annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 40 gæster og 289 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Troens frihed

Æv Arne - du læser ikke hvad jeg skriver og du glemmer din konstante hetz mod Guds Kærlighed Kristus ind i verden ved mennesket Jesus - som du konstant kritiserer i en ringeagt og latterliggørelse.

Du ved ikke hvad kristendommens kærlighed dækker over.

Du har din egen helt personlige ide herom som dog er meget langt fra Guds Kærlighed Kristus der er en Åbenbaring Gud og vores virkelighed med Gud og hvem vi mennesker er i og med Gud gennem Guds Kærlighed Kristus - hvor vi har overskredet TRANSCENDERET din agnosticisme.

Du afviser fx BØN som er helt centralt i kristendommens kærlighed - Guds Kærlighed Kristus ind i verden ved mennesket Jesus.

Og så er det ikke Gud der gøres menneskelignende men Åbenbaringen hvem vi er i og med Gud og karakteren af den virkelighed med Gud vi indgår i. Gud gøres ikke menneskelignende men vi menneskers guddommelige selv og oprindelse og identitet er på tale.


Kristendommens kærlighed handler om alt det du tager kraftigt afstand fra.


Citat:
Arne:

Jeg respekterer den kristendom, Hanskrist bekender sig til, men min kristendom er baseret på den kærlighed til alt værende - også mig - som jeg første gang oplevede under mødet med en Kristus Ikon, og som nu er en fast bestandel af min tilværelse.


Hvis du nøjedes med at sige som du gør ovenfor var din forståelse kristendommens kærlighed kun ufuldstændig - men ikke direkte forkert - men du siger (påstår og skriver) jo meget meget mere som direkte er en afvisning den fulde forståelse Guds Kærlighed Kristus.

"men min kristendom er baseret på den kærlighed til alt værende - også mig"



"Også mig" - altså dig selv. Men det er den kærlighed du ikke har forstået - og iøvrigt gør grin med, nemlig hvem du er i Kristus - i Guds Kærlighed Kristus. At der er en dynamisk skabende kærligheds relation (HELLIGÅNDS INSPIRATION og ENTUSIASME) og kommunikation samtale (BØN) mellem dig og Gud i Kristus gennem Helligånden der Åbenbarer hvem Gud er og hvem du er i Gud - ja som gør Gud nærværende i dit liv - så Gud ikke længere er en fjern og ukendt og uforståelig og uerkendelig Gud. Alt dette afviser du som er så helt central i Guds Kærlighed Kristus.



Mange Kærlige Hilsner HansKrist


Synes du skulle høre radio kl 11 nu her om en times tid - Bibelen Leth Fortalt er om Thomas Evangeliet
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
16/09/2025 13:14
Misforståelsen
af somo
12/09/2025 08:31
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Nyheder fra DR
126 cyklister taget i at cykle på forto..
16/09/2025 14:02
Samsøs hurtigfærge taget ud af drift i..
16/09/2025 14:00
60-årig dømt for Facebook-kommentar om..
16/09/2025 13:57
Moderaterne i Randers ekskluderer byråd..
16/09/2025 13:56
Spanien trækker sig fra Eurovision, hvi..
16/09/2025 13:10
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Opposition klandrer regeringen for svagt..
16/09/2025 12:29
Robert Redford er død
16/09/2025 12:21
Ruslands klyngebomber koster mange civil..
16/09/2025 12:00
Spansk tv bekræfter Eurovision-boykot h..
16/09/2025 11:55
Minister åbner for at ændre metode til..
16/09/2025 11:54