annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Løve i egen hule nu.
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 661 gæster og 257 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Troens frihed

Dit indlæg fik mig til at tænke på beretningen om Ånden - Guds Ånd - der førte Jesus ud i ørkenen efter sin dåb af Johannes, som ved denne lejlighed så Ånden dale ned fra himmelen som en due der blev over ham.

Beretningen om fristelsen i ørkenen, som Johannes ikke skrev om, har gennem tiden optaget mig, og jeg har spurgt forskellige om deres forståelse af teksten.

Flere ting i beretningen har provokere mig til at finde en mening, da Gud jo forstås som kærlig og Satan som den onde. Noget uden for mennesket først og fremmest, men også som ånd der kan påvirke og strides i indre dialog alt efter ens værdier begær og samvittighed.

Det handler også om hvilken definition og evt. hvilken virkelighed man har af ordet Gud og Satan og hvilken vinkel man tilgår teksten, som jo kan læses bogstaveligt, men som også fortæller noget almenmenneskelig

Underligt var det for mig at Gud ifølge Johannes havde givet den nydøbte Jesus sin Ånd, og straks derefter drev ham ud i ørkenen for at lade Satan friste ham.

Dette oplyses ikke af Johannes, skal jeg lige nævne, men af de 3 andre evangelister.
Derimod betegner Johannes Jesus som Guds lam før dåben



Min forståelse som jeg i dag har af beretningen om fristelsen i ørkenen.

Jeg genkender meget af det som der skrives om, hvor det gode og onde kan være i dialog om tanker og hændelser i mit liv, og taler vi om synd i bibelsk forstand opstår synden i tanken før hændelsen.

Så Jesus syndede i tanken, ved at se andre muligheder for sin livsvej.

Jeg tænker.

Før og eller efter en beslutning kan der komme en indre stemme, om det nu også er et rigtig valg.

Denne indre stemme kunne kaldes samvittigheden og Gud, som Jesus forstod som far, som autoritet og derved også bliver en opdrager/vejleder

Så i kamp med sigselv – sit begær og sin mission vinder guds ånd i Jesus over satans ånd. Guds modstander.

Måske også en fortaler for den fri vilje ,,,, for Jesus var af Johannes inden dåb blevet anset som Guds lam.

Så beretningen er måske også en påmindelse - fortaler om den frie vilje når Jesus, før sin dåb, allerede var anset som Guds lam, men stadig kunne foretage et andet valg.

.
Seneste indlæg
Kristendom
af Arne Thomsen
04/01/2026 18:43
Misforståelsen
af somo
24/12/2025 04:00
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Nyheder fra DR
Optisk kabel beskadiget nær Letland
04/01/2026 20:08
Finsk politi har fundet langt slæbespor..
04/01/2026 19:29
16 personer meldes dræbt i protester i ..
04/01/2026 16:51
Fond advarer mod svindlere, der udnytter..
04/01/2026 15:36
Anthony Joshua med første melding siden..
04/01/2026 14:26
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kurt Strand: Medier skal blive bedre til..
04/01/2026 18:00
Læsningen har fået det bedre. Men gode..
04/01/2026 18:00
Vi bliver stadig højere – men loftet ..
04/01/2026 18:00
Privatøkonom: 2026 bliver en gaveregn t..
04/01/2026 18:00
Det er næsten umuligt at slippe afsted ..
04/01/2026 18:00