annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Light Blue Mind Rødhus marts
Hvem er online?
0 registrerede 195 gæster og 278 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Jesu ord

Til Thomas og protestanten

Hold da kæft hvor er I ynkelige,,, Thomas og så hans eget arrangerede protestant proselyt, hvor det skal se ud som om en klassisk bibelfundamentalist og en ung mand der tror han er Jesus og tror urevangeliet er sandt/ægte, har fundet sammen og nu støtter hinanden, bakker hinanden op.

Og det har aldeles ikke at gøre med en "oplevelse" når vi taler om Helligånden. Kriteriet er stadig, som det var i urmenighederne, Kristus. Helligånden svæver ikke frit og luftig som nogen "subjektiv oplevelse". Åbenbaringsbegivenheden Kristus og Helligånden er uløseligt knyttet sammen, som Jesu tiltale Gud som en søn også er det. Amatør nisser I er!

Men noget helt andet, er om protestanten også mener at urevangeliet er sandt og ægte og om protestanten også støtter Klaus Berger og hans bøger og deres indhold. Må vi høre om Thomas er din bror i Troen.

Der er selvfølgelig en god grund til at protestanten er anonym; derved kan der manipuleres med os alle som Thomas den unge mand der endnu ikke er tør bag ørerne og som tror at alt det der siges om Jesus op til korsfæstelsen, verdens forbandelse af ham, det er møntet på ham selv, større elefant narhoved pifter skal man lede lang tid efter.

Thomas er identitetsløs og hungrer efter at få en identitet her på debatterne, derfor har han nedlagt sig selv og sine profiler og genoprettet igen efter hver eneste fadæse han har begået. Dette er set før med en lille stemme som også manglede identitet. Mere ulykkelig (læs identitetsløs og rodløs og ubefæstet) menneske end Thomas skal man lede længe efter. Thomas du er ung og umoden omkring kristendom og derfor kvajer du dig konstant, og nedlægger du dine profiler og opstår igen for at prøve endnu engang om du kan få en fod indenfor et område du slet ikke mestrer eller har forstand på.

Du Thomas allierer dine venner og får det til at se ud som om der er nogen der støtter dig, men ha ha lol, disse anonyme debattører kan vi ikke ta for gode varer, da vi ingen kontinuitet og koheræns og integritet i synspunkter ville kunne finde hos en anonym. Men vi får se om protestanten også mener urevangeliet er ægte og om protestanten også vil bekæmpe kirken med konspirationsagtig paranoia som Thomas og KB slænget her i Danmark gør det.

Meget interessant at protestanten ikke nævner de ældste skrifter i NT.
Seneste indlæg
Troens frihed
af Arne Thomsen
12/06/2025 19:23
Misforståelsen
af somo
12/06/2025 09:09
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Kommune klar med indsats mod sommerskral..
13/06/2025 15:42
Ingen tog mellem Næstved og Nykøbing F..
13/06/2025 15:20
Regeringen forlænger ukrainske flygtnin..
13/06/2025 15:05
31-årig svensker fængslet i Danmark fo..
13/06/2025 14:59
Michael Mørkøv udtager landsholdet til..
13/06/2025 14:00
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kirkelig leder: I folkekirken vil man ge..
13/06/2025 14:00
Voksklumper på vestjyske strande kan st..
13/06/2025 13:48
SF vil sende småbørnsforældre tidlige..
13/06/2025 13:22
Domstol tvinger TV 2 til at udlevere rå..
13/06/2025 13:21
Mistænkt for at hyre svenskere til drab..
13/06/2025 13:13