annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
0 registrerede 27 gæster og 388 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Debat-etik?

Kommunikation er et hastigt voksende felt med et væld af nye specialer, og der er mig bekendt ingen, der har overblik over emnet. Der forskes på området både i psykologi, pædagogik, medicin, hjerneforskning, marketing, sprogvidenskab, computer science, sociologi, økonomi, organisation og genetik m.m.

Den tværfaglige kommunikation synes ret tilfældig, men det er korrekt at størstedelen af forskningen foregår i USA, og er overvejende af kommerciel natur. Det væsentlige er, at det omsider er gået op for de forskellige videnskaber, at styring af informationsflowet er nøglen til alle sociale interaktioner, lige fra storpolitik til lokalsamfund og ikke at forglemme religiøse og etiske påtrykninger. Man kan sige, at alle menneskelige aktiviteter baserer sig på informationsudveksling, præcis som alle processerne i det enkelte menneske styres af informationer.

Jeg har ingen direkte kontakt med Dansk Journalistforbund. Jeg er tilknyttet et andet medieforbund, men det skal nok passe, at DJ følger de amerikanske strømninger.

Min egen forskning gennem årene har mest været kontraktforskning for multinationale virksomheder og organisationer samt for arbejderbevægelsen, og mine kontakter i dag med forskere i ind- og udland er af privat karakter, hvor vi udveksler oplysninger om hinandens resultater. Skype og internettet giver os jo enorme muligheder for at udveksle viden, som man ikke kendte til før i tiden.

Manglen på tværfaglig kommunikation er ikke kun et dansk fænomen, det er et problem overalt i verden. Videnskabelig forskning har udviklet sig så eksplosivt at verden er blevet så kompliceret, at ingen mere kan overskue videnmængden. En pudsig sideeffekt af dette er fremkomsten af et utal af nye religiøse strømninger. Det afspejler den forvirring som det enkelte menneske føler på grund af informationsbombardementet. Når verden bliver uforståelig finder det enkelte menneske tryghed ved at klamre sig til et selvskabt forenklet verdensbillede.

Den forstærkede effekt i skænderier er proportional med afstanden, og den deler vi med dyrene. En lille hund kan gø voldsomt af en stor bidsk hund, når den føler at sikkerhedsafstanden er tilstrækkelig stor. Men hvis den står ansigt til ansigt med den store hund stikker den halen mellem benene og piber underdanigt i rædsel. Internetdebatter har denne sikkerhedsafstand, og man kan ovenikøbet skjule sig bag anonymitet, så der kan man frit slippe aggressionerne og frustrationerne løs.

Det er også denne effekt, der har medført fremkomsten af trolls, som de er blevet døbt af amerikanerne. Ser vi bort fra de af dem, som finder en morbid tilfredsstillelse ved at ødelægge en debat (de er oftest anonyme), så er den typiske troll et menneske, der føler, at de ikke får tilstrækkelig anerkendelse af deres nærmeste omgivelser. Derfor får de et behov for at gøre opmærksom på deres meninger til et bredere publikum, og nogle af dem tror vitterligt at deres liv er interessant for andre mennesker.

Det medfører ofte misforståelser, fordi meget få mennesker har den sproglige forståelse, som Wittgensteins sprogspilsteori beskriver. Den burde være pensum for underskolen. Så kunne mange problemer med læring og sociale interaktioner være undgået. Nu må journalister og tekstforfattere trækkes med problemet, for de fleste mennesker forstår kun sproget i den sociale gruppe, de tilhører.

Det blev en længere smøre, men jeg håber den besvarer dine spørgsmål. Ellers må du komme igen.

Mvh

Ole Bjørn :o)

Seneste indlæg
Godmorgen og god dag
af Tikka
23/09/2025 08:53
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
22/09/2025 11:59
Misforståelsen
af somo
20/09/2025 07:22
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
Trump er utilfreds med Jimmy Kimmels til..
24/09/2025 05:46
Dødstallet stiger i Taiwan efter 'super..
24/09/2025 03:46
Lars Løkke og Morten Messerschmidt skal..
23/09/2025 23:18
Mand dømt for at forsøge at skyde Dona..
23/09/2025 21:30
Trump: Ukraine kan vinde alt tabt territ..
23/09/2025 21:17
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Efter 49 år fik kvinde brev om at hun a..
24/09/2025 03:30
Trump lufter tanker om lukrativ sag mod ..
24/09/2025 03:11
Colombia kræver sag mod Trump efter ang..
24/09/2025 02:15
Mette F. ankommer til Grønland forud fo..
24/09/2025 01:21
Oversvømmelse fra supertyfon koster 14 ..
24/09/2025 00:20