælling, og slet ikke guds ord, men blot det man bekender sig til som kristen trods modsigelser … spændende fyr.
Når jeg mener, der er tale om manipulation/hjernevask af medlemmerne og børn, vil jeg her linke til specielle videoer som er lavet til børn, som man også forventer går i forkyndelsen med deres forældre fra dør til dør, hvorved de så kan blive venner med gud.
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2988
Sted: Odense, Danmark
Du lyder her i tråden ganske godt skeptisk? JHV har en side, hvor dets herskere bare siger deres fortolkninger og/eller vranglære, hvilket ikke er fra ´Herren´. Når jeg sidder på en bænk ´alene´ kommer de og krysterligt to Mormoner til mig, fordi jeg ligner ensom, hvor et påstået kærligt fællesskab lokker de socialt udsatte især de åndssvageste.
Du: "...hvis ikke de ønsker at blive udstødt..."
Idag sidder jeg ved bordet med de tre sindslidende personer. Den ene er en ikke-troende kvinde, anden ligesom New Age en gammel mand med skavanker inklusiv for dårlig hukommelse ligesom demens til kun passiv væren i nuet og en tredje hyklerisk ´kristen´. Efter en der samtale med mig vedrørende flere emner siger han om dette: "Nå, men så blev det til et noget meget højere niveau." Jeg anbefaler ligesom opstandelsen ´ophøjelse´ istedet for fald. Lighed i et er dog en anden snak. Derefter diskret går de allesammen videre på cafe uden mig ligesom social stigmatisering og som for meget åndelig søvn med mangel det spirituelle livs gave Helligånden, altså åndeligt arbejde. Snart møder jeg aktivt pr. ansvarligt kald folket som, jeg er! Jeg deler det gode igennem mit komme, som jeg har ved Helligåndens kraft med dem, som kommer til mig. Jeg vælger ikke folket selv, men vi kan fravælge hinanden.
Ledelsen-den regerende: Idag sker skillelinjen mellem diktatur og demokrati, men min rolle er derfor i verden ´derude´ ikke konge-ypperstepræst-profet, men dette handler dog alligevel om en åndelig værdighed ´i´ mig angående Det guddommelige, hvor jeg er en del af Riget. Jeg synes, at dyder lyder bedre end de syv dødssynder, hvilket ikke er let idag. Selvom mange stadig ikke tror på mig, så mirakuløst, så minder jeg jer om guddommen, som ikke glemte mig og omvendt. Menneskerettighederne kæmper flertallet af befolkningen i Danmark ikke for mere, men Talsmanden er altså ikke så mageligt angst for Ordet igen, hvor nogen faktisk frygter imod evigheden på denne dag. Falske relationer gider jeg ikke!
#39035 - 20/03/202309:50
Re: Kan man blive ven med Gud?
[Re: Tikka]
Jørgen Primdahl
Uregistreret
Ja men du tager helt fejl at det med at bestemme, det er der nemlig ingen der gør, der er ingen mennesker der kan bestemme over andre. Man kan fortælle andre hvad Biblen siger om visse ting, men hvad de eventuelt skal gøre det må være op til hver enkelt selv at afgøre hvad han eller hun vil gøre. Hvad Kasper Dalgaard mener om en sag det må blive hans sag, og det må også være din sag hvad du mener. At du mener at Jehovas vidner er udsat for manipulation/hjernevask det bliver også dit problem, det er sådan du ser på det, det gør vi ikke. Vores film med Lucas og Sofia er bestemt heller ikke manipulation/hjernevask, det er en måde at lære børn en god måde at leve på, om de så vælger at gøre det det bliver op til dem selv når den tid kommer.
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2988
Sted: Odense, Danmark
Dit link til dig selv ligesom en dagbog uden os oplyser om intet ved ord, hvilket endda ikke virker! Kan du sige et eller andet om det? Dog ´desværre´ ikke med et tungekys eller tungetale.
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 2988
Sted: Odense, Danmark
ORDLEG
Du: "Lad os trylle med ordene."
Idag da jeg kommer ind ad døren til de andre ved værestedets cafe fortæller den yngre gæst kvinde med et vistnok undrende smil: "Jeg spurgte netop ligefør, at mon vi ser Gerth her i weekenden?" En gammel mand ved bordet spørger: "Det kaldes for synkron...?" Jeg svarer belærende ligesom oplysning: "Synkronicitet." Senere samme sted da jeg igen kommer, så siger personalet til mig: "Nå, men jeg tænkte altså på dig også kommer du." Jeg funderer over, at dette tegn bør ske en tredje gang men mest sandsynligt på forummet Trosfrihed, når jeg er kommet hjem. Somo profilen siger relevant: "...Denne lignelse taler om profetien Kristi tilbagevenden, og på den dag vil han..." De snakker om Kristi genkomst. Jeg kan li den scene i filmen Exodus, hvor profeten Moses siger advarende: "Det´ kommer." Årrhh, jeg kommer også.