annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Strandbumse livet
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 1032 gæster og 182 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Nemesis

Professor i sammenlignende religionsvidenskab Mircea Eliade beskriver i sit 4-binds værk: De religiøse ideers historie (1976) indledningsvis, hvad man ved/ikke ved om menneskehedens tidligste religiøse liv:
Citat:
I henved 10 millioner år levede urmennesket hovedsageligt af jagt og fiskeri, og hvad de kunne samle. Men de første arkæologiske tegn på de palæolitiske jægers religiøse univers går kun tilbage til hulemalerierne i Frankrig og Nordspanien fra ca. 30.000 f.Kr. Og hvad mere er, hvis man undersøger nutidige jæger- og samlerfolks religiøse forestillinger og skikke, bliver man klar over, at det er så at sige umuligt at vise forekomst eller fravær af lignede tanker og skikke hos urmenneskene. De primitive folk betragter dyrene som ligestillede med mennesket, men udrustede med overnaturlige kræfter. De tror, at mennesket kan omskabe sig til dyr og omvendt, at de dødes sjæle kan tage bolig i et dyr, og endelig at der eksisterer mystiske forbindelser mellem en person og et bestemt dyr (de er hvad man plejede at kalde ”nagualisme”). Man skelner, når det drejer sig om de overnaturlige væsener, der findes hos jægerfolkene mellem følge- eller værneånder, som er ”theriomorfe”, dvs. har skikkelse af rovdyr, guddomme af typen ”Den store Ånd”, ”Dyrenes Herre”, som på én gang beskytter vildtet og jægeren, og endelig ånderne i vildmarken og de forskellige dyrearters ånder.

Desuden er der en del religiøse skikke, der er typiske for jægerkulturer: drabet på dyret udgør et ritual, hvad der medfører den tro, at ”Dyrenes Herre” holder øje med, at jægeren kun dræber, hvad han behøver som føde, og at føden ikke går til spilde. Knoglerne, og især kraniet har betydelig rituel værdi (muligvis fordi man tror, at det indeholder dyrets ”sjæl” eller ”liv”, og at det er skelettet, ”Dyrenes Herre” bruger, når han lader et nyt dyr vokse frem.

Man kan aldrig tilstrækkeligt fremhæve, hvor rig og sammensat jægerfolkenes religiøse ideologi er, og hvor næsten ganske umuligt det er at bevise eller afkræfte, at noget lignende fandtes hos urmenneskene.

Når man sammenholder alt dette med den måde, hvorpå vi: industrialiseringens mennesker ignorerer alt andet end os selv, så er det da virkelig dybt deprimerende at se hvor dybt, vi - etisk - er sunket i vores forblændede ”homocentriske” storhedsvanvid og mangel på harmoni og omsorg.

De gamle grækere frygtede Nemesis' straf af Hybris.

Kristendommens folk har i et par tusinde år alene set på forholdet til deres Gud samt mennesker imellem.

Og vi nutidens mennesker er end ikke i stand til at reagere på vores ret nye indsigt i, at vi med vores plyndring og svineri er i færd med at udrydde også os selv.

Så har vi vel egentlig heller ikke fortjent bedre trist

Arne heart
Seneste indlæg
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
23/11/2025 15:30
Misforståelsen
af somo
22/11/2025 07:26
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Året ud er det gratis at køre med S-to..
24/11/2025 11:14
Dommerkendelser i Superligaen skaber hef..
24/11/2025 10:53
Bilist bakkede næsten to kilometer genn..
24/11/2025 10:39
Halvanden million pensionister får besk..
24/11/2025 09:45
Rekordmange krydstogtskibe vil besøge A..
24/11/2025 08:59
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Koalition af lande der støtter Ukraine ..
24/11/2025 10:25
Flere partier vil lade Rosenkrantz-Theil..
24/11/2025 10:19
Kryptonedtur skærer en milliard dollar ..
24/11/2025 09:50
Politi erkender svigt af voldsramte syri..
24/11/2025 09:45
K vil smide partifælle ud efter tumulta..
24/11/2025 09:42