annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Paul Tillich
Hvem er online?
0 registrerede 30 gæster og 437 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Troens frihed

Æv Arne - du læser ikke hvad jeg skriver og du glemmer din konstante hetz mod Guds Kærlighed Kristus ind i verden ved mennesket Jesus - som du konstant kritiserer i en ringeagt og latterliggørelse.

Du ved ikke hvad kristendommens kærlighed dækker over.

Du har din egen helt personlige ide herom som dog er meget langt fra Guds Kærlighed Kristus der er en Åbenbaring Gud og vores virkelighed med Gud og hvem vi mennesker er i og med Gud gennem Guds Kærlighed Kristus - hvor vi har overskredet TRANSCENDERET din agnosticisme.

Du afviser fx BØN som er helt centralt i kristendommens kærlighed - Guds Kærlighed Kristus ind i verden ved mennesket Jesus.

Og så er det ikke Gud der gøres menneskelignende men Åbenbaringen hvem vi er i og med Gud og karakteren af den virkelighed med Gud vi indgår i. Gud gøres ikke menneskelignende men vi menneskers guddommelige selv og oprindelse og identitet er på tale.


Kristendommens kærlighed handler om alt det du tager kraftigt afstand fra.


Citat:
Arne:

Jeg respekterer den kristendom, Hanskrist bekender sig til, men min kristendom er baseret på den kærlighed til alt værende - også mig - som jeg første gang oplevede under mødet med en Kristus Ikon, og som nu er en fast bestandel af min tilværelse.


Hvis du nøjedes med at sige som du gør ovenfor var din forståelse kristendommens kærlighed kun ufuldstændig - men ikke direkte forkert - men du siger (påstår og skriver) jo meget meget mere som direkte er en afvisning den fulde forståelse Guds Kærlighed Kristus.

"men min kristendom er baseret på den kærlighed til alt værende - også mig"



"Også mig" - altså dig selv. Men det er den kærlighed du ikke har forstået - og iøvrigt gør grin med, nemlig hvem du er i Kristus - i Guds Kærlighed Kristus. At der er en dynamisk skabende kærligheds relation (HELLIGÅNDS INSPIRATION og ENTUSIASME) og kommunikation samtale (BØN) mellem dig og Gud i Kristus gennem Helligånden der Åbenbarer hvem Gud er og hvem du er i Gud - ja som gør Gud nærværende i dit liv - så Gud ikke længere er en fjern og ukendt og uforståelig og uerkendelig Gud. Alt dette afviser du som er så helt central i Guds Kærlighed Kristus.



Mange Kærlige Hilsner HansKrist


Synes du skulle høre radio kl 11 nu her om en times tid - Bibelen Leth Fortalt er om Thomas Evangeliet
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
29/07/2025 15:33
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Epstein-partner får ikke immunitet for ..
30/07/2025 02:32
Voldsomt jordskælv ud for Ruslands øst..
30/07/2025 02:31
Politi til stede efter skyderi i Glostru..
29/07/2025 23:09
Under koncert i Oslo fik Ed Sheeran jord..
29/07/2025 22:55
Italiensk anklagemyndighed undersøger o..
29/07/2025 22:09
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Epstein-partner får ikke immunitet for ..
30/07/2025 00:25
Ukraine melder om russisk missilangreb p..
29/07/2025 23:16
Amerikanernes opbakning til Trump ser ud..
29/07/2025 21:56
Ung mand er i kritisk tilstand efter sky..
29/07/2025 20:42
Forhandlere fra USA og Kina vil forsøge..
29/07/2025 19:54