3
registrerede Arne Thomsen
,(2 usynlige),
153
gæster og
111
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Koen, blomsten og hjerteløs lommefilosofi
|
Hej Anne.
Jeg er meget enig med dig i, hvad du skriver om kødspiseri og husdyrhold.
Jeg er også enig med dem, der mener, at agerbrug jo reelt er, at vi "voldtager" naturen og reducerer den til at være vores "spisekammer" (hvorved der pludselig blev liv for ca. dobbelt så mange mennesker som før, hvor vi alene levede som samlere, fiskere og jægere).
Om vi hæmningsløst æder dyr, produceret til formålet, eller æder planter ligeså produceret til at tjene os, samt afbrænder fossile energikilder og sviner kloden til med CO2 m.m. og iøvrigt forurener med "affald" af forskellig slags - så er det altsammen, set med mine øjne udtryk for, at vi misbruger vore evner.
I de rige lande ser det for mig ud til, at det er kravet om økonomisk vækst, der vildleder os - og i de fattige lande at der fødes for mange mennesker - også selv om der dør ca. 20.000 børn af sult - hver dag! - og dertil ca. 10.000 af sygdom.
Vi har evnerne til at undgå disse fejltrin, vil jeg mene, men vi bruger dem ikke.
M.v.h. Arne.
|
|
|
|